Uchodźcy

Problem uchodźców wymagał pilnego rozwiązania. Dobrze, że w końcu osiągnięto porozumienie. Zawstydzające było, że UE nie była w stanie uzgodnić rozwiązania, a poszczególne kraje Wspólnoty postępowały chaotycznie, nie koordynując ze sobą działań. Jak mielibyśmy rozwiązywać poważniejsze problemy, które będą przed nami stawały w przyszłości?

Dobrze, że polski rząd zrozumiał, że ciągłe zmienianie zdania nie służy ani uspokojeniu sytuacji w Polsce, ani polskiej pozycji w UE. Niestety zlekceważył przez ostatnie lata przygotowania do takiej sytuacji. Mimo tego, że istniał w tej sprawie ostrzegawczy raport („Strategia Bezpieczeństwa Narodowego 2014″, BBN), w którym wskazywano na podobne zagrożenia:

„Wyzwanie stanowią niekontrolowane migracje ludności, wywołane zarówno przez konflikty, jak
i mające swe źródło w problemach natury gospodarczej i społecznej (…) Zwiększenie
skuteczności państwa w walce z nielegalną migracją wymaga zmian kompetencji uczestników
tego systemu, a zwłaszcza wynikających z poszerzenia funkcji i zadań Straży Granicznej i
przekształcenia jej w formację graniczno-migracyjną. ”

Polska powinna przyjąć tylu uchodźców iloma jesteśmy w stanie sprawnie i bezpiecznie się
zaopiekować. Tę informację rząd powinien był pozyskać z gmin i zapewnić Polsce przyjazną i
bezpieczną formę przyjmowania uchodźców (w szczególności, niwelując ryzyko terrorystyczne).

Oczekiwaliśmy od rządu takiej precyzyjnej informacji, a także strategii działań w tym zakresie aby proces przyjmowania uchodźców przeprowadzić rozsądnie i sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie. I w ramach Unii musimy wypracować takie rozwiązania.

Jednocześnie pragnę wyrazić nadzieję, że skrajni politycy opamiętają się i przestaną rozpalać
antyuchodźcze nastroje (Kaczyński, Korwin-Mikke). W polskiej kulturze politycznej nie może być miejsca na rasizm i ksenofobię.

201 Komentarze

 1. Petru, produkujesz sie chlopie, a bzdury wypisujesz. Nie znasz sie na rzeczy. Nie masz pojecia o ideologii islamskiej, a lapiesz sie za kierowanie Panstwem Polskim.
  Dokad sie pytam? …. w przepasc?

  Daj sobie spokój z polityka, bo od tego sa inni którzy to lepiej potrafia

 2. Panie Petru,
  Komu ta egzotyka jest potrzebna i po co? Kto za to zaplaci ? i kto na tym zarobi?
  Bezdomnych , biednych rodakow w Polsce nie brakuje. Zamiast
  powtarzac skroty myslowe niech pan sobie dokwateruje swoich krajowych nieszczesnikow bo czyny bardziej przekonuja niz gadania na cudzy koszt.

 3. Mam tyle do powiedzenia, że w kraju jest sporo ludzi którym trzeba by pomóc, ale jakoś każdy polityk się troszczy o uchodźców bo co bo temat jest popularny, i o nim jest głośno, ale uchodźcy to zagrożenie, pomaganie należało by zacząć od własnego kraju, jest wiele bogatych państw które mogą pomagać uchodźcom, owszem jeżeli polska się musi w to angażować to niech wspiera w jakiś sposób ich tam gdzie są, lub w krajach które chcą ich przyjmować. Pomoc będzie a nie koniecznie wpuszczać ich do kraju, politycy mają ochronę Boru zwykli ludzie nie i wpuszczając terrorystów nie oni giną tylko zwykli ludzie.

 4. Z jednej strony każdy kto powie że uchodźcy stanowią dla nas i dla Europy problem będzie miał rację ale czy to oznacza że mamy tych ludzi zostawić samych sobie,może zastanówmy się co czują Ci ludzie bo bomb wszyscy nie wysadzają oczywiście jest to bardzo poważny problem bo Ci ludzie potrzebują pomocy ale żeby stworzyć jakiś dobry plan na to wszystko rzeczywiście potrzeba dialogu między krajami i my rodacy też możemy podsyłać pewne pomysły przecież też mamy jakieś poglądy a pisanie Ty weź sześciu….itp jest conajmniej bezmyślne tam są małe dzieci takie jak wasze ignoranci ruszcie wreszcie głowami a nie tylko piszecie co wam ślina na język przyniesie pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących.

 5. Oj Rysiek. Ale ty bzdury piszesz. Jesteś poprostu głupi. Widać to po tym blogu. Korwin Mikke to akurat ostatnia nadzieja Polski.

 6. Po pól roku zmieniło się wiele …. szczególnie po ostatnich zamachach nastroje ksenofobiczne w naszym społeczeństwie wzrosły jeszcze bardziej, a w najbliższym czasie na pewno lepiej nie będzie. Jeszcze dwa lata wstecz przed inwazją Putina na Krym wydawało się że na Świecie panuje ład, spokój i harmonia. A tutaj proszę bardzo w dwa lata runęło kilka mitów tj; o wiecznym pokoju, spokoju itp. Nie dość że na świecie jest jak jest to jeszcze w kraju mamy takiego szkodnika w osobie prezesa że …. strach się bać co będzie za kilka dni. A i z USA płyną niekorzystne dla nas informacje, ponieważ jak wybory wygra ten (zapomniałem nazwiska) złotowłosy to i w krótkim czasie NATO się rozwiąże, albo straci swoją „moc”, a wtedy to i prezes zmiękczy swoje wypowiedzi co tu dużo się rozpisywać po prostu niepokój z każdej strony to jeszcze i kryzys niekończący się kraju”)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.