Informacje

Ryszard Petru

Poseł na Sejm RP, szef partii Nowoczesna

Wieloletni Przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich. W latach  2011-2014 był partnerem PwC w Polsce, wcześniej pełnił funkcję głównego ekonomisty i dyrektora  zarządzającego w bankach komercyjnych. W latach 2001-2004 pracował jako ekonomista ds. Polski i Węgier w Banku Światowym.

W latach 1997-2000 był doradcą Leszka Balcerowicza, wiceprezesa Rady Ministrów i ministra finansów. Zajmował się reformą emerytalną i tworzeniem nowego systemu emerytalnego. Był zaangażowany również̇ w prace nad reformą finansów publicznych.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Autor książki „Koniec Wolnego Rynku? Geneza Kryzysu” NCK, 2014.

49 Komentarze

 1. OFERTA POŻYCZKI!!!

  Jesteśmy usługą kredytową Stephena Williamsa Usługa Oferujemy zarówno finansowanie długoterminowe, jak i krótkoterminowe. Oferujemy bezpieczne i poufne pożyczki o bardzo niskim oprocentowaniu 2% rocznie, pożyczki osobiste, kredyty konsolidacyjne, venture capital, pożyczki biznesowe, kredyty korporacyjne, kredyty edukacyjne, pożyczki mieszkaniowe i pożyczki z dowolnego powodu!
  Jeśli jesteś zainteresowany, nie wahaj się skontaktować się z nami poprzez e-mail, stephenswillsloan@gmail.com

 2. CZEŚĆ
  Jesteśmy prywatną firmą oferującą kredyty, udzielamy pożyczek osobom fizycznym i biznesowym z niską stopą procentową. Oferujemy Kredyt na Najlepszy rok, pożyczkę indywidualną,
  Kredyt konsolidacyjny zadłużenia, kapitał podwyższonego ryzyka, pożyczka biznesowa, pożyczka studencka, kredyt domowy lub pożyczka z jakiegokolwiek uzasadnionego powodu. Dla więcej informacji pls kontakt: collinsmark420@hotmail.com

 3. panie petru
  widac ze uczy sie pan polityki,kraj powinien wygladac podobnie jak w usa,zachodzie,w polsce nie ma demokracji jest fikcja i szalency kaczynski,ziobro ktorzy sa slugusami o.rydzyka

 4. W latach 1997-2000 był doradcą Leszka Balcerowicza, wiceprezesa Rady Ministrów i ministra finansów. Zajmował się reformą emerytalną i tworzeniem nowego systemu emerytalnego. Był zaangażowany również̇ w prace nad reformą finansów publicznych.HAHAHAHAHAHAHAAHAHAHA

 5. Ryszard Petru

  Ekonomista, doradca finansowy,znawca Afryki i bananowej ekonomi…Twórca średniej klasy politycznej..Pod Hasłem…KOŃ Z FURMANEM MAJĄ PO TRZY NOGI.

 6. Szanowny Panie Petru,

  dlaczego przeprowadził Pan rozdzielnośc majątkową ze swoją żoną? Jest to temat dośc często pojawiający się w różnego rodzaju komentarzach na różne tematy, dlatego też byłbym wdzięczny za krótką (w miarę możliwości) odpowiedź.

  Z poważaniem

  Gregor Sklorz

 7. Witam Pana serdecznie-obserwuję /będąc pracodawcą od blisko czterdziestu lat/ z sympatią Pana postać.Mam, bardzo proste pytanie dotyczące Trybunału Konstytucyjnego-ponieważ wszyscy jesteśmy jego pracodawcą.Jak można biorąc z pełnym szacunkiem pod uwagę zaawansowaną w latach średnią wieku Członków Trybunału pracować na c a ł y m etacie na uniwersytecie I JESZCZE W INNYCH MIEJSCACH-PROCEDOWAĆ SPRAWNIE I SZYBKO?PRZECIEŻ TO JEST PODSTAWOWY SKANDAL! WSZYSCY PAŃSTWO GŁADKO WYPOWIADACIE TERMINY 2,3,4 I WIĘCEJ LETNIE FEROWANIA WYROKÓW! SĘDZIOWIE GODZIWIE WYNAGRADZANI POWINNI ZAJMOWAĆ SIĘ WYŁĄCZNIE TRYBUNAŁEM !!!! TEN OPLUWANY NFZ PILNUJE PRZEKROCZEŃ ETATOWYCH U PERSONELU MEDYCZNEGO,A TAK WAŻNY ORGAN W NASZEJ OJCZYŻNIE OBSŁUGUJĄ LUDZIE W RAMACH NADGODZIN-ZMĘCZENI I NIEDOSPANI?Pozdrawiam serdecznie i życzę mądrych sukcesów.

 8. Panie Petru polecam Panu poniższy artykuł
  „Kult wolnego rynku to patologia. Neoliberalizm prowadzi do samozniszczenia Paul Craig Roberts: Wstyd mi za neoliberalizm, ten patologiczny kult wolnego rynku – wywiad z Paulem Craigiem Robertsem
  31 stycznia 2014 Gazeta Prawna autor: Rafał Woś31.01.2014″
  Po przeczytaniu może Pan wspólnie z Panem Balcerowiczem dojdziecie do daleko idących wniosków, że wasze poglądy są większą demagogią od tych co głoszą PiS – ary
  Paul Craig Roberts, amerykański ekonomista uważany za jednego z twórców reaganomiki, w latach 1981–1982 zastępca sekretarza skarbu USA. Wykładał później na wielu czołowych amerykańskich uczelniach

 9. Szacunek, ale gdzie te informacje o zgromadzeniu. Jest dobra strona www. I apeluje do mlodych . To wasza europa i wasz kraj. A aTk to wasza szaniec. ?.nie pozwólcie by go zrownali z ziemia.

 10. Szanowny Panie,
  korzystając z możliwości pragnę przekazać Panu wyrazy uznania za aktywną działalność w Sejmie i nadzieję, że uda się Panu utrzymać swój klub w takiej formie do końca kadencji. Tak trzymać!

  • Dziękuję za Pańskie wszystkie starania do tej pory, o wprowadzanie równowagi w tym szalonym tempie, jestem spokojniejsza jak widzę ,że się Pan stara i działa na poziomie europejskim. Z drugiej strony mogę Panu tylko współczuć takiego towarzystwa, do którego nic nie dociera. Tak , jest Pan naszą nadzieją i może Pan na nas liczyć. Pozdrawiam w Nowym Roku , z nadzieją na lepsze jutro.

 11. Przyznam, że dopiero niedawno moja uwaga skierowała się na Pana osobę. Słucham, patrzę, czytam i coraz bardziej przekonuje się, że jest Pan właściwa osobą, która trafiła do polityki i wzrasta coraz wyraźniej. W tym naszym kraju, jesteśmy już nieco pogubieni i zniesmaczeni poziomem klasy politycznej. Pan jawi się jako nadzieja, na to, ze jest jeszcze jakaś alternatywa. Racjonalne myślenie, zdrowa gospodarka na pierwszym planie. Ale też chciałoby się, żeby gdzieś tam w tle, nie zapominać całkiem o tych słabszych. Ludzie zdolni i zdrowi, w normalnej demokracji maja pewną powinność wobec tych słabych i nieporadnych (bez względu na przyczyny nieporadności). Oczywiście w tych kwestiach potrzebny jest bardzo zdrowy rozsądek, a nie chęć „zabłyśnięcia” przed wyborami.
  Mam takie świąteczno-noworoczne życzenie, kierowane do Pana, ale tez i do siebie: proszę zachować swój „kręgosłup” cały czas, proszę nie zawieść. Nie każdy może otrzymać władzę. Chciałabym, żeby Pan okazał się tym, który potrafi dźwigać to brzemię. Nie da się nauczyć tego jak „nosić” władzę, to trzeba mieć w sobie. Władza nie zmienia charakteru, tylko pokazuje jaki on jest naprawdę.

 12. Dzień dobry,

  Korzystając z tej formy kontaktu, chciałam zapytać, co można na tą chwilę w tych realiach zrobić dla osób prowadzących swoją działalność gospodarczą. Mam 29 lat, oboje z Mężem prowadzimy swoje działalności – informatyka oraz psychologia sportu. Z uwagi na to, że zajmuję się domem oraz z uwagi na niszową branże – psychologia sportu małymi kroczkami rozwija się w Polsce, potrzebuję więcej niż 2 lata preferencyjnego ZUS. Widzę jak moja działalność się rozwija, jak zawodnicy korzystają i piszą dobre referencje, ale na to potrzeba mi jeszcze czasu.

  Podsumowując: Czekam na przepisy kiedy np mogłabym płacić ZUS w zależności od dochodu albo żeby częściowo być podłączona pod ZUS Męża jako członek rodziny, który prowadzi swoja „dodatkową działalność” . Niech sobie będzie nawet górna kwota, którą mogę dorobić aby być pod zusem męża. Bo teraz sytuacja jest absurdalna – kobieta bezrobotna ma zus opłacany przez męża np jest ubezpieczona jako członek rodziny. Czyli mi bardziej opłacałoby się nic nie robić – nie pracować albo zarobić 3 tyś żeby coś zostało po składkach. A co z osobami, które np. są młodymi matkami, albo seniorzy i zamiast zasiłków chcieliby dorobić np 1500 zł miesięcznie prowadząc sprzedaż czy usługi?

  Jest to dla mnie nurtujący temat ale myślę, że też dla wielu osób. Chętnie włączyłabym się w jego rozwiązywanie. Od lat jestem „duszą społecznika”. Zawsze działałam w samorządzie studenckim itp. Jeśli mogę pomóc chętnie włączę się w działania. Z wykształcenia jestem psychologiem sportu. A w każdym razie chętnie dowiem się co na ta chwilę planujecie Państwo w tym temacie?

  Przepraszam za chaotyczną formę.

  Łączę wyrazy szacunku
  Sandra

 13. Gratuluję!
  Bardzo duży sukces, jak na początek !!! Trzymam nadal „kciuki” za pomyślność i skuteczność pracy w sejmie oraz za coraz większe poparcie wśród społeczeństwa – przyszłych wyborców :)
  Super, że nie trzeba było znowu głosować na mniejsze zło…
  W zupełności popieram kształt Pana programu naprawy Polski :)

 14. Gratulacje, obserwowalem Panstwa poczynania, wypowiedzi przdwyborcze, wynik wyborow pozytywny, pierwsze wypowiedzi w tvp, tvn24 rowniez. Jestem zadowolonym obywatelem RP, ze mam swoich przedstawicieli w sejmie .

 15. Zetelnosc Panskich wypowiedzi jest motywujaca, swiadczy o stabilnym zapleczu i wyrazaniu opini przedsiebiorcow w naszym kraju.
  Do programu Panskiego ugrupowania;
  1 podatek liniowy 16-16-16
  2 likwidacja uprawnien emerytalnych dla rozpoczynajacych prace w danej
  grupie zawodowej
  3 finansowanie zwiazkow zawodowych
  Pkt. 4 Propozycja, stwozenie instytucji odpowiedzialnej za badanie rynku
  pracy scisle wspolpracujacej z przedsiebiorstwami, pracodawcami, tak aby potencjalni pracownicy mlodzi ludzie po szkole podstawowej sredniej mieli mozliwosc oceny realny mozliwosci pierwszej pracy. Zwiazki zawodowe, Cech rzemiosl roznych powinny wpisac to jako priorytet swojej dzialalnosci.

 16. Wszystkie partie konkurencyjne unikają jak diabeł święconej wody tematu polityki mieszkaniowej. Filip Springer w swojej książce „13 pięter” pyta czy mieszkanie na kredyt to jedyna droga. My możemy powiedzieć nie i wskazać rozwiązanie systemowe ” Pierwsze Mieszkanie ” i wprowadzić spore zamieszanie. Jestem do dyspozycji, wspomagam .Nowoczesną w Szczecinie wraz z Piotrem nr 1Misilo. Zapraszam do Świnoujścia na Balticbusinessforum.eu – 21-23.09.2015.

 17. Witam
  Bardzo miło wspominam Pana udziały w programach TOK FM.
  Jest Pan dla mnie człowiekiem rzeczowym, któremu warto zaufać. Zmieniam więc zdanie (ja i cała moja rodzina) z poparcia P.O. na Pana partię. Rozbijmy tą scenę polityczną!
  Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów np. w najbliższych wyborach parlamentarnych.

 18. Witam,
  Zawsze podzwiałam Pana!, jestem z tego rocznika, który wyrósł w latach PRL, ale życie rodznnne i zawodowe rozpoczynał 25 temu!!! :-)
  Proszę o kontakt, jestem urzędnikiem państwowym przygotowana do pracy i działań.
  Pozdrawiam .Ewa Lewick :-)

 19. Panie Ryszardzie. Wspaniala wypowiedz w „Jeden na jeden”. Bardzo podobaja mi sie Pana wypowiedzi. Mam nadzieje, ze nadal beda w podobnym tonie. Zaglosuje, oczywiscie, ale nie wyobrazam sobie, zeby zblizyl sie Pan do PO.
  Dziekuje i pozdrawiam.
  ZAG

 20. Dzień dobry,
  Moje konkretne propozycje naprawy polskiej administracji publicznej są dostępne z blogu (www.polskieprojekty.blog.pl); wcześniej kilkanaście tych tekstów opublikowałem w „DGP” i „Rz”.

 21. Ujęło mnie to, że chce Pan zmienić sytuację polityczną w Polsce, ale z zachowaniem podstawowego poziomu realności – np. promowanie nowego ruchu społeczno- politycznego lub propagowanie nowych zasad. Moja propozycja zmian jest opisana poniżej. Uznałem, że ma pan determinację i możliwości np. finansowe, do jej wdrażania. Nie roszczę sobie żadnych praw autorskich – byłbym szczęśliwy gdyby „nabrały rozbiegu”. Po ostatnich wyborach widać, że jest szczególna potrzeba do umożliwienia konstruktywnej wypowiedzi tym, którzy oddawali świadomie nieważne głosy, aby zamanifestować niechęć do proponowanych kandydatów, a zostali wmanewrowani w podstawy do uznania niewiarygodności wyborów.
  System demokratyczny, zastosowany ponad 2 i pół tysiąca lat temu, opiera się na prostej zasadzie arytmetycznej większości „uprawnionych” głosów za frazą – „czy chcesz, żeby… Ktoś (podmiot polityczny ?) ustala pytania- jak je ustala to odrębna sprawa. Odpowiedź może być tylko – tak. Chyba, że chodzi o plebiscyt, referendum lub temu podobne. W wyborach jest tylko „tak”. Jest to sytuacja „kulawego”. Wybór tego kto będzie rządził będzie pełniejszy, jeżeli będzie możliwość zadecydować nie tylko kto ma rządzić, ale także żeby była możliwość powiedzenia – kto nie chcę, żeby rządził.
  W praktyce było by rozszerzenie zasady referendum ( plebiscytu, itp.). Pytania na listach wyborczych brzmiały by – „Czy chcesz, aby władzę na odpowiednim stanowisku pełnił X”- tak/nie. Głos na liście tylko jeden – albo TAK, albo NIE przy dowolnym kandydacie. Dla konkretnego kandydata sumowanie głosów tak na plus jak i na minus. Głosy wynikowe ujemne się zerują i nie przechodzą np. na następne wybory. Formy mogą być ustalone tak, aby były jasne dla ogółu.
  Sprawdzałem wśród znajomych – taka forma głosowania zmotywowała by do uczestnictwa w wyborach tych co nie idą głosować, lub oddają głosy nieważne do uczestnictwa w rzeczywistym głosowaniu.

 22. Czy Pan zna dane transportowe?

  Prawie 23 milionów obywateli Polski przewinęło się przez zachodnią Europę.
  Gdzie prawa emerytalne nabiera się po 7 latach pracy a zarobki zaczynają się od 6,40 GBP / 1h z pełnym socjalem – tzn. dodatkami.

  Ludzie tu chcą mieć to samo po jesiennych wyborach parlamentarnych. …

 23. Panie Ryszardzie

  Popieram Pana Stowarzyszenie. Uwielbiam MĄDRYCH ludzi.
  Dziękuję za Pańskie świetne ( nie polityczne) komentarze ekonomiczne na które zawsze z żoną czekamy.
  Lubimy słuchać fachowców.

  Pozdrawiam.

  Mirek

 24. Szanowny Panie Petru, Nazywam się Tadeusz Deya i mam do Pana pytanie :
  -Co Pana łączy z Jackiem Marcinem Wójcikiem, Dominiką Agnieszką Wójcik firmami: INFINITE INVESTMENT WÓJCIK I WSPÓLNICY SPOŁKA KOMANDYTOWA (KRS 0000377746) ; W & ASSOCIATES J. WÓJCIK SPÓŁKA KOMANDYTOWA (KRS 0000377746);KANCELARIA RADCY PRAWNEGO DOMINIKA WÓJCIK (REGON: 220698556) Ponieważ już dwukrotnie ( w dwóch różnych sprawach) byłem przesłuchiwany jako świadek i poszkodowany w sprawie tego małżeństwa w KM Gdyni wydziale Przestępstw Gospodarczych. Pytam bo oboje wyrażali się przy świadkach że Pan dla nich pracuje/ pracował.

 25. Dzień dobry,

  jestem świeżo upieczoną absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i SGH z kierunków stosunków międzynarodowych i zarządzania chętnie zaangażowałabym się w Stowarzyszenie. Wierze, że dobre zarządzanie i wiedza ekonomiczna pozwoli Polakom nie wybierać w końcu mniejszego zła tylko nowoczesną przyszłość:)
  Pozdrawiam z Krakowa i liczę na kontakt

 26. Witam

  dr nauk ekonomicznych INEPAN w Warszawie -regulacja energetyki
  Chętnie zaangażuję się w działalność stowarzyszenia Nowoczesna.pl
  Proszę o kontakt w przypadku zainteresowania.

 27. Zgadzam się z Pana diagnozą sytuacji społeczno – gospodarczej naszego kraju. Z nadzieją patrzę na ideę powołania Stowarzyszenia Nowoczesna.PL. Deklaruję chęć włączenia się w działalność stowarzyszenia w przekonaniu, że w Polsce tkwi ogromny potencjał rozwojowy zamknięty w niemerytorycznej tylko emocjonalnej dyskusji politycznej i populistyczno – oportunistycznej komunikacji elit politycznych z obywatelami. Ma rację Prezydent Komorowski mówiąc, że jako Polacy mamy powody do dumy ze swoich osiągnięć. Myślę jednak, że jest to bardziej zasługą Obywateli niż Państwa. Dzisiejszy wynik wyborów prezydenckich wskazuje na to, że spora część obywateli to rozumie. Myślę, że czas powołać partię, której celem będzie m.in.: zlikwidowanie wszystkich przywilejów branżowych w tym likwidacja karty nauczyciela, likwidacja KRUS-u, opodatkowanie rolników tak jak wszystkich przedsiębiorców, likwidacja kontraktów dla placówek medycznych – tak aby w ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjent u każdego lekarza prowadzącego działalność gospodarczą mógł uzyskać poradę za którą NFZ otrzyma fakturę.

 28. Witam,

  jestem poważnie zainteresowany udziałem w projekcie, którego celem jest obrona wartości wolnorynkowych.
  W polach wpisałem swoją witrynę internetową. Jeżeli uznałby Pan, że mógłbym się przydać, jestem do dyspozycji.

 29. Dzień dobry,

  chciałbym nawiązać współpracę ze stowarzyszeniem Nowoczesna.pl
  Proszę o kontakt zwrotny.

  Pozdrawiam,
  Piotr

 30. Dzień dobry Panu,

  korzystając z tej formy komunikacji chciałbym Panu bardzo podziękować za niezwykle rzeczowy komentarz wyrażony w dniu wczorajszym na antenie Polskiego Radia w sprawie propozycji ZBP w/s zaangażowania Banku Gospodarstaw Krajowego ( czyli także moich pieniędzy) w wykup mieszkań od kredytobiorców niezdolnych do dalszych spałat wskuek wzrostu kursu franka.

  Oburzająca jest sama propozycja i próba uczynienia z niej problemu społecznego. Myślałem, że problemy społeczne w Polsce to alkoholizm, przemoc w rodzinie i starzejące sie społeczeństwo. Okazuje się jednak, że bezczelna grupa przedsiębiorców – przyzwyczajona do prywatyzacji zysków i uspołeczniania strat – rozpoczęła proces uspołeczniania swoich przyszłych strat, które w obliczu nadchodzących zmian w prawie o upadłości konsumenckiej mogą się okazać trudne w obsłudze.

  Pozdrawiam i zapewniam, że ma Pan mój głos gdziekolwiek się skrzyżują Pańskie prawa bierne z moimi czynnymi. :)

 31. dzień dobry
  co tydzień przygotowuje i przesyłam do znajomych i kolegów wyciąg z najciekawszych informacji makro-ekonomicznych ze świata – raczej alternatywnych do mass stream media – po to aby mając przegląd sytuacji ogólnej mieć szansę na zrozumienie i ew jakiekolwiek przewidywanie przyszłości.
  czy może to Pana zainteresować?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.