Pomóżmy uchodźcom, bo rząd tego za nas nie zrobi.

Naszym obowiązkiem jest przyjmowanie uchodźców. To nie tylko kwestia tego, że wielokrotnie byliśmy w podobnej sytuacji ale także wartości, które wyznajemy. Nie możemy pozostawić samym sobie ludzi, którzy przez wojnę i prześladowania muszą uciekać z domów.

Niestety, rządy w Polsce nie stworzyły ani sensownej polityki, ani rozwiązań pozwalających na efektywne integrowanie uchodźców i dlatego możemy przyjąć niewielką ich liczbę. Bo nie wystarczy przecież zaprosić ich do Polski – trzeba im zapewnić szkoły i zajęcie. W Polsce żaden z rządów nie przygotował takiego systemu. Nie mamy opracowanej żadnej sensownej polityki w tej sprawie. Przyjmując jednak niewielką ilość osób, będziemy musieli stopniowo taki system wypracować.

Niestety chwiejność Premier Kopacz nie tylko kompromituje nas w Europie, ale także podgrzewa społeczne emocje. Pani Premier zamiast dyskutować o liczbie uchodźców powinna w Brukseli rozmawiać o pieniądzach, aby się nimi zająć.

Teraz pomagają obywatele, organizacje pozarządowe i Kościół. Zastępują w tym ważnym zadaniu rząd. Jednak państwo musi się nauczyć jak to robić, bo nie unikniemy w przyszłości wyzwania jakim jest integracja obcokrajowców. Robienie na pokaz spotkania z partiami politycznymi, gdy ich liderzy są w Krynicy nie posuwa nas w tym kierunku. Jeżeli rząd naprawdę, a nie dla propagandy chce zająć się uchodźcami, to musi jak najszybciej:

§ Uruchomić nowe ośrodki potrzebne na 2-3 krotne zwiększenie liczby uchodźców.

§ Poprawić standard ośrodków dla uchodźców tam, gdzie jest to potrzebne.

§ Zapewnić w ośrodkach opiekę psychologiczną na odpowiednim poziomie (w wielu miejscach zajmują się tym osoby nie mające odpowiednich kompetencji profesjonalnych i językowych);

§ Zapewnić terapię dla osób cierpiących na PTSD;

§ Zapewnić w ośrodkach naukę języka polskiego dla dorosłych;

§ Uruchomić szybką ścieżkę na granty dla organizacji społecznych i pozarządowych służące integracji uchodźców w społeczności.

Na miejscu Premier Kopacz zamiast zapraszać partie polityczne zorganizowałbym okrągły stół z tymi, którzy społecznie pomagają uchodźcom. Może władze czegoś się od nich nauczą.

Ważna tu jest jeszcze jedna kwestia – znalezienia różnicy między uchodźcami a imigrantami. Tych pierwszych każdy kraj europejski powinien przyjąć z powodów humanitarnych. Emigracja natomiast jest zwykle ekonomiczna – Polska jako biedny kraj UE nie jest w stanie przyjąć rzeszy imigrantów zarobkowych. To się po prostu nie uda.

Last but not least – mój niepokój budzi fakt, że Unia zaczyna pomagać dopiero gdy widzi uchodźców u swoich bram. Ta pomoc powinna się zacząć dużo wcześniej. Taka polityka, polityka oczekiwania a nie działania, napędza jedynie popyt przemytnikom. To przez nią, przez politykę obserwacji a nie działania, na Morzu Śródziemnym toną dzieci.

115 Komentarze

 1. Jak czytam takie słowa i zdania zamieszczone w ostatnich dwóch chociażby komentarzach, to wydaje mi się że piszą to bydlaki, debile i schizofrenicy.
  Dajmy sobie może na wstrzymanie z tymi bajkami i mitami o szariacie, bo to nie stanowi żadnego zagrożenia.
  Stokroć bardziej niebezpieczny był i jest nasz kościół katolicki, i jego religia nienawiści, zawiści i pogardy dla innego człowieka, innej kultury religii, itd.
  Tak dokładnie tak nie ma takiej religii głupiej i ogłupiającej, która przyczyniałby się to tylu zbrodni i cierpień w przeszłości.
  Chrzesćijanie w przeszłości wraz całym kościołem katolickim wymodowali miliony niewinnych i bezbronnych ludzi, w tym muzumałmanów, żydów, indian, rdzennych milionów Afryki.
  Nie ma takiej religii, która przyczyniałby się do takich zbrodni.
  Zawsze zresztą uważałem i uważa, że II wojna światowa nie była wcale największą tragedią w dziejach ludzkości.
  Po drodze było o wiele więcej krwawych konfliktów z udziałem kościoła katolickiego, które prowadziły wprost do wyginięcia całych cywilizacji i społeczności.
  Mam tu na myśli chociażbu popieranie niewolnictwa przez papiestwo w Rzymie, wymordowanie Indian w obu Amerykach ( jakieś 70 milionów milionów istnień ) czy chociażby wycięcie w pień ludności Afryki.
  Może ktoś chciałby wiedzieć, jak mordowano Aborygenów i likwidowano tę cywilizację?
  Przez dziesiątki wieków papiestwo uważało ludzi wyznania mojżeszowego za podludzi i nawoływało do ich mordowania, nie trzeba chyba przypominać że ze znakomitymi skutkami.
  Trzeba być bydlakiem i prymitywem, żeby pisać takie słowa o ludziach którzy w ostatnich latach przeszli piekło i znajdują się dzisiaj na skraju załamania nerwowego i depresji.
  Chyba ktoś jest śmieszny i niepoważny jeżeli pisze, że nasi emigranci, którzy dawno zapuścili korzenie chociażby w Irlandii i Wielkiej Brytanii chcieliby wrócić do tego syfu, biedy i brudu.
  Oni chyba pękają teraz ze śmiechu.
  Może jeszcze Bill Gates chce zamieszkać w naszym kraju?
  I dobrze się składa, że te kilka tysięcy biednych ludzi nie zna języka polskiego i nie słyszy tych debilizmów.
  Religia muzułmańska nigdy nie była żadnym zagrożeniem dla świata w przeciwieństwie do religii katolickiej, która zawsze rodziła niezliczone i niepojęte i niewyobrażalne cierpienia ludzkie i zbrodnie.
  Mogę tylko podać, iż pod koniec XII w. wieku chrześcijanie po zdobyciu Jerozolimy wymordowali w ciągu kilku tygodni ok. 80 tys. bezbronnych żydów i muzumałmanów.
  Jerozolima była miastem czerwonym od tysięcy kałuż z krwią, takiej wydajności jeżeli chodzi o masowe mordowanie ludzie nie mieli nawet najwięksi oprawcy nazistowscy czy sowieccy.
  Nie wiem, czy ktoś się zastanowił, że religia katolicka straszliwie ogranicza intelektualnie, nie czyni żadnego postępu i rozwoju, prowadzi tylko do biedy i nędzy.
  Dla mnie lekcje religii to była istna tortura inteleketualna, godziny kretynizmów i intelektualnego faszerowania bzdurami i kłamstwami.
  Wolę stokroć mieć za sąsiadów muzułmanów aniżeli tzw, dobrych chrześcijan.
  Osobiście rzecz biorąc nigdy nie wnikałem w to, jaką religię wyznaje dany człowiek bo to jest jego sprawa.
  Poruszanie w ogóle takich spraw i pytanie o takie sprawy a bywa to w naturze większości Polaków, jest poważnym ograniczeniem intelektualnym.
  Ci biedni ludzie nie są i nigdy nie będą żadnym zagrożeniem dla Europy i świata, a wręcz przeciwnie.
  Oni momentalnie pójdą do pracy, zaczną zarabiać pieniędzie, płacić podatki.
  Będziemy mieli z nich wielki pożytek.
  I akurat ten temat pokazuje, że w ogóle większość Polaków nie potrafi dostrzec rzeczywistych problemów Europy, a te są niezwykle poważne.
  Mam na myśli Grecję i tych pastuchów,z gigantycznym zadlużeniem.
  To jest niezwykle poważny problem z krajem mającym czelność mienić się kolebką człowieczeńswa, a który przez wiele wieków był ikoną niewolnictwa na wielką skalę.
  Te bydlaki z Grecji nas po prostu okradły na wielką skalę i to jest problem.
  Nie chcę mówić, czym to grozi ale przecież z Grecją zawsze były i są problemy.
  I na tym radzę się skupić, uchodźcy nie mają żadnego znaczenia i nie są żadnym problemem.
  I wracając do rzekomego problemu, jakoby integracja muzułmanów i chrześcijan była niemożliwa to jest to zupełnie idiotyczna teza, albowiem zaprzecza jej dzisiejsza Rosja i jej wielowiekowa historia.
  W tym kraju o do wieków żyje wielu muzułmanów, żydów, chrześcijan, i nie było tam ani nie ma żadnych waśni na tym tle.
  Znamiennym przykładem pod tym względem jest takie miasto jak Moskwa, zamieszkiwane przez ok. 12 milionów ludzi różnych narodowości i religii.
  W samej stolicy Rosji jest jakieś 200 meczetów.
  Takim samym miastem jest również Sankt Petersburg, trochę mniejszym bo ma ok. 5 milionów mieszkańców.
  Można jeszcze wymienić Kazań, Chabarowsk, Irkuck, Czelabińsk. i wiele innych regionów Rosji.
  Są tam tysiące małżeństw i rodzin wielonarodowych i religijnych i są szczęśliwi.
  Każdy ma prawo wyznawać swoją religię gdzie chce i jak chce, nikt nie musi się integrować na siłę ani nikt nie ma prawa go do tego zmuszać.
  Wystarczy jedynie żeby był uczciwym obywatelem i przestrzegał obowiązującego prawa w danym kraju.
  To zupełnie wystarczy.
  I dajcie sobie luzie na wstrzymanie z tym szariatem i tym zagrożeniem ze strony muzumałmanów.
  Bo akurat w tym momencie jak to widzi król Saladyn, któremu Europa wiele zawdzięcza, chyba płacze w niebie.
  Takim państwem był w XIX wieku również Irak ze swoim przepięknym i bajkowym Bagdadem, zamieszkiwanym w 25 % przez żydów.
  Tylko że obcy najeźdźcy zaczęli robić tam swoje porządki.
  Również i w naszym kraju muzumałmanie, żydzi i przedstawiciele innych narodowości przez wiele wieków żyli razem pod jednym dachem.
  I tym dwóm grupom etnicznym i religijnym nasz kraj wiele zawdzięcza.

  • Szanowny Panie,

   Z całym szacunkiem plecie Pan farmazony. 70 milionów zabitych w Ameryce?

   Otóż nie wiadomo. Nikt nie prowadził spisów indian w Ameryce. Nie wiadomo, ilu ich żyło; to są wszystko szacunki i równie dobrze można napisać 8 milionów, jak i 140.

   Po drugie, co znacznie ważniejsze, olbrzymia większość indian umarła w wyniku chorób. Śmiertelność w niektórych plemionach sięgała 90% i więcej (serio!). Istnieje tylko jeden (JEDEN!) przypadek, w którym ponoć biali próbowali wywołać epidemię (przyapdek niepotwierdzony przez historyków!). Przypisywanie więc chrześcijaństwu śmierci wszystkich indian świadczy więc o skrajnej nieuczciwości albo nieznajomości tematu. Był Pan uprzejmy określić innych komentatorów miarą debili. Proszę sobie samemu odpowiedzieć na pytanie, jakie mam zdanie na temat pańskich zdolności umysłowych, skoro śmierć indian z powodu chorób (a często epidemie wybuchały zanim indianie widzieli choćby jednego białego) miałaby być winą chrześcijaństwa. Na dodatek, wszystkei te ofiary przypisuje pan katolikom, podczas gdy spory procent z nich jest „zasługą” działania protestantów.

   CO do popierania niewolnictwa, zwracam uwagę, że swego czasu niewolnictwo popierali także muzułmanie. Muzułmański handel niewolnikami w Afryce był niewiele mniej, lub tak samo katastrofalny dla Afryki jak handel przez białych. Zresztą biali (w tym i nasi przodkowie) często byli obiektem handlu.

   Co do tego, że uchodźcy pójdą zaraz do pracy… gdzie? W Polsce w niektórych regionach jest 20% bezrobocie. Mamy kryzys. Jak uchodźca, bez znajomości języka, często kiepsko wykształcony, ma znaleźć pracę? W Niemczech wśród Turków, nawet w drugim pokoleniu zależność od socjału jest, jeżeli dobrze pamiętam, o 1/3 większa niż wśród Niemców rodowitych, a bezrobocie dwukrotnie wyższe. Sytuacja nie różni się dużo w innych krajach. Zazwyczaj oceniając wpływ imigracji na gospodarkę wrzuca się wszystkich imigrantów do jednego worka – ale w Dani i Norwegii podzielono ich na „western” i „non-western” i wniosek wyszedł, że ci „non-western” przynoszą gospodarce straty, z uwagi na większe bezrobocie, większą zależność od socjału. Nie wspominając już o wyższej przestępczości (w Niemczech np 1,5 do 2 razy więcej od rodowitych Niemców po uwzględnieniu dodatkowych czynników, a 5 razy więcej przed uwzględnieniem dodatkowych czynników).

   Naprawdę, sprzeciw wobec MASOWEJ imigracji, bez selekcji imigrantów, nie oznacza rasizmu i ksenofobii. Osobiście jestem za wpuszczaniem Syryjskich doktorów, Nigeryjskich inżynierów i profesorów z Chin. Ale jestem przeciw sprowadzaniem chłopaków po podstawówce z Libanu. I nie dlatego, że jestem rasistą (LIbańczycy są przecież biali, do cholery).

   • Dopiero teraz zobaczyłem ten wpis. I nie ma w moich stwierdzeniach ani cienia fałszu. Już dawno wykazano, iż to kościół katolicki wymordował w tych krajach w ciągu kilku wieków dokładnie 70 milionów Indian i przyczyną ich śmierci nie były żadne choroby zakaźne itp. Podobnie rzecz się miała z rdzennymi mieszkańcami Afryki czy Australii. Ponadto papiestwo przez pierwsze pięć wieków swojego istnienia popierało niewolnictwo w Rzymie i czerpało z niego korzyści. Wbrew pozorom istniały dosyć dokładne statystyki ludności. Wiadomo np że pierwszym miastem w Europie, którego liczba mieszkańców przekroczyła milion mieszkańców była Moskwa a na świecie Pęki kilkaset lat temu. Na podstawie źródeł historycznych możemy bardzo dokładnie odtworzyć to, co się działo. Zaraza i choroby zakaźne u Indian to po prostu żałosna teza. Ciekaw jestem tylko, czy za jakieś 300 lat ktoś też powie, iż Polacy podczas okupacji sowieckiej nie zostali wymordowani tylko padli ofiarą chorób zakaźnych i warunków klimatycznych?

 2. Niedobrze mi się robi jak czytam takie bzdury. Pan jest chyba chory na umyśle albo pochodzi z patologicznej rodziny. Jak można pomagać obcym kiedy trzeba pomóc najpierw rodakom?! Mamy prawie 20 milionów Polaków na emigracji. Znaczna ich część chętnie wróciła by.

  Ale jak mają wracać jak politycy chcą rozdawać mieszkania i pieniądze ludziom, obcym kulturowo, którzy przybywają tylko po to aby się socjalu nachapać a jak się uda to wprowadzić jakieś chore prawo szariatu.

  Chce Pan tworzyć getta (islamistów) w Polsce? Już raz to robiono jakieś 75 lat temu. Każdy wie jak to się skończyło.

  Jako polityk jest Pan nieodpowiedzialny i proszę wrócić do szkoły podstawowej poduczyć się historii.

 3. Zgadzam się z każdym słowem. Polska od lat ma problem z przyjmowaniem uchodźców: opieszałość w rozpatrywaniu wniosków o status uchodźcy, nieznajomość procedury przez samych uchodźców (wynikająca z bardzo ograniczonego dostępu do informacji w ośrodkach), brak sensownego programu integracyjnego powodują powstawanie odgórnie zmarginalizowanej tkanki społecznej która nie ma możliwości aby w ogóle zacząć w tym społeczeństwie funkcjonować… Życzę powodzenia w nadchodzących wyborach i gratuluję jedynego sensownego stanowiska w tej sprawie.

 4. A miałem na Pana głosować. Im mniej wyznawców „Religii pokoju” tym lepiej, wtedy są łagodni jak baranki. Jak ich tylko przybędzie będą nam narzucać swoje całkowicie odmienne prawa i zwyczaje, będą mówić o rasizmie wymuszając kolejne. Wszystkie te etapy ich są opisane w ich świętej księdze. Ja tego nie chce. btw. Jako całkowity antypisior po raz pierwszy zgadzam się z Kaczyńskim. Wolę wstydzić się za Macierewicza niż mieć radykalny islam w kraju.

 5. Panie Ryszardzie, proszę być szczerym. Pan dobrze wie, że większość ludzi co uciekają z Syrii to ludzie oderwani od norm. Ludzie którzy nie są weryfikowani. Dlaczego USA nie „importują” tych emigrantów. Pan dobrze wie że USA otworzyła „puszkę Pandory”.
  Nie chcę być z przodu orkiestry, ale wszyscy powinni być sprawdzani. My Polacy wylatujący do USA jesteśmy sprawdzani. UK może powiedzieć „NIE”, tak samo jak Węgry. Jest Pan mądry, tylko proszę się nie sprzedać.
  Mam parę pomysłów, które pomogą naszej Ojczyźnie. Jeśli chce Pan tworzyć gospodarkę, która będzie utrzymywać samorządy, to ma Pan kontakt w postaci e-mail. Co Pan zrobi to się odzwierciedli na Poparciu. Ja jestem za rozwojem dla Naszego życia i rozwoju

 6. po pierwsze
  Panie Petru
  fakt jest taki że,
  Syria etc… jako państwo, naród, stado ……..etc
  nie istnieje od wczoraj/to są ludzie którzy dotąd mieszkali i funkcjonalizowali w danej przestrzeni i co raptem w ciągu 2lub 3 lat ktoś ją im odbiera- bzdura

  po drugie
  Europa jako Unia Europejska z powodu stworzenia strefy szengen wymaga głębokich zmian w prawie emigracyjnym albo powrotu do źródeł ponownego uszczelnienia granic

  po trzecie to nie są ludzie którym odebrano zdolność do czynności prawnych i jak Pan sobie wyobraża zasymilowanie człowieka który dokładnie wie ,,jakiej ziemi obiecanej szuka”- Niemcy etc…
  wie Pan co to znaczy uwolnić-zniewolić według swojego sposobu percepcji rzeczywistości to jak Pan zamierza to zrobić
  /nie wystarczy emigrantów podzielić między państwa europejskie to stanowczo za płytkie myślenie

 7. W tym wpisie idealnie wyszedł z Pana socjalista, który udaje wolnorynkowca.
  Proszę pod własny dach przyjmować sobie tych młodych byczków, a nie mieszać do tego reszty narodu.

 8. Chciałbym wiedzieć jakie to zajęcie chciałby pan Petru znaleźć dla takiego uchodźcy który na wstępie po przyjeździe do naszego kraju dostanie mieszkanie i 12tys. złotych miesięcznie na swoją rodzinę. Będąc na miejscu uchodźcy miał bym gdzieś pracę = charówę za 1500zł na „polski system społeczny”. to pierwsza sprawa a druga to co taki uchodźca w Polsce zrobi jak mu się odetnie taką pępowinie z unii i dostanie tylko tyle na dziecko ile dostaje polska rodzina z mopsu. Ja widzę tylko jedno rozsądne rozwiązanie przyjąć tych uchodźców ale mężczyzn w wieku poborowym wyszkolić uzbroić i odesłać z powrotem niech walczą o swoja ojczyznę. dajmy im szansę na to by mogli stworzyć u siebie państwo jakie sobie wymarzą. przypomina mi to pewną przypowieść z biblii. Dajmy głodnemu wędkę a nie rybę. tylko patrząc na tych uchodźców to pewnie wypieprzy wędkę w krzaki i dalej powędruje po nasze pieniążki. A druga sprawa czy Państwo (z definicji) to organizacja do pomagania uchodźcom, czy założyciele Unii tworzyli Unie europejską by pomagać Uchodźcom – sorki ale od takich pomocy są czerwony krzyż i jeśli się nie mylę czerwony półksiężyc gdzie się podziały te organizacje.

 9. Mamy do czynienia z fala awanturystow szukajacych latwego zycia w bogatej europie a nie ofiarami wojny. Zachowajmy rozsadek i pomagajmy tym kto tego naprawde potrzebuje

 10. Czy nikt juz nie pamięta,że w czasie II WŚ Iran, jakby nie było kraj muzułmański,przyjął ok.12tys.polskich uchodzcow nie pytając ich kim są i w co wierzą.Oczywiście,że mamy moralny obowiązek ich przyjac i pomóc najlepiej jak możemy.

  • Bardzo dobrze, że ten temat został poruszony.
   Naszych rodaków, którzy zostali przyjęci w roku 1943 przez Iran ( celowo tu nie używam nazwy Persja ) było znacznie, znacznie więcej.
   To niebywałe, że nie pamiętamy albo nie chcemy o tym pamiętać.
   Ten temat wymaga jednak szerszego omówienia i rozwinięcia.
   Wspomnieć jeszcze należy o Kazachstanie i Japonii, które w czasie II wojny światowej przyjęły wielu naszych rodaków pod swój dach, skazywanych na piekło.
   Nasi rodacy licząc to w dziesiątkach tysięcy po zaanektowaniu wschodniej części kraju przez tę bolszewicką bandę zostali wywożeni w bydlęcych wagonach
   Podróż taka trwała conajmniej kilka tygodni w nieludzkich wraunkach, wielu umierało w tym czasie, wielu również traciło zmysły.
   Jednakże po dotarciu do Kazachskiej SRR nasi rodacy byli przez miejscową ludzkość przyjmowani z otwartymi dłońmi i udzielana im była wszelka w miarę bardzo skromnych możliwości pomoc.
   To był dosłownie biblijny grosz, jaki miejscowa, bardzo biedna ludność kazachska w większości również wyznania muzułmańskiego ofiarowywała naszym rodakom, którzy musieli przechodzić przez to bolszewickie piekło.
   Również i kilka tysięcy małych polskich dzieci wskutek zawieruchy wojennej znalazło się w Japonii, któa przyjęła te maluchy pod swój dach.
   Te stalinowskie i niemieckie bestie myślały, że tym dzieciom ukradły dzieciństwo, uśmiech i wszelką nadzieję, ale Japonia wówczas rozwiała te chore nadzieje.
   Myślę, że wiele osób z tamtego okresu jeszcze żyje i ma się całkiem dobrze.
   Proszę, niech ktoś napisze coś od siebie, jak wyglądała wówczas szczególnie przygoda z Japonią.
   I niech każdy dzisiaj w tym okresie, pamięta o sir Nicholasie Wintonie i setkach brytyjskich rodzin, które latem 1939r. pod swój dach przyjęły pod swój dach dokładnie 669 maluchów z rodzin wyznania mojżeszowego.
   Mam nadzieję, że ktoś w Polsce niebawem się zreflektuje i wiele ulic i placów będzie nosiło imię tego wspaniałego i niezwykłego człowieka, a nie imię tego krzykacza i nieudacznika Lecha Kaczyńskiego i wielu innych polskich kukiełek politycznych.
   I niech każdy obejrzy sobie piekny film produkcji polsko czeskiej ” Wszyscy moi bliscy” na temat historii Nicholasa Wintona i tych dzieci oraz ich rodzin.
   W filmie tym występują również polscy aktorzy Krzysztof Kolberger, Agnieszka Wagner czy Krzysztof Kowalewski.
   Zachęcam.

   • Z całym poważaniem, ale Iran jako państwo nie miał wtedy nic do gadania. Praktycznie była to kolonia brytyjska, chociaż rzecz jasna formalnie pozory były zachowane niepodległego kraju.

  • Do niczego niepotzrebne są nam takie właśnie osoby.
   A swoją drogą to można przyjąć o wiele uchodźców a tam wysłać naszych malkontentów i polityków.
   Proponuję przelicznik 1 : 1000, czyli 1000 osób za jednego polityka.
   Na pierwszy plan tow. Leszek Balcerowicz, Ryszard Petru, Ewa Kopacz, Radosław Sikorski, Antoni Macierewicz, Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, i wielu wielu innych.

 11. Niemcy, Anglicy, Francuzi nie boją się imigrantów, mają ich od zawsze. Dla nas to nowość, na którą nie jesteśmy przygotowani, ani mentalnie, ani kompetencyjnie, ani logistycznie ani pod żadnym innym względem. Szkoły, opieka zdrowotna, miejsca pracy. My nie umiemy zarządzać własnym rynkiem pracy, a co dopiero przy napływie rzesz osób nieznanego wykształcenia. Czy damy radę zaadoptować ich do polskich warunków, czy za chwilę oni zaczną nam dyktować warunki? To obawy, ale trzeba stawić im czoła. Hannibal ante portas!…. ale dziś trzeba nam oswoić Hannibala, a nie walczyć z nim. Niech Hannibal stanie się naszym przyjacielem, a jego słonie niech wybudują nasze autostrady. Coś się wydarzyło i już nigdy nie będzie tak samo. Dziś nie uda się schować głowy w piasek, jak to usiłują robić Czesi i Słowacy. Może przy okazji imigrantów, ktoś przypomni sobie o polskich rodzinach na wschodzie byłego ZSRR. Oni też by chcieliby stamtąd wyjechać, a my się do tego nie garniemy. Duży wstyd. Komandosi nie zostawiają swoich na polu bitwy. Jednak niema sensu nawoływanie do chowania głowy w piasek. To zaściankowa filozofia. Jest problem – trzeba sobie z nim poradzić, bez okopywania się i wymachiwania cepem.

 12. Roznice kulturowe to nie różnice religijne.Poczytajcie te wpisy to jest dopiero różnica kulturowa.Panie Ryszardzie ta różnice kulturowa u Polaków jest trudniejsza do zlikwidowania aniżeli Syryjczyków nauczyć po polsku.

 13. dobrze to może teraz napiszcie co takiego państwa nasze sojusznicze zrobiły dla nas dla Polski kiedy my byliśmy w podobnej sytuacji ????
  w czasie 2WŚ w USA wykorzystywali polaków do własnych celów politycznych obiecywali wolną Polskę zostali „wybrani” i o obietnicach zapomnieli.
  w UK nasi sojusznicy kazali sobie płacić naszym Polskim złotem za pobyt i organizowanie się w ich kraju! tak robią sojusznicy ?
  nic nikomu nie jesteśmy winni a na pewno nie Europie która nas wielokrotnie kiedy potrzebowała szła po Polaków(np. Monte Casino) a kiedy było już po wszystkim miała nas w d…. na paradzie zwycięzców nas zabrakło.
  poza tym napiszcie mi proszę ile Polacy jako imigranci dostawali zasiłku i na co mogli liczyć ‚kiedy my byliśmy w podobnej sytuacji’ ????

  • W XX wieku jedyny kraj, któremu możemy coś zawdzięczać, to Węgry. Najpierw w 1920 dzięki nim byliśmy się w stanie obronić przed bolszewikami mimo, ż cała Europa się na nas wypięła. Później w 1939 odmówili kategorycznie Hitlerowi pomocy w ataku na Polskę.

   A „zachód” ? Same zdrady.

   • Sprzęt z Francji blokowały Niemcy i zdradziecka Czechosłowacja tak prostując z resztą się zgadzam.
    Nie można też nie wspomnieć o naszym zapomnianym sojuszniku Japonii. Mimo że RP ponownie znikała z mapy świata w 1939 Japończycy zaoferowali nam współpracę na partnerskich warunkach a nie to co alianci – czyste poddaństwo i jeszcze okradli nas z naszego złota. Jeszcze trzeba dodać że Japonia przyjęła bez entuzjazmu wypowiedzenie nam wojny przez Niemcy i od tego czasu działaliśmy wspólnie przeciwko Niemcom i Ruskim. Ale najlepsze było to jak my poprzez naciski W.Brytanii wypowiedzieliśmy wojnę Japonii..
    premier Japonii skomentował to tak:

    „Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii.”

    Szkoda że o tym mało kto pamięta.

    • Już w latach 30 tych od Francji otrzymaliśmy supertajną pożyczkę, dzięki czmu mogliśmy od zera stworzyć przemysł lotniczy i mogliśmy wyprodukować każdy rodzaj samolotu bojowego.
     To była ogromna kwota dla Francuzów i niezwykłe poświęcenie.
     Brytyjczycy z kolei przekupili ogromnymi łapówkami reżimy Franco i Mussoliniego ażeby te wespół z Hitlerem nie atakowały Polski we wrześniu 1939r. i tak się przecież stało!
     Gdyby nas zaatakowali razem niepotrzebna byłaby agresja ZSRR z 17 września i zostałyby po nas chyba tylko zgliszcza.
     Również jeżeli chodzi o listopad 1918, to przy wydatnej pomocy USA w tym lotnictwa wojskowego odyskaliśmy Lwów od Ukraińców.
     Zresztą na cmentarzu łyczakowskim jest pochowanych jest kilku amerykańskich pilotów z tamtego okresu, którzy walczyli zupełnie bezinteresownie za nasżą wolność.
     W przeciwnym razie Lwów byłby ukraiński i paradoksalnie może tak byłoby lepiej, bo wtedy nie byłoby ZSRR i uniknęlibyśmy II wojny światowej i całej tej tragedii.
     Otrzymaliśmy przed wojną wiele pomocy i również podczas wojny.
     Wywiady francuskie i brytyjskie dostarczyły nam w latach 30 tych wielu bezcennych informacji, których my nie potrafiliśmy wykorzystać.
     Zresztą wszystkie te rządy sanacyjne to była tylko jedna piąta kolumna A. Hitlera, obiecywali w marcu 1939 że nie oddadzą guzika, pół roku później oddali całe państwo na pastwę losu.
     To były takie same bydlaki tego samego pokroju co dzisiejsi tzw. patrioci z PIS czy PO.
     I bardzo dobrze że w lutym 1945 w Jałcie zadecydowano o nas bez nas bo byśmy sami niczego nie wywalczyli i nawzajem się pozabijali.
     Mamy jaką idiotyczną cechę, zawsze przypisujemy sobie jakieś idiotyczne zasługi i osiągnięcia, zawsze wyrzekamy się wszelkicb błędów, uważamy się za jakiś idealny naród.
     I pamiętajmy, nikt nas nigdy nie skrzywdził i nie oszukał, to my samy siebie oszukujemy i okłamujemy nawzajem od niepamiętnych czasów.

     • Ciekawe.
      Ale o pakcie Ribbentrop-Mołotow już nie wspomnieli a wiedzieli o nim wcześniej jakby im na rękę było to że Polska zniknie z mapy świata.

     • O tym pakcie naprawdę nie wiedzieli, albowiem został podpisany w ostatniej chwili.
      Hitler dostał zaproszenie do rozmów od Stalina dopiero od Stalina 22 sierpnia 1939r.
      Nikt o tym nie wiedział i nie można za to nikogo winić.
      Ale rządy sanacyjne doskonale wiedziały natomiast o ludobójstwie na Polakach żyjących w ZSRR dokonywanym przez władze sowieckie.
      W wyniku tego ludobójstwa w latach 1933 – 35 zginęło ok. 350 tys. ( słownie: trzysta pięćdziesiąt tysięcy ) naszych rodaków i żaden z tych sanacyjnych bydlaków nie kiwnął nawet palcem.
      Z kolei Francji i Wielkiej Brytanii wcale nie zależało na zniknięciu Polski z mapy Europy bo byłyby następne w kolejce.
      A wracając do Japonii to oczywiście że nie wzięli naszego wypowiedzenia wojny tej potędze militarnej i gospodarczej na poważnie bo to było zupełnie jak wypowiedzenie powstania przez grupę ok. 1000 studentów w roku 1848 w Krakowie trzem naszym zaborcom.
      To tak jakby proponować komuś wyprawę na biegun północny w trampkach i krótkich spodenkach, tak nam wtedy w takim tonie odpowiedziała Japonia.
      Suma sumarum może to było nawet i grzeczne i mądre ze strony tego wspaniałego kraju.
      Natomiast Japonia ma jeżeli chodzi o II wojnę światową inną wspaniałą kartę w stosunku do Polski i za to możemy być im naprawdę wdzięczni.

     • A tak naprawdę jeżeli chodzi o okres międzywojenny to najważniejsze grzechy na swoim sumieniu ma kościół katolicki z późniejszym papieżem Piusem XII, zwykłym bydlakiem i skurwysynem, wcześniejszym nuncjuszem apostolskim w Niemczech w latach 20 tych.
      On doskonale znał Niemcy, widział w ltach 20 tych jak rodzi się faszyzm i nazizm, kiedy tę bandycką doktrynę psychopatów można było zdusić w zarodku i uniknąć całej tragedii II wojny światowej.
      Ten człowiek wówczas wraz z całą hierarchią kościelną nie kiwnął nawet palcem mimo ogromu zła jakie wówczas widział i nawet brał pieniąde od tych debili w brunatnych koszulach i krótkich spodenkach.
      Dla porównania tyko podam, iż juz w pod koniec lat 20 tych kiedy ten matoł i pseudomalarz nie był jeszcze kanclerzem, Dania już wówczas zdała sobie sprawę z niebezpieczeństwa nazizmu i organizowała pomoc i ucieczkę z Europy dla swoich obywateli wyznania mojżeszowego.
      To piękna karta w historii tego małego kraju.
      Piszę o tym człowieku bydlak, bo jest to tylko komplement.
      Ten człowiek w sierpniu 1939 został wybrany papieżem.
      Już po wybuchu wojny polscy biskupowie i kardynałowie błagali go osobiście albo listownie o pomoc dla naszych rodaków, którzy ginęli w katowniach i byli zamęczani w nieludzkich warunkach na śmierć.
      Ten bydlak ani nikt inny z Watykanu nawet nie kiwnął palcem, aby nawet nam pomóc.
      Polacy byli zamęczani w bestialski, niewyobrażalny sposób w setkach ltysięcy ludzkich istnień.
      Po zakończeniu wojny Watykan kierując się jedynie motywami finansowymi umożliwił wszystkim niemalże zbrodniarzom hitlerowskim ucieczkę z Europy i co za tym idzie uniknięcie odpowiedzialności przed trybunałem.
      Można było z powodzeniem tych skurywysynów osądzić i powiesić , i niech nikt nie wmawia mi że byli potrzebni, bo istniało zagrożenie komunizmem.
      To zwykłe bajki!
      Prawdopodobnie duża część skarbów zrabowanych wcześniej naszym rodakom i państwu przez te bestie niemieckie została przejęta przez Watykan.
      To tam szukałbym osobiście odpowiedzi, gdzie są nasze skarby i dobra narodowe.
      Dlatego niech nikt nawet nie ma najmniejszych pretensji do Francji, Wielkiej Brytanii o to, że nas oszukali, albowiem nic takiego nigdy nawet nie miało miejsca.
      I jak można byc tak cynicznym, żeby pisać takie bzdury na temat rzekomej zdrady przez Czechosłowację?
      Przecież to ten kraj jako pierwszy został zdradzony i rzucony na pożarcie temu psychopacie z prymitywnym wąsikiem i tępej, prymitywnej bandzie pruskich psychopatów.
      To obywatele czechosłowaccy byli jako pierwsi na naszym kontynencie, mieniącym się ostoją praw i wolności, wywłaszczani, wysiedlani i zabijani.
      Cóż za cynizm i głupota wysuwać takie twierdzenia.
      Ale i tam znalazł się pewnien wspaniały i niezwykły brytyjczyk, pracownik korpusu dyplomatycznego.
      Nazywał się Nicolas Winton, żył dokładnie 106 lat i zmarł w tym roku 01 lipca w Wielkiej Brytanii.
      Ten człowiek wespół z wywiadem brytyjskim zupełnie bezinteresownie zorganizował pomoc dla kilkuset małych dzieci z rodzin wyznania mojżeszowego, ratując w 1939 latem spod zagłady kilkaset wspaniałych pociech.
      Dokładnie było to ponad 600 maluchów niczego nieświadomych, którym władze brytyjskie wyrobiły fałszywe dokumenty i przyjęły w swoim kraju.
      A po takim numerze, jaki wykręcił już po opuszczeniu ZSRR gen. Władysław Anders ze swoją armią, to chyba cud, że Wielka Brytania jeszcze nam ufała.
      Ale chyba wie, co się wówczas stało albo nie chce wiedzieć.
      Dla podpowiedzi tylko podam jedno nazwisko Mieczysław Biegun.

 14. Dziekuje za ten wpis. Dzisiaj juz wiem na kogo oddam glos.

  Sam bylem uchodzca z Polski w latach 80-ych i zostalem przyjety z otwartymi rekami. Nigdy tego nie zapomne.

  Dlatego dzis wstydze sie postawy prezydenta i premier Polski. Ale gleboko wierze ze Polacy sa inni.

  Pytaniem nie powinno byc czy i ilu przyjac uchodzcow ale jak to zrobic. To nasz moralny obowiazek. To inwestycja na przyszlosc a wrecz koniecznosc demograficzna. Zrobmy wszystko zeby jak najwiecej z tych ludzi zostalo u nas i zeby zostali dobrze przyjeci.

  Nie oczekujmy solidarnosci od innych jesli nie stac nas na okazanie solidarnosci.

  Pozdrawiam i trzymam kciuki za Nowoczesna! Ksenofobia to nie jest nowoczesnosc.

  • Dzięki takim ludziom jak Ty i pan Ryszard udaje mi się zachować resztki wiary w człowieka. Naród dziczeje. Zewsząd płyną potoki nienawiści, rasizmu, nietolerancji i zwykłego chamstwa. Jestem już po sześćdziesiątce. Chociaż .Nowoczesna orientuje się raczej na ludzi młodych ja również jej kibicuję i popieram. To jedyny głos zdrowego rozsądku na naszej politycznej scenie.

   • Dziekuje z mile slowa.

    Sam dorastalem w czasach „karnawalu Solidarnosci” i wyjechalem zaraz po stanie wojennym. Tamte spoleczenstwo paradoksalnie malo roznilo sie od Norwegii do ktorej wyjechalem. Ja czulem sie rownym i takim zostalem odebrany tutaj. Dzis zatracilismy ta idee solidarnosci.

    Mi podoba sie ruch oddolny w Nowoczesnej, otwartosc i postawienie na mlodych. Przypomina mi to partie i ruchy spoleczne w Skandynawii gdzie partie tworzy sie oddolnie (listy wyborcze tez).

    W Polsce jest nadal wielu politykow (w kazdej partii) godnych szacunku. Mam nadzieje ze nie wycofaja sie z Polityki.

    Oprocz Nowoczesnej kibicuje Markowi Borowskiemu, Barbarze Nowackiej, Katarzynie Piekarskiej i Pawlowi Kowalowi.

    Przestanmy glosowac na partie a wybiezmy ludzi. W Polsce jest mnostwo fantastycznych i otwartych ludzi tylko ci porzadni naogol nie maja potrzeby demonstracji swojego stanowiska i nie zajmuja sie hejtem.

    Pozdrawiam,

 15. A ilu uchodźcom osobiście już Pan pomógł? Łatwo apelować do innych żeby się zachowali przyzwoicie, kiedy się siedzi w fotelu z cygarem i whiskey w ręku, wyklikując sobie banały na klawiaturce.

 16. Większość komentarzy jest mądra i ujmuje sedno problemu.
  Uważam, że powinniśmy mieć jasny plan, a powinien on wyglądać następująco.
  Przyjmujemy tylko tych, którzy zdecydowanie zechcą pozostać w Polsce, asymilować się, i mogą zasilić nasz rynek pracy. Jak to zweryfikować? To wcale nie jest trudne. Otóż trzeba im zapewnić intensywną naukę języka polskiego i regularnie sprawdzać postępy. Ci, którzy się uczą zostają. Innym dziękujemy. „Dziękowanie” nie będzie łatwe, ale zgodnie z zasadami Nowoczesnej Ryszarda Petru, skończmy z mówieniem, że się nie da.
  Musimy wykazać otwartość i chęć pomocy, a mamy prawo stawiać swoje warunki.

 17. Panie Ryszardzie, podejmując ten trudny temat, w moim odczuciu, należałoby wpierw przyjrzeć się i przeanalizować doświadczenia uzyskane z procesem adaptacji i przystosowania się do naszych warunków uchodźców z Czeczeni, którzy są nie tylko wyznania muzułmańskiego ale pochodzą z tego samego mentalnego kręgu kulturowego i na tej podstawie podejmować sensowne decyzje.

  • Czeczeni… nom. Organizują gangi, zasilają struktury państwa islamskiego. Można mieć jedynie jeden wniosek: przyjmujemy 0 migrantów islamskich.

 18. Wreszcie jakiś polityk zajął odważne stanowisko w tej kwestii, godne słowa nowoczesna w nazwie ugrupowania. Nie wiem na kogo głosować w wyborach, z wieloma punktami Waszego programu ekonomicznego się nie zgadzam, ale zaczynam zastanawiać się, czy jednak Was nie poprzeć.

  • ja również mam wiele wątpliwości uważam, że Polsce potrzebny jest Solon w celu podjęcia działań związanych z oddłużeniem i postawieniem tamy restrykcyjnym regulacjom prawnym oraz mechanizmom stosowanych nie tylko przez instytucje finansowe ale organy państwa prowadząc do celowego i zamierzonego zubożania społeczeństwa i wykluczenia społecznego w celu jego zniewolenia i ubezwłasnowolnienia, czego Panu życzę.

 19. Prosze Pana! Czy to poprawnosc polityczna?

  Przeciez to nie sa uchodzcy tylko imigranci ekonomiczni, inaczej mogliby zostac w Polsce, a oni koniecznie chca do Niemiec.
  Po zasilki. Moze maly procent to uchodzcy, ale wiekszosc chce zyc na koszt Europy i budowac swoje muzulmanskie emiraty.

  Mozemy pomagac – ale nie przyjmowac ich!
  Czy przyjalby Pan rannego dzika do domu? No nie! A wbrew pozorom z dzikiem byloby latwiej

  Gdyby chodzilo o Chrzescijan, mysle ze nikt by nie protestowal, ale wszyscy dobrze wiemy, ze Muzulmanie nie integruja sie dobrze w Europie. Przeszkadzaja im nasze wartosci. Prosze zwrocic uwage na protesty Islamistow w Londynie sprzeciwiajacych sie sprzedazy alkoholu w barach.

  • Zgadzam się, ale w artykule jest wyraźnie zaznaczone, że: „Ważna tu jest jeszcze jedna kwestia – znalezienia różnicy między uchodźcami a imigrantami. Tych pierwszych każdy kraj europejski powinien przyjąć z powodów humanitarnych.”

   • Ich się nie da odróżnić. Poza tym wśród Syryjczyków i nie tylko mnóstwo osób popiera państwo islamskie. Większość z tych „uchodźców” nie nawołuje do walki z ISIS, tylko do walki z Asadem.

 20. Wydaje ze jezeli rzad polski ma nadmiar srodkow pienieznych, powinien je raczej przeznaczyc na poprawe stopy zyciowej POLSKICH dzieci, POLSKICH emerytow i tych wszyskich, ktorym ta pomoc jest potrzebna. W POLSCE! Uatrakcyjnic kraj, aby mlodzi ludzie nie musieli UCIEKAC za granice szukac pracy.
  Jezeli patrzy sie na publikowane zdjecie “uchodzcow”- 70% to mlodzi mezczyzni! Kto, jak nie oni powinni walczyc o swoja ojczyzne? A z drugiej strony- ilu naszych dziadkow i rodzicow mialo “opieke psychologiczna” i terapie na PTSD po drugiej wojnie swiatowej, a potem po stalinowskim terrorze?
  To co Pan proponyje jest moim zdaniem tragiczna utopia! Tych ludzi nie da sie zasymilowac poniewaz zostali wychowani na Koranie i jemu pozostana wierni. Niech Pan zapyta sie ilu katolikow ma ochote przejsc na Koran? Wpuszczajac uchodzcow do Polski, swiadomie trzeba sie przygotowac, ze zacznie pojawiac sie taki sam problem jak maja francuzi w Paryzu i innych wiekszych miastach. Muzulmanie zawladneli calymi dzielnicami, nawet policja francuska nie interweniuje a francuzi omijaja te miejsca bo sie boja!
  “Once Muslim always Muslim” i o tym trzeba pamietac!

  • jaki terror stalinowski, jeśli zabijałaś po roku 1945 urzędników państwowych jako „bandyta leśny” lub banderowiec lub faszystowski „żołnierz wyklęty” albo zdradziłaś kraj dla dolarów, no to cię spotkała zasłużona kara. Miliony ludzi żyło w Polsce, odbudowywało kraj z ruin i urządzało sobie powoli lepsze życie, więc nie opowiadaj jak papuga wyuczona w klatce przez Yankesów o terrorze stalinowskim, który jeśli był to tylko dla zbrodniarzy

   • Ten nie na temat i szokujący niewiedzą historyczną wpis nie jest mój! Zbieżność podpisów.
    Piotr (inny komentarz 10.09., 8.51).

   • Moj komentarz dotyczyl historyczny doswiadczen moich dziadkow i rodzicow- ja mialam szczescie urodzic sie pozniej. Pana (~piotr) komentarz przypomina wrzask przekupki na jarmarku, nie glos w dyskusjii. Nic pan nie wnisi nowego oprocz bezpodstawnego ataku. To takie BLA~BLA~BLA.
    Ale i tak dziekuje za komentarz (szczegolnie za czesc o Yankees!)

 21. Dzień dobry, panie Ryszardzie.

  Mam parę spostrzeżeń. Takich różnych. Proszę się pochylić ( ͡° ͜ʖ ͡° )

  1. Czy uważa Pan, że w obliczu istotnych różnic historycznych, takich jak na przykład:
  - brak moralnych obciążeń (post)kolonialnych po stronie Polski;
  - brak moralnych obciążeń (post)interwencyjnych po stronie Polski;
  - dwukrotne zignorowanie Polski przez tzw. sojuszników, które miało katastrofalne konsekwencje dziejowe, liczone w dziesiątkach lat opóźnień dosłownie każdej dziedziny funkcjonowania państwa;
  - brak jakichkolwiek zobowiązań po stronie Polski wynikających z emigracji europejskiej, przecież ona nie dokonała się w ramach gestu solidarności, jest jedną z konsekwencji zawartej przez nas umowy polityczno-prawnej, w myśli której mocno nadszarpnięta zostaje nasza suwerenność;
  -25 lat hehe wolności; bliżej nam do państwa postkomunistycznego w fazie transformacji ustrojowej, niż do do dojrzałej, stabilnej demokracji – kelnerzy i agenci nagrywają, biznesmeni prywatyzują, dla młodych budują się mieszkania, a nawet piramidy, o czym Pan zresztą powinien wiedzieć najlepiej xD

  …nie powinniśmy skierować napływu nielegalnych imigrantów zwanych również uchodźcami do państw historycznych dylematów moralnych? Na przykład taka Belgia; miliony istnień na sumieniu, a w nagrodę dobrobyt i miano stolicy Europy. Czy tak się godzi, panie Ryszardzie? Czy Nowoczesna nie mogłaby być właśnie tą partią, która przełamie zmowę milczenia i upomni się o sprawiedliwość dla milionów niewinnych, jednocześnie zapewniając kolejnym milionom winnych-niewinnych możliwość egzystencji na poziomie znacznie wyższym od polskiego?

  Czy może powinniśmy przyjąć ich możliwie jak najwięcej, zakazać wyjazdu do Niemiec, ulokować w obozach, po czym wysłać do budujących się bądź zbudowanych już meczetów wahabickich – to według pana dobry pomysł?

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 22. odpowiedzialność za ten stan rzeczy powinny ponieść te państwa które przyczyniły się swym działaniem, nie mającym nic wspólnego z solidarnością europejską, do wywołania konfliktów zbrojnych i zamieszek społecznych w ramach tzw. rewolucji arabskiej a nie przerzucać na kraje nie biorące w nich udziału, pokazując moralność Kalego.

 23. Jeszcze jako uzupełnienie żeby nie było że tylko krytykuję. W pierwszej kolejności należało by wesprzeć obozy dla uchodźców krajach sąsiednich jak Jordania. Osoby które są już na terenie UE przetransportować do tych obozów i sfinansować ich pobyt. Należy zablokować dostawy broni do Syrii. Są dziesiątki filmów pokazujących że broń dostarczona przez USA, AS oraz Turcję jest w rekach ISIS. Wsparcie wojsk rządowych w uporządkowaniu sytuacji. Wsparcie finansowe po zakończeniu działań wojennych. Mimo ogromnych kosztów takich działań Europa przynajmniej odsuwa perspektywę islamizacji Europy. Bo tylko tak można nazwać przyjęcie milionów muzułmanów.

 24. Ok. Czyli uznajemy że Europa może sobie pozwolić na przyjecie kilku(nastu) milionów imigrantów. Szkoda że praktycznie ostania nadzieja na oddanie sensownego głosu poszła w diabły.

 25. przede wszystkim UE odwołująca się do solidarności europejskiej powinna dokonać oceny zaistniałej sytuacji będącej następstwem układu Sykes – Picot z roku 1916 o podziale Bliskiego Wschodu pomiędzy Francją a Wielką Brytanią który leży u podstaw dzisiejszej migracji i nie obarczać odpowiedzialnością za ten stan rzeczy Polski nietaktownie wypominając nam naszą migrację, która wynikła z powodu układu monachijskiego z roku 1938 zawartego pomiędzy Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Włochami.

 26. Szanowni Państwo, zapominacie, że w naszym kraju żyją, mieszkają i pracują od wieków wyznawcy islamu których uznajemy i szanujemy za Polaków i nikomu przez głowę nie przejdzie myśl by ich z kraju wypędzić. Wielu z nich chwalebnie zapisało się w naszej historii, pamiętajmy o tym.

 27. Pisze Pan: „pomóżmy uchodźcom, itd”. Cała seria powinności finansowych, aby OBCYM zapewnić spokojny byt w naszym kraju. A ja Pana zapytam: DLACZEGO NAJPIERW nie pomóc własnym obywatelom, żyjącym na poziomie minimum egzystencjalnego, czekającym lata na lekarską wizytę – i umierającym podczas tego czekania z chorób, własnym, polskim dzieciom zapewniając im jeden porządny, gorący posiłek dziennie i choćby 3-dniowy wyjazd będący namiastką wakacji? Może bardziej godni pomocy okażą się dla Pana POLSCY rodzice dzieci niepełnosprawnych?
  Czy warto być trendy z takim wpisem na swoim blogu, pokazując jednocześnie, że ma się w doopie tę uboższą część społeczeństwa? Czego się Pan obawia? Że unijni koledzy wskażą Pana palcem i powiedzą: „jesteś Pan be”? Może w dojrzałym wieku warto w końcu być mężczyzną i powiedzieć prosto z mostu, że skoro zaoceaniczni sojusznicy zrobili – przy bombardowym wsparciu Anglii i Francji – rozpierduchę na Bliskim Wschodzie – to niech teraz sami wezmą za to odpowiedzialność, a nie wycierają sobie (znowu) Polską jak szmatą?
  Integracja społeczeństw muzułmańskich w Europie Zachodniej nigdzie się nie udała, mimo przeznaczania na to naprawdę dużych pieniędzy. Mało tego, powstają z nich lokalne getta, gdzie na WŁASNYM TERENIE Europejczyk może dostać w czapę. I Pan o tym doskonale wie. A uchodźcy omijają skrzętnie bogate przecież, tożsame z nimi kulturowo, państwa arabskie – i prą do Europy. Czy jest Pan tak naiwny jak dziecko, żeby nie wiedzieć, ze po przyjęciu 100-, 200-, 300- tysięcy i tak lawina nie ustanie, i będzie pan „musiał przyjąć” ich milion, dwa, trzy? A przez następne 2 lata w ramach integracji rodzin będą to kolejne miliony? Skąd wygospodarować na to pieniądze? Rodzimym obywatelom zaproponuje Pan wtedy podatek katastralny 1%?

  Dlatego życzę Panu ODWAGI w napisaniu wreszcie WŁASNEGO zdania. Bo nie wierzę, że w głębi duszy nie trzyma Pan jednak naszej strony.

 28. A może oddamy im nasze domy i kobiety ?
  Co ty człowieku bredzisz ? Muzułmanie wynocha z Polski !

 29. dlatego stosowne by było, by składali indywidualne oświadczenia o unieważnieniu obowiązywania na terenie RP wersetów mieczowych zapisanych w Koranie.

 30. Sprawa przyjmowania uchodźców jest trudna z racji takiej, że ludziom należy pomagać i nie może panować ogólna „znieczulica” aczkolwiek z drugiej strony Ci ludzi nie będą chcieli się asymilować, ponieważ zostaną upchnięci w grupy i taka asymilacja z narodem nie będzie im potrzebna to raz. Dwa to problem pracowitości tych ludzi (patrząc po tym jak biegną za socjalem do Niemiec, a nie za bezpieczeństwem np do Polski). Mamy, że tak brzydko powiem swoich „nierobów” i kolejni nam nie potrzebni tym bardziej w momencie, w którym Polska strasznie powoli ale zaczyna wychodzić na prostą. No i trzy – po charlie hebdo ISIS ogłosiło, że rozprzestrzeni się po świecie i będzie niszczyło państwa niewiernych od środka, a my teraz zaczynam otwierać granice. I może mniej by było agresji w stronę uchodźców/imigrantów ekonomicznych gdyby to były w większości matki z dziećmi ale tam jest masa młodych chłopaków w wieku naszych „patriotów”. Także z wyżej wymienionych powodów dziwi mnie łatwość podejmowania decyzji „Trzeba pomagać innym ludziom – przyjmujemy wszystkich” albo „Nikogo nie wpuszczamy bo to inna rasa” przez ludzi na wysokim szczeblu.

 31. Proponuję wciśnąć im po kredyciku, najlepiej w CHF ze oprocentowaniem regulowanym decyzją banki – jak za Pana starych, dobrych czasów w mBanku.

 32. Nie zgadzam się z Pana wypowiedzią.
  12 lat mieszkałam w Paryżu i z własnego doświadzcenia wiem że muzłumanie nie potrafią się społecznie i kulturowo dostosować do panujących w danym kraju norm społecznych. Swoje zasady, wartości religijne starają się narzucić innym, nie dostosowjąc się do obyczajów panujących w danym kraju. Pod Paryżem są miejscowości gdzie nawet policja boi sie wjeżdzać, ludzie innych wyznań są szykanowani, grasują gangi. Nie tak dawno kobieta opalająca się w parku w stroju kąpielowym zstała pobita przez grupę muzłumanek, ponieważ w ich religi jest to niedopuszczalne.
  Czy takiej chce Pan polski???????

  A propo wartości które wyznajemy, jesteśmy narodem tolerancyjnym, mieszkają w naszym kraju tysiące ukraińców, wietnamczyków , greków itd. nigdy nie mieliśmy konfliktów, zamachów bombowych, zamieszek.

 33. w całym tym zamieszaniu za dużo mówi się o obowiązku przyjęcia uchodźców, a więc o wymuszeniu ich przyjęcia. Zawsze byliśmy i jesteśmy tolerancyjni, czego wyraźnym dowodem jest „za wolność waszą i naszą”. Problem polega na tym, że wyznawane przez nich wartości społeczne oparte na religii są w całkowitej sprzeczności z wyznawanymi przez nas wartościami i symbolami zwalczanymi przez nich i w tym jest problem oraz zrozumiała rezerwa co do ich przyjęcia. Dlatego ich przyjęcie powinno być pod warunkiem złożenia stosownej deklaracji o uszanowaniu i uznaniu obowiązujących u nas wartości, praw, zwyczajów i symboli.

 34. „przy takim podejściu jak Pana co roku będzie tylko emigrantów przybywać.”
  To oczywiste. Tak akurat postępuje lewicowa UE ale w jej przypadku intencje są oczywiste – każde nowe źródło wymagające wysokiego finansowania pozwala powoływać Wysokich Urzędników, dyrektorów biur, wicedyrektorów, kierowców, sekretarki, sprzątaczki itp. A te łapówki z przetargów! A te zlecenia dla firm zajmujących się tłumaczeniami albo szkoleniami! Pomimo kryzysu demograficznego, wciąż rodzą się dzieci prominentów i studiują socjologię – jakaś praca musi się dla nich znaleźć a taki tam wicedyrektor d/s integracji w gminie to zawsze jakieś pieniądze, prestiż i praca którą odwalają podwładni. I tylko nie rozumiem, dlaczego próbuje tego nie zauważać Autor bloga na temat ekonomii i gospodarki…

 35. to może jeszcze rozbudujmy program edukacyjno-kulturowy mówiący chociażby o tym, że kobieta ma takie same prawa jak facet.
  Wg mnie PRZEPAŚĆ kulturowa jest niewyobrażalna. Wpuszczając islamistów narażamy się na utratę naszego dorobku europejskiego. Wg mnie populizm i łagodność w tym obszarze doprowadzi Europę do potężnego kryzysu społecznego.

 36. Czy znacie Państwo jakiś kraj gdzie integracja muzułmanów przebiegła pomyślnie? Najlepiej – kraj który wydał na to sporo pieniędzy (jak zdaje się sugerować p. Ryszard) Może Francja? A może Szwecja? Jedyny znany mi przykład dobrze zasymilowanych muzułmanów to tzw. polscy Tatarzy – ale ich nie przyjmowano wydając na nich pieniądze rządu, stowarzyszeń i fundacji. Po prostu – pozwolono im tu zamieszkać a sami musieli sobie pobudować domy i zapracować na własne życie. Tak mniej więce3j przebiega u nas (a jeszcze lepiej widać to w np. Czechach) asymilacja Wietnamczyków. Handlują, gotują, pracują, płacą podatki, nie wydajemy na nich złotówki, a juz w drugim pokoleniu mówią po polsku i identyfikują się z krajem

 37. Mieszkała 10 lat w Szwecji. Która jest tolerancyjnym krajem. A asymilacja mimo pieniędzy się tam nie udała.

  Byłaby bardzo ostrożną co do takich wypowiedzi.

  Myślę że w Polsce to się nie uda. Jestem realistka.

  • Dlatego trzeba głosować na partie, które są przeciwko. Jeżeli teraz nie zaprotestujemy, to możemy już nie mieć więcej okazji.

 38. mam inne zdanie. większość to emigracja zarobkowa. dlatego unia powinna inwestować tam na miejscu by stworzyć miejsca pracy i zahamować emigracje. Nie inwestować w Grecje. przy takim podejściu jak Pana co roku będzie tylko emigrantów przybywać.Problem będzie nie do rozwiązania.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.