Nic się nie stało. Polacy, nic się nie stało

Narodowa Telewizja przeoczyła fakt, że Polska będzie musiała płacić wyższe odsetki za pożyczanie pieniędzy za granicą. W sumie nie ma się co dziwić, że Telewizja sprawę skrzętnie ukryła, ponieważ podwyżka ani nie jest dobra dla Polaków, ani nie świadczy dobrze o polityce rządu. I w żadnym wypadku nie pasuje do obowiązującej tam propagandy sukcesu.

Nie jest to sprawa błaha. W ciągu najbliższych lat mamy płacić odsetki od naszego długu na poziomie plus-minus 35 mld zł (czyli tyle, ile wynoszą nasze roczne wydatki na wojsko). Każdy punkt procentowy, o który wzrasta rentowność obligacji, oznacza brak środków na ważne wydatki państwa. A wzrost nie jest symboliczny. Polskie obligacje 10-letnie są dzisiaj oprocentowane o 1/10 wyżej niż rok temu i pokonały w tej niechlubnej konkurencji Węgry. Co więcej, sytuacja, w której rentowność polskich obligacji jest wyższa niż analogicznych węgierskich (czyli, że Polacy płacą za obsługę swojego długu wyższy procent niż Węgrzy), zdarzyła się pierwszy raz od 14 lat! Oznacza to, że perspektywy naszej gospodarki inwestorzy oceniają gorzej niż kraju nad Balatonem. Nie ma wątpliwości, że to konsekwencja polityki rządu, a nie sytuacji gospodarczej w Europie, ponieważ równocześnie zwiększa się różnica pomiędzy oprocentowaniem polskich i niemieckich obligacji.

Jarosław Kaczyński na gospodarce się nie zna i traktuje ją jedynie jako instrument do zapewnienia środków na spełnianie populistycznych obietnic. To i dobrze, i źle. Dobrze, bo jeśli miałby równie silne przekonanie o tym, jak powinna funkcjonować gospodarka, co o tym, jak ma działać demokracja, to w ciągu kilku miesięcy mielibyśmy kryzys gorszy niż w Grecji. Dobrze, bo zarządzanie gospodarką jest skłonny oddać ludziom, którzy są w tej dziedzinie kompetentni. Źle natomiast, ponieważ nie ma świadomości konsekwencji ekonomicznych swoich posunięć.

Jednak Mateusz Morawiecki nie może już udawać, że na gospodarce się nie zna. Przez wiele lat był prezesem dużego banku w Polsce. Dlatego w jego przypadku trudno znaleźć dobre wyjaśnienie firmowania nieodpowiedzialnej polityki budżetowej. Doprowadzenie do kryzysu w polskiej gospodarce, która jeszcze rok temu była oceniania jako jedna z najzdrowszych w UE, spowoduje, że będzie on miał problem z powrotem do bankowości. Chyba, że plotki o jego ambicjach na przejęcie przywództwa w PiS są prawdziwe. W tej sytuacji miałby interes w utrzymywaniu Prezesa Kaczyńskiego w nieświadomości, bo kryzys najbardziej osłabi pozycję lidera PiS.

Można w tym miejscu przypomnieć refren piosenki Wojciecha Młynarskiego: „Po co Babcię denerwować, niech się Babcia cieszy”. Mniej do śmiechu jednak nam będzie, gdy uświadomimy sobie, że długi zaciągnięte za czasów przywódcy, o którym śpiewał Młynarski, musieliśmy spłacać przez prawie 40 lat.

92 Komentarze

 1. Wszystko to racja Panie Petru, ale proszę tak może częściej coś napisać a nie jeździć po ciepłych krajach ….. oczywiście żartowałem;)

 2. Kurde te boty to majstersztyk. :)nie wiem kto za nimi stoi ale zna sie na rzeczy . NIestety podpisywanie mnie do radykalow jesy bledne. Politykiem rowniez nie mam checi zosta. Co mam wiecej pisac sami wiecie jakie mam poglady. I ze tacy ludzie ja P powinni zachecac mlodych do szukania rozwiazan. A odnoszac sie kukizy nie sa,kapitalistami. Ja mam sumienie czyste . pozdrawiam.

 3. Jestes prawa reka Lucyfera…ale Chrystus jest Krolem i on decyduje o wszystkim…wiec nie zapedz sie w swoich możliwościach.

 4. Ciekawi mnie jedna sprawa – czy Jarosława miliony będą wspominać jak Gierka? Inaczej czy za lat 20-40 będzie się mówić „Za Jarosława było lepiej”. Bo na razie kasę się rozdaje i przejada, a długi rosną.

 5. Kochany Panie Petru,

  Na coz zda sie wskazywanie palcem.
  http://ruch-obywatelski.com/polityka/dlug-polski-ciagle-rosnie-w-styczniu-rzad-pozyczyl-73-mld-zl-w-lutym-zamierza-pozyczyc-kolejne-11-mld-zl-splaca-podatnicy/

  wyglada na to ze przyjdzie taki dzien ze Polska bedzie zyla glownie ze sprzedazy swych dlugow. matematycznie pare procent w ta czy tamta strone do doskonaly przedmiot do jalowych dyskusji acatamickich z ktorych nic nie wynika bo dlug rosnie w posepie przynajmniej geometrycznym.i bez znaczenia jest to jaki twor polityczny bedzie sprzedawaniem tych dlugow kierowal.

  czy ten dlug musi rosc ? kto z tego wzrostu dlugu ma kozysci?

  • Naucz się kretynie przede wszystkim ortografii,jezeli to oczywiście możliwe. Zawsze jakoś tak bywa w życiu, iż pierwszy na siebie zwraca uwagę idiota.

   • moj madry edku

    zawsze latwiej gadac o formie niz o tresci. tak zawsze wdadza z dolami spolecznymi rozmawia bo dolom spolecznym wolnosc rozum odebrala

 6. Tego się od dawna spodziewałem niemniej jednak nie chciałem,tego głośno mówić. Niejaki Ryszard Petru i cały ten KOD z jego przywódcą to nie tylko polityczny błazen i idiota kabotyn ale przede wszystkim sadysta i psychopata. To co zostało powiedziane przez to środowisko w ubiegłym tygodniu na temat stanu wojennego wypowiedzianego narodowi przez tego bydlaka i zdrajcę Jaruzelskiego przeszło wszelkie oczekiwania i dowodzi tylko jednego że jest to środowisko psychopatów i sadystów pozbawionych podstawowych odruchów i uczuciowości ludzkiej. Petru ty jesteś prymitywem skurwysynem,bydlakiem sadystą i psychopatą omyłkowo tylko nazywanym człowiekiem.

  • Sam jesteś facet ch..jem złamanym. Nie lubię wyzwisk, ale przegiąłeś. Ta wypowiedż to szczy chamstwa

   • Bo to jest typowy fan pisu słuchający radio maryja .. Wszędzie widzi zdrajców ..
    A fakt jest taki że to PIS zdradza Polskę niszcząc jej gospodarke.. Japonczycy mają wiek emerytalny 69 lat
    Polska , Białorsuś i Grecja 63 lata ..
    PIS i PO to partie siebie warte dno ..
    Polska jest jedynym krajem w Europie w którym kobiety mają wiek emerytalny ustalony na 60 lat to relikt komunizmu , który piso-bolszewicy chcą utrzymać.. Tymczasem spoleczenstwo zyje coraz dluzej .. Dlatego wiek należy raczej wydlużać .. Oczywiscie nie tak absurdalnie jak zrobił to rosotowski podniósł z 60 na 65 .. Zrobił z siebie tym krokiem totalnego ignoranta za jego wygłupy i wariactwa PO zapłaciło przegranymi wyborami .. Prawidło powinno być 66 lat mezczyzni i 63 lata kobiety .. OBecne 65 i 60 jest nie do przyjęcia .

    • Potwierdzam również, ze mężczyzni są silniejsi fizycznie więc mogą pracować 3 lata dłużej ..
     dlatego 66 i 62 uważam za kompromis ..
     Dla pisu liczą sie tylko głosy wyborców , a nie gospodarka chcą zrobić z Polski drugie Węgry i Grecje
     dla PO , liczą sie tylko liczby , a nie ludzie ..
     Jestem przekonany , że PO zniszczyłoby w wyborach PIS gdyby wiek emerytalny ustalono na 66 dla mężczyzn i 62 dla kobiet
     ( Rostowski wymysli 67 i 65 co było kulką w łeb dla PO )
     Dlatego głosowałem na korwina ..

     • zrobie wszystko zeby PIS odszedł od władzy .. NAwet jak będę zmuszony głosować na PO w przyszłych wyborach ..Wybiorę mniejsze zło .. PIS skłócił Polskę z całą Europą i teraz kupuje głosy wyborców kosztem polskiej gospodarki..

   • Rzecz jasna nie mam zamiaru zmieniać zdania o niejakim,R.P. iż jest to psychopata i sadysta. Zostało to już co najmniej kilkukrotnie dowiedzione. I wcale nie jestem żadnym zwolennikiem PiS i w nikim,nie widzę żadnego wroga jak to zostało ujęte przez tegoż osobnika poniżej. A ty tezy na temat gospodarki prezentowane poniżej to istne debilizmy. Nigdy więcej nie będę już niczego pisał na tym forum i zniżał się do poziomu tego prymitywnego lancera i arcybłazna polskiej ekonomii i innych podobnych jego intelektowi zwolenników.

 7. Panie Przewodniczący
  Nie wpuszczajcie tutaj na ten Blog DEBILI
  typu Gierek z epoki szpanerek.
  Kretów miejsce tam, gdzie mogą ryjem ryć i …
  do księżyca wyć.
  Zamknięte zakłady psychiatryczne.
  Im nic już nie pomoże. To jest DNO.
  Niech Pan coś z tym zrobi wreszcie !

  • Proponuję wizytę w wesołym miasteczku w gabinecie śmiechu. Jeden gabinet śmiechu już istnieje chociaż zwie się gabinetem cieni. I proszę tam zabrać koniecznie i zamknąć arcybłazna polskiej ekonomii Ryszarda Petru. Śmiech to zdrowie a tego nigdy dosyć.

 8. rządy PO oceniam średnio, PIS nisko

  Przykre to , że przez głupie szkolne blędy Pana rostowskiego PO przegrało . Reforma emerytur pokazała brak szacunku do społeczeństwa za co PO zostało rozliczone .. Wydłużyć kobietom wiek emerytalny o 5 lat ? Tego nie było w żadnym kraju na swiecie ! .. Jasne zdarzały sie przypadki ze ten wiek wzrósł o 2 lata .. Ale 5 lat .? To skandal !! ..
  No i numer pana Tuska , JAk przywódca 40 milionwego niemal narodu może sobie bezczelnie wyjeżdzać do Brukseli w trakcie służby w Polsce ?
  Zostawił Polskę olał ją ? Bruksela ważniejsza ? To tak jakby papież JP2 zrezygnował ze swojej funkcji mimo ze mógł działać dalej..

  • Jakby to powiedzieć? Powyżej i poniżej zostały napisane same kretynizmy na poziomie głupka z 8 klasy szkoły podstawowej posłanego tam na siłę. Żyjemy w wolnym świecie i wolnym kraju wydawać by się mogło że jesteśmy wolnymi ludźmi. Możemy podróżować po Europie przemieszczać się podejmować zatrudnienie w różnych miejscach itd. To na pewno ktoś rodem z kółka różańcowego albo Radia Maryja a tezy o służbie wobec narodu zupełnie powalają.

   • ten 8 letni głupek z 8 klasy szkoly podstawowej jest 2 razy mądrzejszy od naszych polityków .. Dzisiejsza młodzież bije na głowe starych dziadów wychowanych w komunie.. Którzy nawet komputera nie potrafią obslugiwać .. Wolę glupka z 8 klasy podstawowej niż przygłupa z PISU

    • Coraz częściej dochodzę do wniosku iż Pan Bóg pomieszał ludziom języki nie za karę ale niejako w nagrodę i ku wybawieniu swego rodzaju. Można tylko zazdrościć Niemcom Francuzom Brytyjczykom Amerykanom iż nie znają języka polskiego i nie muszą każdego dnia słuchać ani czytać tych absurdalnych twierdzeń i wypowiedzi arcybłazna polskiej ekonomii i wielu innych. Również i Internet z tego punktu widzenia jawi się jako jeden z najbardziej przeklętych wynalazków ludzkości. Co do tekstu powyżej to poziom pozostaje jeszcze niższy i oscyluje gdzieś na poziomie 4 klasy szkoły specjalnej. Co do polityków rodem z PiS to zdecydowana większość z nich reprezentuje wybitnie wysoki poziom inteligencji wyobraźni intelektu ogłady i obycia kulturalnego samo zaś porównywanie ich z kmiotkami i intelektualnymi karłami rodem z socjalistycznej i lewackiej PO pozostaje śmieszne i niepoważne. To taj jakby porównywać Bentleya i Fiata 126p. To pierwsze przecież samochód i to drugie też pojazd można by rzec. Teza jakoby brak umiejętności obsługi komputera miał o czymś świadczyć lub czegoś dowodzić zupełnie jest niepoważna i nie zasługuje na jakikolwiek komentarz. Ale przecież debil i kabotyn w jednej osobie nigdy tego nie zrozumie.

     • No cóż…. można by tylko zacytować jako komentarz potwierdzający: ” Miałeś chamie złoty róg….. ”
      A czyż nie lepiej było iść na wybory by potwierdzić ….. ” zdecydowaną większość ? ” ech… strasznie mnie to boli że Polacy lekceważą sobie wybory bo lepiej zrobić grill’a i wypić piwko.
      Ale….. Jak widze i słyszę odzywke ((!) Posła PIS: ” spadaj z tąd” na prośbę:”… Chciałbym przejść i złożyć Wniosek formalny.” to według mojej regionalnej regóły zachowań „NÓŻ mi się w kieszeni otwiera ” Bo na Chama tylko jedno jest lekarstwo!

     • Naucz się śmieszny człowieku ortografii w pierwszej kolejności. Co do treści a raczej jej braku to nawet szkoda czasu na jakiekolwiek odniesienie do tych debilizmów. Żegnam w jak,najszerszym rozumieniu tego słowa.

 9. TO co najbardziej mnie irytuje w Pisie , to koszta jakie będą ich rozdawnictwa w przyszłości
  To jest partia , która ewidentnie jest gorsza niż PO , ale PO popełniło jeden kluczowy bląd w sprawie emerytur .. jakaś tam 48 letnia zapracowana kobieta u której zaczynają się pewne kłopoty ze zdrowiem miala nadzieje ze za 12 lat pojdzie na emeryturę , a tu zonk .. Okazuje sie ze musi robić jeszcze 17 lat .. Przykra niespodzianka .. ? PO to przykra partia bezmyślni idioco dla których tylko liczby się liczą , a nie ludzie

 10. Glosowałem na Korwina
  Oto dlaczego Platforma przegrała – brak znajomości prawdziwego życia przeciętnego obywatela , oderwanie od rzeczywistości z głową w chmurach, nie myśleli o obywatelach . Odnośnie emerytur podstawowy bląd – dlaczego za rządów PO wydłużono ten wiek -kobietom o 5 lat, a mężczyznom o 2 lata ? To był strzał w stopę
  Własciwy wiek emerytalny to byłoby 67 i 62 odpowiednio .
  Poza tym każdy chętny mogłby odchodzić tak jak dawniej ( 65 lat i 60 lat ), tylko miałby mniejsze świadczenia
  PIS – To partia , która wynegocjuje w kolejnym budżecie UE dla Polski 2 razy mniej niż PO , NIe mam pojęcia jak udało im się wygrać te wybory skoro jest oczywiste , że dzięki ich rządom POlska straci miliardy złotych
  Nie ma żadnych sojuszników w UE poza Węgrami .. Tak , tak

  Nie wiem jakim cudem tym 2 partiom przy podstawowych szkolnych błędach udało się rzadzić w Polsce
  500 + sam w sobie nie jest zły ,niestety to demagogia , więc ja odczytuje go jako wpędzanie ludzi w maliny .. dzisiaj damy wam 500 zł , a za 5 lat odbierzemy 1000 zł w postaci nizszych wypłat ..
  Brak myślenia w grupie PIS jest bolesny , oni skupiają sie na terazniejszosci, a nie przyszłosci
  na każde dziecko powinno być wypłącane 200 zł i nie ma znaczenia czy jest jedno , dwoje czy troje .. Za jedno 200 zł , za troje 600 zł i to jest dla mnie przejrzyste.

 11. Na śmierć zapomniałem i chyba zaczynam się starzeć. Dawno już chciałem napisać na temat kredytów frankowych i związanych z tym ewentualnych problemów. Na ten problem należy spojrzeć z ekonomicznego punktu widzenia a to zwykłego prawa popytu i podaży. Problem wysokiego kursu szwajcarskiej waluty polega jedynie chyba z tego faktu iż przykręcony został kurek z tym pieniędzy i nic więcej. Nie ma w tym żadnej filozofii. Jedynym wyjściem i sposobem na obniżenie kursu tejże waluty pozostaje powrót do kredytów i płatności tym środkiem płatniczym. I niech każdy sobie płaci we frankach nie tylko za mieszkanie za dom ale i za samochód za sprzęt rtv agd i za co tylko chce. Banki celowo udzielały kredytów mieszkaniowych w szwajcarskiej walucie jakieś 10 lat temu potem zaś zamknęły kurek z tym pieniądzem licząc na zwyżkę tego pieniądza i to jest powodem że tejże waluty nie ma na rynku. Oczywiście każdego miesiąca istnieje na tę walutę ogromne zapotrzebowanie a kurs w stosunku do złotówki jest tak wysoki tylko i wyłącznie z tego powodu że jest to towar bardzo deficytowy i nie ma go na rynku. Gdyby sklepach nie było masła albo mleka a obrót tymi wyrobami był reglamentowany produkty te kosztowałyby jakieś 8 zł za kostkę i 10 litr za karton a stan uzębienia uległby gwałtownemu pogorszeniu. Nawet nie chcę sobie wyobrazić takiej sytuacji iż nie mogę codziennie pić mleka! Kiedy zostanie odblokowany kurek z frankami i powrócimy do tej bardzo zdrowej waluty z powodzeniem kurs jej wyniesie jakieś 2,5 – 2,8 zł. Wszyscy chyba pamiętają sytuację z polskim rynkiem samochodowym jakieś20,lat temu kiedy pojazdy były bardzo drogie z uwagi na liczne zapory administracyjne zakazy cła itp. Po 01 maja 2004r. sytuacja diametralnie się zmieniła na korzyść konsumentów i każdy bez najmniejszych ograniczeń mógł sobie kupić i nadal może kupić na terenie UE za przyzwoite pieniądze swój upragniony pojazd. Tu jest pies pogrzebany chciałoby się powiedzieć. Wszelkie inne pomysły to nic innego jak tylko zaklinanie rzeczywistości. I naprawdę wiem co mówię i mam rację. Należy działać jedynie w tym kierunku aby powrócić do franka. Skądinąd to ładne imię męskie i być może coraz więcej dzieciaków zostanie tak nazwanych przy narodzinach. Jeden z ekonomistów powiedział kiedyś że należy brać kredyty w takiej walucie jakiej się zarabia ale to kompletna bzdura. Równie dobrze można by powiedzieć że należy mieszkać w tym kraju w którym się urodziło i to też nonsens Takich absurdów można by mnożyć wiele. Zatem do dzieła i dobranoc.

  • Obiecywano już Polakom dobrobyt w socjalizmie.
   Obiecywano drugą Japonię.
   Również zieloną wyspę.
   Nieustannie obiecuje się także … życie wieczne po śmierci.

   Oni już się POPiSALI.
   PZPR – SLD pół wieku nami grali.
   Lewoprawica skompromitowana. Prawolewica zacofana.
   Więc co zostaje skołowanym,
   omamionym i zawiedzionym ?
   Iść naprzód z nadzieją, czy cofać się
   w czerwono – czarną utopię ?
   Jasna modernistyczna przyszłość,
   czy beznadziejny fanatyzm ?
   Rozwój, czy staczanie się do dna?

  • Mamy do czynienia z kolejnym głupkowatym tekstem pochwalnym na cześć idioty i błazna składającym się jedynie z pojedynczego zdania. Pan Petru zna się na ekonomii tak jak Pan Komorowski na ortografii. Ten śmieszny człowieczek nie potrafi nawet poprowadzić finansów partii politycznej której liderzy zmieszczą się na jednej kanapie. To zwykły mały człowieczek który swoje kompleksy i frustracje próbuje maskować w sposób nieudolny agresją słowną gołosłownymi twierdzeniami i pustą retoryką. Temu człowiekowi nigdy nikt i słusznie nie powierzył żadnej korporacji firmy do prowadzenia. Przykład jeden tylko sprawozdania finansowego jego partii politycznej i orzeczenie Sądu Najwyższego dowodzi iż jest to osoba pozbawiona wszelkich kompetencji i umiejętności. A w gruncie rzeczy to zwykły cham prymityw i kabotyn.

  • Popieram i przyłączam się do tej opinii.

   A co do chamstwa trolli i płatnych hejterów, to :

   Zawsze gdy pojawia się jakiś nowy twórczy umysł
   - społeczny, artystyczny, polityczny
   zaraz rodzi się taki … karzeł dewiant – potworek
   na krzywych nóżkach.
   Nie potrafi sam coś mądrego wymyślić,
   to chociaż napluje.

 12. Panie Petru, mimo że nie jestem do końca przekonany do Pana, to mam nadzieję, że uda się Wam doprowadzić do jakiegoś porządku i zaprzestania zadłużania Polski przez te Pisowski patologie…

  • ROZWÓJ i POSTĘP to ułatwienia dla działalności przedsiębiorczych i operatywnych,
   którzy ciągle jeszcze muszą wędrować do Anglii, Niemiec, Belgii i dalej. za normalnością.
   Nie pozwólmy na emigrację wykształconych młodych i kreatywnych obywateli RP.
   NIE POZWÓLMY NA BANICJĘ – niezasłużoną karę wygnania
   z ojczyzny donikąd, przez nieudolne rządy.
   Rzeczpospolita NOWOCZESNA będzie przyjazna ludziom !

   Dla Polski więc
   Zgodnie
   Bez fanatyków
   Zapalmy pochodnie

   Polski wolnej
   Od zabobonów
   Zacofanych pasożytów
   Bolszewickich klonów

   Silnej i Niepodległej
   Choćby przyszło życia los
   Rzucić na Majdanu stos
   …. ZA UCZCIWOŚCI GŁOS

   Nie zagłuszy tego Narodu
   Tuba sovieckiego rodu
   Po hańbie glorii
   Na śmietnik historii

   Choćby przyszło życia los
   Rzucić na Majdanu stos
   …. ZA JUTRO
   …. bez ludzkich gnid, padalców, os.

   • Znalazł się i oto Juliusz Słowacki nowego tysiąclecia. Tamten swoje teksty pisał przy świecy na kartce z piórem i dzięki własnej wenie i inwencji a nasz piewca nowych społecznych idei ma zapewne laptopa albo smarphone’ a. To ostatnie to pewnie jest i’phone 6s i mimo to.nic mu nie wychodzi. Zgadłem? I może proszę dać sobie spokój z tym tanim patetyzmem i poświęceniem bo naprawdę obecna władza ani nowoczesna nie są nawet warte otarcia naskórka podczas krojenia pomidorów i cebuli. Tylko proszę jeszcze potem nie wmawiać że małe bawiące się dzieciaki które potłuką sobie kolana podczas zabawy robią to dla tego arcybłazna ekonomii marksistowskiej albo dla obecnej władzy. Proszę bardzo bardzo pilnować swoich dzieciaków.

 13. W ustawie zasadniczej powinien znaleźć się zapis o zakazie uchwalania budżetu z deficytem. Wówczas nasze państwo stałoby się mniej podatne na naciski międzynarodowej finansjery.

 14. I znowu nie będzie na kogo głosować ?
  Panie Petru. Jeśli to prawda, że jesteście przeciwko liberalizacji
  prawa aborcyjnego „waginologów”
  to traci Pan nie tylko autorytet, ale i mój głos.
  Po „światełku w tunelu” następne olśnienie NOWOCZESNEJ ?

  • Jeśli stoicie po stronie brutalnych gwałcicieli,
   zamiast słabych kobiet.
   Jeśli popieracie patologię gwałtu.
   I zniewolenie słabszej płci.
   To ja dziękuję.

 15. To bardzo dobry i ważny dzień dla Europy 23 czerwca 2016r. Brytyjczycy pokazali swoją mądrość odwagę odpowiedzialność i odzyskali wreszcie dla siebie swoją ojczyznę. Ergo nie dali się więcej robić w wała ani oszukiwać bo jak nazwać przykład Grecji Hiszpanii czy Portugalii. Teraz chyba nikt nie ma już wątpliwości chociaż Polacy to w większości pozbawieni realizmu marzyciele że najważniejszymi krajami w UE pozostają i będą Francja i Niemcy. Ten pierwszy kraj ma zbyt wiele kłopotów wewnętrznych i zewnętrznych dlatego nie będzie wtrącał się w inne sprawy. Zostają Niemcy czyli potęga umysłowa kulturowa gospodarcza cywilizacyjna finansowa w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. Polska bez dotacji z UE czyli pieniędzy niemieckich to jak alkoholik oderwany od żłoba. I teraz jest już więcej niż pewne że takie ziemie jak Śląsk Łużyce Warmia i Mazury oraz Pomorze wrócą do Niemiec. One są zresztą częścią Niemiec. Będziemy żyli w normalnym cywilizowanym bezpiecznym kraju z dala od tego polskiego chamstwa prymitywizmu zacofania głupoty. Ten dzień jest już bardzo bardzo blisko.

 16. nie sądziłem, że Petru potrafi pisac. O ile to on faktycznie pisze. To wasze pisanie tutaj jest tak żałosne jak ta cała nowoczesna.

  • - dokładnie – pieprzą jak mały
   Kazio po dużym piwie -amnezja nie pozwala im przypomniec sobie ile długu narobił PO, którego nowoczesną odnogą jest autor bloga…

 17. A ja powiem tak ” już się stało i się tak szybko nie odstanie”. W ciągu kilku miesięcy gospodarka jak i inne dziedziny zostały rozregulowane do tego stopnia że teraz trzeba będzie długich lat, aby to wróciło do stanu poprzedniego. A …. w zasadzie to dopiero początek ” tej dobrej zmiany” czyli najgorsze na pewno jeszcze przyjdzie. Już ucieka obcy kapitał i co za tym idzie inwestycje, a wiadomo że nie ma inwestycji to i nie ma rozwoju.
  Ale przecież Morawiecki chyba o tym doskonale wie !!!!! A może rzeczywiście Twoje wizje o zakusach tego pana aby przejąć władzę w pis są prawdziwe ???
  W zasadzie to nie ma co się więcej rozpisywać …. bo prezes i tak wie lepiej;)

 18. Życie to nie bajka ale walka o zbawienie duszy. Gdy nie ma już Kościoła, każdy musi starać się sam o zbawienie, bo niebo to nie to samo co piekło, do którego ludzie wpadają jak deszcz.
  Pomyśl o wieczności. Masz do wyboru niebo albo piekło.
  Nie dbasz o zbawienie duszy?
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

 19. pamiętają zapewne pantwo Targowice .. Wtedy opozycja też uważała ze konstytucja 3 maja jest niezgodna z prawem , wprowadzono ją w trybie przyśpieszonym , dlatego bohaterowie , przywódcy opozycji poskarżyli się Rosji na niesprawiedlość , Caryca Katarzyna przychyliła się do ich wniosku oczywiscie chętnie swoje wojska przysłała do Polski by utrzymać stary ład i dokonac drugiego rozbioru kraju

  Czy nie mamy tego samego teraz w POlsce? Komuś zależy by nasz kraj był zacofany , by bylo tak sami jak za PO hehe
  Mają Polaków za idiotów ?

  • kilkaset lat temu też musiało być wszystko zgodnie z prawem ..

   druga konstytucja na świecie po USa była niezgodna i łamała go , dlatego według opozycji wprowadzenie tych zmian to był wielki bląd , wymieniano zatem artykuły które łamie , przywileje które narusza ..
   Śmiesza mnie ludzie którzy twierdzą ze wszytko musi się zgadzać .. A może to prawo jest złe i to go trzeba dostosować..

   • Ja nie twierdze ze konstytucję trzeciej RP należy spalić bo jest gorsza niż w bardziej rozwiniętych krajach jak Hong kong Australia, czy SZwajcaria . .zakładam jedynie ze należy sie zastanowić co w Polsce zle rozbiono przez ostatnie 15 lat rządów

  • Nic dodać nic ująć. Oligarchia magnacka też broniła liberum veto, swoistego systemu podatkowego, artykułów henrykowskich itd tak jak komuniści bronili socjalizmu. Niestety panie Petru. Znalazł się Pan wśród Potockich, Radziwiłłów i paru innych słynnych polskich egoistów. Dzisiejszy TK to dawne nihil novi, to nie tak dawny socjalizm. A szkoda, bo mógłby być cerberem prawdziwej demokracji, obrońcą polskości. Mam nadzieję, że polska inteligencja szerzej niż dotąd nawiąże wreszcie do Dmowskich, Narutowiczów, Piłsudskich, Mościckich i jak p. A. Duda, Kaczyńscy, Morawiecki i paru innych zacznie skutecznie budować prawdziwą Polskę. Bez „pomocy” przyjaznych sąsiadów.L.

 20. Mierzi mnie poziom dyskusji o polityce i ostatnio o TK, zwłaszcza wzajemne obelgi przy braku meritum, ale jeszcze raz podsumuję moją opinię, że PiS wprowadza anarchię, by doprowadzić do dyktatury, przy silnym wsparciu KK w Polsce. Te przesłanki omówię pod koniec.
  PAD mógł się wstrzymać z zaprzysiężeniem sędziów w grudniu, a po orzeczeniu TK stwierdzającym, że tylko 3 z 5 zostało wybranych prawidłowo (PO), mógł ich zaprzysiąc oraz dwu wybranych przez nowy parlament. (PiS), ale na polecenie prezesa K, wywołał konflikt.
  Ostano, w odpowiedzi na rezolucję PE, w ramach „dobrej zmiany”, a przede wszystkim w trosce o Polskę, i jej obywateli, PiS poświęca swoje partykularne interesy i wykonuje kolejny „gest dobrej woli” w drodze do osiągnięcia kompromisu w sprawie TK, mianując kolejnego sędziego TK, którego PAD wkrótce (zgodnie z deklaracją) zaprzysięgnie.
  Propozycja J.Kaczyńskiego dialogu w sprawie TK to nie jest zaproszenie do uzgodnienia warunków kompromisu tylko warunków kapitulacji. Standardowa procedura w taktyce faktów dokonanych stosowanej przez dyktatorów (żeby nie szukać daleko: Hitlera, Stalina i Putina), do czego odwołam się pod koniec. Twierdzenie, że PiS nie stawia warunków wstępnych jest oczywistym kłamstwem, bo warunkiem PiS jest żądanie utrzymania bezprawnie dokonanych zmian, tj uznania:
  – wyboru i zaprzysiężenia pięciu sędziów (PiS) zamiast dwóch za legalny,
  – niekonstytucyjnej ustawy o nowelizacji TK za obowiązującą,
  – orzeczeń TK za nieistniejące,
  – braku publikacji orzeczeń TK za uzasadniony i zgodny z prawem.
  (Putin zaatakował Ukrainę i zajął Krym, i przecież też jest gotów do kompromisu, tylko uparta Ukraina stawia niemożliwe do przyjęcia warunki).
  To właśnie takie działanie PiS i ich żądania są nie do przyjęcia w demokratycznym państwie prawa, więc tak na prawdę po stronie PiS nie ma żadnej woli kompromisu, jest tylko żądanie by opozycja się poddała.
  Przypomnę jeszcze tylko sytuację prawną sporu o TK:
  Primo:
  Oczywistym jest, że użyty parokrotnie w Konstytucji zwrot „…reguluje ustawa.” lub „…określa ustawa.”, odnosi się do przyszłych (po przyjęciu Konstytucji) ustaw przyjmowanych przez parlament, przy założeniu, że będą one zgodne z ustawą zasadniczą.
  Secundo:
  Domniemanie prawne jest podważalne, czyli jest obciążone niepewnością do momentu jego potwierdzenia lub obalenia. Badanie zgodności ustaw z Konstytucją przez TK samo w sobie zakłada możliwość istnienia niezgodności, nawet przy domniemaniu konstytucyjności badanej ustawy i to właśnie wynik badania potwierdza lub obala słuszność tego domniemania. W tym przypadku, TK nie mógł dopuścić do orzekania w warunkach niepewności, a zatem miał obowiązek orzekać bezpośrednio w oparciu o Konstytucję i zasady prawa. Potwierdzają to uchwały Rad Miejskich (W-Wa i Łódź) i ostatnio SN.
  Tertio:
  Przede wszystkim PiS dokonał tzw. czynności prawnej BEZWZGLĘDNIE NIEWAŻNEJ z mocy samego prawa, ponieważ uchwalenie nowelizacji ustawy o TK zmierzało do uniemożliwienia sprawnego działania TK, czyli uniemożliwienia realizacji celu do jakiego organ ten został powołany (tj. do badania i kontroli aktów prawnych pod katem ich zgodności z Konstytucja). W tej kategorii czynności prawnych (bezwzględnie nieważnych) mieszczą się tzw. „obejście prawa” i „pozorność”. Na obie te cechy wskazuje aktualny stosunek PiS (i jego rządu) do TK i jego orzeczeń, ponieważ przy pomocy obejścia prawa i pozornej „nowelizacji” zrealizowano prawdziwy cel tj. sparaliżowali TK (rząd PiS nie uznaje i nie drukuje orzeczeń TK). Na nieważność ustawy wskazuję także tryb procedowania nad ustawą (pośpiech, nocne obrady, brak konsultacji) a przede wszystkim brak vacatio legis (co uniemożliwiło zbadanie ustawy przed rozpoczęciem jej obowiązywania). Dodam tylko, że brak vacatio legis stosuje się tylko w wyjątkowych przypadkach (co reguluje ustawa z 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz.U. nr 197 poz. 1172).
  Podobnie wybór i zaprzysiężenie 5 sędziów przez PiS (a zwłaszcza pospieszne zaprzysiężenie ich przez PAD, tuż przed ogłoszeniem wyroku przez TK w sprawie wyboru sędziów 3/12/2015) są w świetle teorii prawa BEZWZGLĘDNIE NIEWAŻNE, ale brak takich zapisów w Konstytucji, bo nikomu na świecie nie przyszłoby do głowy, by zniżać się do tak prymitywnych chwytów…
  Ale PiS w porozumieniu z PAD świadomie i celowo doprowadzili do paraliżu TK, by jak najszybciej „przepchnąć” swoje ustawy, które korzystając z domniemania konstytucyjności obowiązywałyby do czasu ich zbadania przez TK wg nowej ustawy, czyli długie miesiące i lata, a w tym czasie odeszliby kolejni sędziowie z obecnego składu TK.
  Pozornie „naprawczą” ustawę o TK celowo uchwalono w taki sposób i w takim kształcie, by TK sparaliżować aż jego skład wymieni się w większości na PiS’owski.
  Świadczy o tym także fakt, że nawet gdyby wszystkich pięciu nowych Sędziów z PiS zasiadło w TK, to i tak PiS nie miałby przewagi od razu, dlatego w nowelizacji ustawy o TK umieszczono zapisy o kolejności orzekania i i miesięcznej ilości posiedzeń TK (praktycznie paraliżujące TK).
  Zamordystyczne zapędy PiS wyraźnie widać, a o determinacji we wprowadzaniu dyktatury świadczy zwłaszcza stosunek od orzeczeń TK, których PiS nie „uznaje”, a rząd (bezprawnie) nie publikuje.
  Mimo to, orzeczenia TK są WAŻNE również w oparciu o teorie prawa, bowiem powszechnie obowiązuje zasada (wyrażona w orzecznictwie), że orzeczenia sądu wydane w warunkach naruszenia norm proceduralnych, są ważne jeśli naruszenie procedury nie miało wpływu na rozstrzygnięcie. W myśl tej zasady, gdyby nawet orzekało 13 sędziów w sprawie nowelizacji
  ustawy o TK (jak tego wymaga sama „nowelizacja” z grudnia 2015), a nawet 15 sędziów, to i tak 10 sędziów uznało „nowelizację ustawy o TK” za sprzeczną z Konstytucją (czyli 2/3), zatem skład sądu nie mógł mieć i nie miał wpływu na wynik orzekania. Tym samym orzeczenie TK (jedynie w oparciu o Konstytucję i zasady prawa) jest ważne i wiążące, tak jak kolejne orzeczenia wydawane ostatnio.

  Wobec powyższego ustawa „naprawcza” o TK nie obowiązuje, a TK dalej prawomocnie orzeka na podstawie przepisów wcześniejszych. Podsumowanie podstaw prawnych:
  art. 7 konstytucji „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.”
  Art. 195 ust 1 mówi, że „Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji.” – To doprecyzowanie art. 178. ust. 1 Konstytucji RP „Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.”
  Jest dobry przykład zasady hierarchii aktów prawnych i zasady kolejności stosowania prawa (podległości aktów niższego rzędu aktom nadrzędnym, a w ramach aktu przepisów dalszych przepisom wcześniejszym). Stąd art. 195 stosuje się przed art. 197.
  Art. 197 „Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa” – ma charakter wyłącznie porządkowy. Co więcej, z treści tego przepisu wynika , aby określił tryb postępowania w drodze ustawy. Nie jest to jednak obowiązek skierowany wobec sędziów TK, a raczej obowiązek nałożony na ustawodawcę, by stworzył Sędziom TK warunki do orzekania (organizacyjne i materialne, w tym biura, sale posiedzeń i sprzęt).
  Art. 197 stanowi tylko, że ustawa sejmowa może określić jedynie organizację Trybunału oraz tryb postępowania przed Trybunałem, czyli ew. procedurę. przy czym organizowanie polega na usprawnieniu a nie uniemożliwianiu działania. Ponadto tryb postępowania przed TK dotyczy ustawowych regulacji trybu wnoszenia spraw do Trybunału, a nie tego jak TK je rozpatruje, bo to jest już wyłączną kompetencją Trybunału (prezesa, do którego kompetencji należy wyznaczanie terminów i składu orzekającego) opartą o art. 195 Konstytucji.
  Należy podkreślić, że art. 195 odnosi się do sędziów, zaś 197 do Trybunału. Oznacza to, że żaden sędzia Trybunału Konstytucyjnego nie jest związany ustawą sprzeczną z Konstytucją (lub gdy zachodzą uzasadnione wątpliwości co do jej zgodności z ustawa zasadniczą).

  Za wszystkim stoi prezes J. Kaczyński, który jest obecnie najbardziej sprawnym politykiem (nie wolno lekceważyć przeciwników) choć jego władza opiera się na wewnątrzpartyjnej tyranii popartej ślepym podporządkowaniem uzależnionych współpracowników (D. Tusk w swoich rozgrywkach wewnątrzpartyjnych wykazywał więcej dyplomacji).
  Władza nad prezydentem wynika ze słabości A, Dudy, który nie umie lub nie chce uwolnić się z podporządkowania, a wręcz „łasi się” do Kaczyńskiego, starając się przypodobać i odgadywać życzenia prezesa JK. Razem z premier B. Szydło dali się wpuścić JK w „kanał” i teraz trzęsą d…mi, bo zagrożenie Trybunałem Stanu jest realne, i jedyna nadzieja to doprowadzenie do dyktatury JK, bo tylko wtedy unikną odpowiedzialności. Reszta karierowiczów (np. J.Gowin) „przykleiła się do bezwzględnego i silniejszego od nich JK, ale niech mu się tylko noga powinie, to oczywiście po chrześcijańsku „pierwsi kamieniem rzucą”.
  Popatrzmy zatem na czym wzoruje się prezes.
  Faszyzm (Mussolini) – Nazizm/Hitleryzm (Hitler) – Komunizm/Stalinizm (Stalin).
  Oto historia rozwoju systemów totalitarnych w Europie. Kaczyński nie jest szaleńcem ale doświadczonym, sprawnym i inteligentnym politykiem, o dużej wiedzy historycznej lecz bolszewickich korzeniach. Nie popełnia więc błędów poprzedników i wzoruje się raczej na blisko 40-letniej dyktaturze Franco w Hiszpanii:
  „Cechą najbardziej charakterystyczną dyktatury w całym okresie rządów generała Franco, od 1939 roku do 1975 roku, był jej personalny charakter. Nie była to ani dyktatura jednej partii ani dyktatura wojska. Rządy w państwie znajdowały się w rękach tylko jednego człowieka. Podstawą jego rządów była nie tylko pełna koncentracja najważniejszych urzędów państwowych w swych rękach, lecz także umiejętność zręcznego rozgrywania konfliktów w obozie władzy oraz balansowanie pomiędzy różnymi środowiskami. Franco stawiał na katolicki charakter reżimu. Miał on w pewnej mierze świadczyć także o tym, iż Hiszpania nigdy nie była i nie jest państwem faszystowskim. Kościół w trakcie wojny popierał generała Franco, sam będąc atakowany ze strony rewolucjonistów. Po zakończeniu wojny domowej, dostojnicy kościelni zasiadali w najwyższych instytucjach państwowych, dając tym samym moralne poparcie dla reżimu. Wszystkie najważniejsze akty prawne, wydawane przez Franco miały akcenty religijne – odwoływały się do Boga i do kościoła. Rozpowszechnianie środków antykoncepcyjnych podlegało karze grzywny lub więzienia. Kościół i państwo jednogłośnie lansowały wielodzietny charakter rodziny. Wprowadzono zasiłki rodzinne, istniała cenzura, która eliminował wszelkie książki, filmy, gazety czy nawet przedstawienia teatralne, które uznano za niekatolickie i niemoralne. Kluczowe znaczenie miała , uchwalona przez podporządkowany Franco parlament tzw. ustawa sukcesyjna, która stwierdzała, że Hiszpania staje się monarchią „katolicką”, „socjalną” i „tradycjonalistyczną”, przy jednoczesnym potwierdzeniu władzy generała Franco jako głowy państwa. Coraz wyraźniejszy sprzeciw wobec form rządzenia zaczęło jednak ujawniać środowisko studenckie i akademickie. Pod pretekstem zagrożenia dla jedności państwa wprowadzono ustawę antyterrorystyczną oraz stan wyjątkowy. Od 1968 roku (gdy pod wpływem manifestacji studenckich w Paryżu, doszło do podobnych rozruchów w Hiszpanii) coraz częściej manifestowano pod hasłami konieczności przeprowadzenia odpowiednich reform politycznych, wprowadzenia demokracji, zniesienia cenzury i ograniczeń obywatelskich. Napięcia społeczne były już tak silne, że jakiekolwiek formy represji nie były w stanie zahamować powszechnego już niemal dążenia do zmiany systemu politycznego państwa.”… czy zatem nie jest uzasadniona obawa, że realnie zagraża ban Kaczyzm (Kaczyński).
  Zapytam więc jeszcze raz wyborców PiS, PO, Nowoczesnej, KUKIZ15, PSL, SLD i innych:
  POLACY, czy chcemy kolejnej, nie wykluczone, że krwawej lekcji?

  A zatem co dalej…
  Zostawcie politykom kłótnie. Im nie przeszkadza zmiana ról… a tymczasem przez ostatnie ćwierć wieku Polska jako państwo zanika na naszych oczach, bo u władzy są jedynie reprezentanci wszelkich cudzych interesów, a nie Polaków… i niech was nie zwiedzie tzw. rozwój i liczne inwestycje, bo ich beneficjentem nie jest Polska i jej obywatele.
  I co na to Naród? Suweren milczy i nawet nie upomina się o wysłuchanie.
  Zapytajmy w końcu Prezydenta: „Gdzie jest obiecana w kampanii ustawa o referendum?”
  Nie będzie wtedy problemu z mandatem suwerena jakim jest Naród. Poprawimy Konstytucję, naprawimy TK, „Wymiar Niesprawiedliwości” i administrację państwową…
  Dopóki Obywatele nie będą mieć realnego wpływu na politykę (demokracja bezpośrednia), dotąd zwykli obywatele będą ciemiężeni we własnym kraju przez kolejne grupy interesu (krajowe i zagraniczne). Jeśli zadbamy o interesy wspólne, to stać nas będzie (również finansowo) na realizację celów własnych (osobistych, rodziny, społeczności lokalnej itd.).
  APELUJĘ więc do wszystkich, nie dajmy prezydentowi A. Dudzie wywinąć się od realizacji obietnicy wyborczej w sprawie obligatoryjności referendum.
  Pomyślność nas wszystkich zależy od jednolitej postawy w tej sprawie, bo demokracja bezpośrednia służy nam wszystkim bez względu na światopogląd, orientację seksualną czy poglądy polityczne, choć oczywiście nie służy politykom.
  Proszę zrozumcie to, i wszyscy ciśnijmy prezydenta A. Dudę. Zasypmy go listami i mailami :” Kiedy wniesie pan projekt ustawy o referendum Panie Prezydencie? Kiedy wniosek o referendum podpisany przez 100 tys. obywateli będzie obligował do jego rozpisania bez potrzeby procedowania przez parlament?”
  Maile kierujcie na adres listy@prezydent.pl a kopie roześlijcie na wszystkie znane wam maile, facebooki, Twittery i inne komunikatory… to takie proste.

  Szanowni Rodacy! Czy nie widzicie, że te wszystkie ręce, rzekomo „wyciągnięte do zgody”, już niebawem zacisną się na Waszych gardłach? Brońcie się i nie liczcie na polityków.
  O wolność i dobrobyt Polski i własny, musimy zadbać sami!

 21. CZyli rozumiem ze Grecji byłoby lepiej poza UE niz w UE

  W UE skonczyła tak jak skonczyła .Ich los jest już przypieczętowany. Nie było odpowiedzialnosci za kraj , bo wydawało im się ze Bruksela się nimi „zaopiekuje„ .. Pomylili się .. Bruksela robi wszystko , żeby kraje o słąbszej gospodarce były na kagańcu – tak się tworzy prawo UE .
  UE nie jest dla słąbych państw , to sojusz mocnych .. Slabi kończą w UE jak Grecja czy Węgry .. Dlatego ich gospodarkom byłoby lepiej poza UE ..
  SZwajcaria nie jest w UE dlatego jest bogatsza od innych małych krajów . Skąd to wynika ? Z ustawodastwa . Zeby zaozyc firme w UE ( np na Węgrzech ) trzeba na to 2 miesięcy , zeby zalozyć firme w Szwajcari wystarczą 2 godziny.

  • wyjsc z UE nie podpisywać zadnych traktaktów z Kioto ( tak jak USA ) wpaowadzić normalne prawo jak w Hong kongu czy Szwajcarii ..

   Ue skutecznie blokuje rozwój Polski przez swoje głupie rozporządzenia

 22. Panie Petru, wszyscy (politykierzy) jesteście kłamcami i kuglarzami, bez względu jak się nazywacie czy określacie. Jak sądzę, dla Pana (i Pańskich kolegów, także tych z PiS-u – na bo wszyscy jesteście „kolegami po fachu :)) to sprawa jasna i oczywista – prawda? Więc nie opowiadaj Pan farmazonów i nie sil się Pan na pseudo-mądrości. Sprawa jest oczywista: Wy, politykierzy żerujecie na naiwniakach – ot cała mądrość. Im więcej ich zniewolicie, tym Wasza większa wygrana…

  • „LoLo”, najbardziej zniewoleni czują się ci, którzy nie chodzą na wybory, ale mają najwięcej pretensji do rządzących.

 23. Panie Petru! Skoro gospodarka polska była oceniana rok temu jako jedna z najzdrowszych w Ue to dlaczego niejaki Balcerowicz skonstruował tykający w zastraszającym tempie zegar zadłużenia Polski?????? Być może się mylę , podając, iż nie było to za rządów PIS-u?

 24. o,petGRU,kiedy tak powszechnie będzie?
  Urzędnik z Ostródy pozwany o zapłatę ponad 45 tys. zł za błędną decyzję. Wydał niezgodne z prawem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego

 25. gdzie kasa z OFE? dlaczego ukradlisci mi 6 tys pln,zlodzieje? kiedy zoczaczy ciemny lu,doradcow komorowskiego,ktorzy kraść te kase doradzali? wyrok sadu jest,a KOD milczy,petGRU tez,o zydochamokomunie z PO,nie wspmne.

  • „głupki peowskie”, to nie OFE jest okradane. Wprost przeciwnie, to OFE okrada ZUS.
   W momencie startu OFE obowiązkowe było wpisanie się do jednego z 14 oddziałów, w każdym oddziale był dyrektor i kilku wicedyrektorów z pensjami po 40 do 60 tysięcy PLN.
   W ZUS był tylko jeden dyrektor na całą Polskę z pensją, jeżeli dobrze pamiętam, tylko 29 tys. PLN.
   Od startu OFE ZUS musiał przekazywać każdego miesiąca 20% zebranej składki, pozostawało 80%, ale ZUS musiał wypłacać emerytury i renty w 100% i stąd wzięło się sztuczne zadłużenie ZUS, czego twórcy OFE, czyli cymbały z AWS, nie zauważyli, albo nie chcieli zauważyć.
   W kryzysie 2009 roku, OFE straciły na „gierkach” finansowych 14 miliardów PLN, płacących składki, czyli zatrudnionych, było wtedy ok 14 milionów, z obliczenia nawet bez kalkulatora wynika, że każdy płatnik OFE stracił dokładnie 1000 PLN – słownie tysiąc PLN.
   Kilka lat temu „polski świat pracy” odzyskał wolność i każdy pracownik mógł wycofać się z OFE. Pozostało w OFE ok 1 mln 700 tys, głupków nie potrafiących liczyć albo ulegli wcześniejszej reklamie o spędzaniu wakacji pod palmami. Żeby ich marzenia spełniły się, w Warszawie na Rondzie De Gaulle’a postawiono sztuczną stalową palmę.
   Palma ulega korozji i już była remontowana. Ciekawe, za czyje pieniądze.
   Na zakończenie.
   * OFE nie ma swoich struktur i wypłaca emerytury za pośrednictwem ZUS.
   * Pierwsza emerytura wypłacona przez OFE wynosiła około 23 PLN – słownie dwadzieścia trzy PLN.
   * Zwolennikom OFE życzę przyjemnych wrażeń pod warszawską palmą.

   • Nawet po przejściu do ZUSu OFE oddalo tylko polowe zgromadzonych funduszy!!!! Pozostala kwote bedzie przekazywac 10 lat przed przejsciem na emeryture!!! Zlodzieje.

  • Art. 197 stanowi tylko, że ustawa sejmowa może określić jedynie organizację Trybunału oraz tryb postępowania przed Trybunałem, czyli ew. procedurę. przy czym organizowanie polega na usprawnieniu a nie uniemożliwianiu działania.

 26. kto zaciagal? proszę o konkrety bo się holoto blaznisz,operujac jezykiem sekretarzy kc PZPR-wiecie,rozumiecie,my,wy,oni. a odpowiedzialnego brak. od 44 roku,winnych brak.

 27. petGRU-jak tam rozliczenie finasowe partii zalozonej przez zydokomune od Sorosa? taki fachowiec,a tu za kraty trzeba będzie isc. bye bye.

 28. Dzień dobry. Ja rozumiem to co Pan mówi, ale proszę mi wytłumaczyć jedno, jesteśmy już jakiś czas w tej Unii, nie lepiej podnosić zarobki ludziom, niż rozdawać pieniądze. Proszę mi wytłumaczyć, za poprzedniej władzy chciano dopłacać z budżetu Państwa do pensji najniżej zarabiających, nie jestem ekonomistą, ale uważam to za złe działania, tak nie działa normalna gospodarka. W czym jest problem, żebyśmy zbliżali się z zarobkami do średniej unijnej, wtedy nie będzie problemu z wyjazdami i z dzietnością. Dlaczego tak jest, że przedsiębiorcom nie opłaca się podnosić pensji. Po prostu tego nie mogę pojąć. Wystarczy podnosić zarobki i podejrzewam, że 500+ nie będzie potrzebne i pochodne niby to zwiększające przyrost naturalny. Z wyrazami szacunku robert

 29. Petru gdzie byłeś przez te 8 lat PO -na kogo głosowałeś? Wiesz na jakie zadłużenie naraziłeś Polskę?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.