Uchodźcy

Problem uchodźców wymagał pilnego rozwiązania. Dobrze, że w końcu osiągnięto porozumienie. Zawstydzające było, że UE nie była w stanie uzgodnić rozwiązania, a poszczególne kraje Wspólnoty postępowały chaotycznie, nie koordynując ze sobą działań. Jak mielibyśmy rozwiązywać poważniejsze problemy, które będą przed nami stawały w przyszłości?

Dobrze, że polski rząd zrozumiał, że ciągłe zmienianie zdania nie służy ani uspokojeniu sytuacji w Polsce, ani polskiej pozycji w UE. Niestety zlekceważył przez ostatnie lata przygotowania do takiej sytuacji. Mimo tego, że istniał w tej sprawie ostrzegawczy raport („Strategia Bezpieczeństwa Narodowego 2014″, BBN), w którym wskazywano na podobne zagrożenia:

„Wyzwanie stanowią niekontrolowane migracje ludności, wywołane zarówno przez konflikty, jak
i mające swe źródło w problemach natury gospodarczej i społecznej (…) Zwiększenie
skuteczności państwa w walce z nielegalną migracją wymaga zmian kompetencji uczestników
tego systemu, a zwłaszcza wynikających z poszerzenia funkcji i zadań Straży Granicznej i
przekształcenia jej w formację graniczno-migracyjną. ”

Polska powinna przyjąć tylu uchodźców iloma jesteśmy w stanie sprawnie i bezpiecznie się
zaopiekować. Tę informację rząd powinien był pozyskać z gmin i zapewnić Polsce przyjazną i
bezpieczną formę przyjmowania uchodźców (w szczególności, niwelując ryzyko terrorystyczne).

Oczekiwaliśmy od rządu takiej precyzyjnej informacji, a także strategii działań w tym zakresie aby proces przyjmowania uchodźców przeprowadzić rozsądnie i sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie. I w ramach Unii musimy wypracować takie rozwiązania.

Jednocześnie pragnę wyrazić nadzieję, że skrajni politycy opamiętają się i przestaną rozpalać
antyuchodźcze nastroje (Kaczyński, Korwin-Mikke). W polskiej kulturze politycznej nie może być miejsca na rasizm i ksenofobię.

202 Komentarze

 1. Od dwóch lat Polskę zalewa fala nienawiści przeciw przybyszom z innych krajów. Każdy jest specjalistą, każdy ma rację. Jako ekonomista przytoczę kilka faktów, postaram się nie odnosić zbyt emocjonalnie, ale zobaczymy, jak mi to pójdzie ;)

  Uchodźca, to osoba, która ucieka ze swojego kraju, gdyż:

  życie tam jest zagrożone – np. wojna
  jest dyskryminowany na tle religijnym lub rasowym,
  jest w niebezpieczeństwie z uwagi na swoje poglądy polityczne.
  Imigrant zarobkowy

  jedzie do lepszego kraju, by polepszyć sobie status życia
  wyjeżdża, żeby zapewnić przyszłość swoim dzieciom
  chce się rozwijać w swoim zawodzie – czego nie daje mu kraj ojczysty.
  Imigrantowi nie grozi ani śmierć, ani głód, ani gwałt. To wolny wybór danej osoby, często niełatwy, ale jednak wolny. Najlepszym przykładem tego jest początek XX wieku i imigracja z każdego niemal miejsca na świecie do Stanów Zjednoczonych.

  Przykładem uchodźcy, są Polacy, którzy osiedlili się w maleńkiej wiosce Adampol na północnym zachodzie Turcji, gdzie uciekali przed wojną i rozbiorami. Z pomocą księcia Adama Czartoryskiego – od jego imienia jest nazwa wioski – utworzyli tam małe miasteczko, ze swoim katolickim kościołem, swoimi zwyczajami – i to wszystko przetrwało niemal w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.

  Największy błąd, jaki robią Polacy, to utożsamianie wyznawcy islamu z terroryzmem. Ci, którzy to piszą, nigdy nie czytali koranu - ja musiałam czytać fragmenty, kiedy studiowałam socjologię, bardzo nudna pozycja ;) - prawdopodobnie nie znają żadnego muzułmanina osobiście – poznanie sprzedawcy na bazarze w Turcji, Tunezji czy innym Egipcie nie jest tożsame z zawarciem znajomości, i  - pewnie nigdy nie byli w meczecie, a już NA PEWNO nie widzieli na żywo uchodźców z Syrii.

  Ja ich widuję od czasu do czasu, widziałam ich na Samos – grecka wyspa sąsiadująca z Turcją – czy w Bodrum, i w Adanie, gdzie są największe nielegalne obozy dla uchodźców. Dlaczego nielegalne? bo te legalne są przepełnione i ci ludzie rozbili sobie namioty na przedmieściach tej dużej aglomeracji. Są tam bez jedzenia, wody, opieki. Turcja łoży olbrzymie  fundusze na pomoc dla Syryjczyków, ale wszystkich utrzymać nie da rady. Szacuje się, że obecnie na terenie TR przebywa 2 miliony uchodźców.

  Ci ludzie rzeczywiście w większości wyznają islam, ale – czy to zbrodnia? Dlaczego Polacy uważają, że chrześcijaństwo jest „jedyną słuszną” religią? Wreszcie – dlaczego najwięcej przeciw uchodźcom krzyczą media i partie skrajnie prawicowe?

  ISIS – jest czymś wyjątkowo okrutnym. Swoich członków rekrutują głównie w … Europie. tak, co wszyscy krzykacze powinni zdać sobie z tego sprawę. W Niemczech w meczetach trwa regularna rekrutacja. Jeśli członek ISIS chciałby przyjechać do Polski i wysadzić jakieś miejsce w powietrze pod hasłem świętej wojny, przyleciałby prosto z jednego z takich miejsc. Bez granic, bez paszportu. W końcu mamy strefę Schengen.

  i jeszcze jedno. Mowa jest o 12 tysiącach uchodźców. W Polsce mamy 2478 gmin – nie miast, a gmin. Jeśli jedna gmina przyjmie 4 rodziny, to tego nawet nie zauważymy, nastąpi rozproszenie po całym kraju, a uchodźcy będą mogli zacząć żyć normalnie. I na pewno, przy pierwszej możliwej okazji i tak uciekną do innego kraju, bo czy chcielibyście żyć w miejscu, w którym życie embriona jest ważniejsze od życia muzułmanina?

  to tyle w temacie.

 2. Petru, produkujesz sie chlopie, a bzdury wypisujesz. Nie znasz sie na rzeczy. Nie masz pojecia o ideologii islamskiej, a lapiesz sie za kierowanie Panstwem Polskim.
  Dokad sie pytam? …. w przepasc?

  Daj sobie spokój z polityka, bo od tego sa inni którzy to lepiej potrafia

 3. Panie Petru,
  Komu ta egzotyka jest potrzebna i po co? Kto za to zaplaci ? i kto na tym zarobi?
  Bezdomnych , biednych rodakow w Polsce nie brakuje. Zamiast
  powtarzac skroty myslowe niech pan sobie dokwateruje swoich krajowych nieszczesnikow bo czyny bardziej przekonuja niz gadania na cudzy koszt.

 4. Mam tyle do powiedzenia, że w kraju jest sporo ludzi którym trzeba by pomóc, ale jakoś każdy polityk się troszczy o uchodźców bo co bo temat jest popularny, i o nim jest głośno, ale uchodźcy to zagrożenie, pomaganie należało by zacząć od własnego kraju, jest wiele bogatych państw które mogą pomagać uchodźcom, owszem jeżeli polska się musi w to angażować to niech wspiera w jakiś sposób ich tam gdzie są, lub w krajach które chcą ich przyjmować. Pomoc będzie a nie koniecznie wpuszczać ich do kraju, politycy mają ochronę Boru zwykli ludzie nie i wpuszczając terrorystów nie oni giną tylko zwykli ludzie.

 5. Z jednej strony każdy kto powie że uchodźcy stanowią dla nas i dla Europy problem będzie miał rację ale czy to oznacza że mamy tych ludzi zostawić samych sobie,może zastanówmy się co czują Ci ludzie bo bomb wszyscy nie wysadzają oczywiście jest to bardzo poważny problem bo Ci ludzie potrzebują pomocy ale żeby stworzyć jakiś dobry plan na to wszystko rzeczywiście potrzeba dialogu między krajami i my rodacy też możemy podsyłać pewne pomysły przecież też mamy jakieś poglądy a pisanie Ty weź sześciu….itp jest conajmniej bezmyślne tam są małe dzieci takie jak wasze ignoranci ruszcie wreszcie głowami a nie tylko piszecie co wam ślina na język przyniesie pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących.

 6. Oj Rysiek. Ale ty bzdury piszesz. Jesteś poprostu głupi. Widać to po tym blogu. Korwin Mikke to akurat ostatnia nadzieja Polski.

 7. Po pól roku zmieniło się wiele …. szczególnie po ostatnich zamachach nastroje ksenofobiczne w naszym społeczeństwie wzrosły jeszcze bardziej, a w najbliższym czasie na pewno lepiej nie będzie. Jeszcze dwa lata wstecz przed inwazją Putina na Krym wydawało się że na Świecie panuje ład, spokój i harmonia. A tutaj proszę bardzo w dwa lata runęło kilka mitów tj; o wiecznym pokoju, spokoju itp. Nie dość że na świecie jest jak jest to jeszcze w kraju mamy takiego szkodnika w osobie prezesa że …. strach się bać co będzie za kilka dni. A i z USA płyną niekorzystne dla nas informacje, ponieważ jak wybory wygra ten (zapomniałem nazwiska) złotowłosy to i w krótkim czasie NATO się rozwiąże, albo straci swoją „moc”, a wtedy to i prezes zmiękczy swoje wypowiedzi co tu dużo się rozpisywać po prostu niepokój z każdej strony to jeszcze i kryzys niekończący się kraju”)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.