Czego Pan się boi, Panie Kukiz?

Paweł Kukiz właśnie mianował mnie Kiszczakiem. Bez obaw Panie Pawle, nie zamierzam wprowadzać stanu wojennego. Nic Panu nie grozi, proszę się nie bać i spać spokojnie.

Swoją drogą zastanawiam się, czym przestraszyłem Pawła Kukiza, żeby mnie porównywał aż do generała stanu wojennego?

I teraz co, mam odpowiadać podobnie? Mam Pana też jakoś przezwać? Ogłosić konkurs wśród moich zwolenników, kto wymyśli najbardziej absurdalne albo najśmieszniejsze przezwisko na Kukiza?

To mogłoby być nawet zabawne, ale nie o to chodzi. Do tej pory było tak: Kaczyński obrzucał obelgami Tuska, a Tusk Kaczyńskiego, i tak im płynął czas. Zamiast rozmawiać o ważnych sprawach, wzajemnie się obrażali. Tuskowi płynęła ciepła woda w kranie, Kaczyński odkrywał kolejne spiski smoleńskie, a Polska miękko wchodziła w dryf. I dzisiaj całkowicie słusznie Polacy mają tego dość.

No a teraz Pan właśnie dołączył do klubu zgranych polityków, którzy ani nie mają nic do powiedzenia, ani nie umieją normalnie rozmawiać, tylko potrafią się wzajemnie obrażać. To ja poproszę – mnie w to niech Pan nie wciąga, ja w to nie gram.

Proponowałem Panu rozmowę, normalną rozmowę o sprawach ważnych dla naszych wyborców. Nic nadzwyczajnego, ludzie codziennie ze sobą rozmawiają na te i inne tematy. No, chyba że się boją. Wtedy nie rozmawiają, wtedy atakują, często ślepo i głupio. Pan nie chce rozmawiać. To ja zapytam – czego się Pan boi, Panie Kukiz?

I z tym pytaniem zostańmy – czego Pan się boi, Panie Kukiz?

90 Komentarze

 1. Zerknąłem na to na przez chwilę, wszystko dobrze itd, ale nie tędy zupełnie droga.
  Samą ordynację podatkową, o której wspominasz można tylko derogować w całości i wrzucić do kosza.
  Na całym świecie korporacje prawnicze, firmy konsultingowe i doradcze w najszerszym tego słowa rozumieniu płacą politykom, parlamentarzystom za to, żeby podatki były tak wysokie.
  Doradztwo podatkowe to bowiem tzw. złoty biznes, którego dochody porównywalne są tylko z kratelami narkotykowymi.
  Na całym świecie wspomniane powyżej firmy doradcze sponsorują również ludzi lewicy, którzy jako tzw. społecznie wrażliwe osoby i samarytanie wciskają biednym ludziom bajki i bzdury o konieczności płacenia wysokich podatków przez zamożne i dobrze sytuowane osoby, aktóre to mają być lekiem na całe zło ich trapiące. .
  Klasycznym tego przykładem jest obecny Prezydent Francji, mieniący się pustymi formułkami o sprawiedliwości społecznej, a utrzymywany przez bardzo bogate lobby doradcze, zarabiające bajońskie sumy na doradztiwe podatkowym.
  Ludzie ci wmawiają im kity z satelity, iż te wysokie podatki są lekarstwem na wszelkie ich zło i problemy.
  Inna sprawa, że ci drudzy w to od wielu dziesięcioleci wierzą i tego akurat pojąć tego nie potrafię i być może jestem za głupi.
  Tymczasem w takich krajach o bardzo wysokiej skali podatkowej nikt jeszcze dobrze zarabiajacy, a mówię tu o sumach powyżej kilkuset tysięcy USD rocznie i powyżej, nie zapłacił w ciągu ostatnich 60 lat żadnego podatku i akurat w tym wypadku powołuję się na żródła naukowe ( Milton Friedman ).
  Podobnie rzecz ma się z tzw. pomocą społeczną, ten sam wielki człowiek wyznania mojżeszowego udowodnił iż we wszystkich krajach w tzw opiekę i pomoc społeczną wpakowano niewyobrażalną sumę kilkudziesięciu miliardów dolarów i nie rozwiązało to w żadnym z takich krajów jak chociażby USA żadnego dosłownie problemu.
  To chyba zrozumiałe, że nikt charujący po kilkanaście godzin dziennie, ryzykujący swoim zdrowiem, życiem rodzinnym i majątkiem, nie będzie dobrowolnie płacił złodziejskich podatków, nie mając ponadto z tego żadnego pożytku.
  To tak jakby miałby obowiązkowo palić w swoim kominku banknotami dolarowymi a biedny Kowalski mógł opalać swoje lokum drewnem.
  Poza tym tak wysokie stawki podatkowe to zwyczajna kradzież, okradanie człowieka zjego inwencji, pracy i intelektu.
  Dlatego też jeszcze raz podkreślam, iż lwia część tych pieniędzy która miałaby zasilić kasy paśntwowe trafia jako wynagrodzenie na konta firm doradczych, konsultingowych itd, do których dostępu nikt nigdy nie będzie miał, oczywiście poza samymi zainteresowanymi.
  Druga część zaoszczędzonych pieniędzy trafia na inne konta do rajów podatkowych albo gdzie indziej ale z pewnoscią nie do kasy paśntwowej.
  Jedyna droga to tylko i wyłącznie obniżanie podatków a wtedy wszyscy sami zaczną je płacić, zupełnie niepotrzebny będzie w wiekszości cały aparat paśtwowo – represyjny, z którego firmy doradcze i konsultingowe się po prostu śmieją.
  Gdyby nawet zsumować wszystkie aktywa , majątki ludzie dobrze sytuowanych, tych bogatych, bardzo bogatych i tych najbogatszych, to i tak nie rozwiązałoby to na świecie żadnego problemu.
  A tak na koniec niech ktoś zgadnie, na jakim poziomie kształuje się ściągalność podatków w naszym kraju, jeżeli chodzi o Urzędy Kontroli Skarbowej?
  A teraz idę spać.

 2. Ciekawe, czy jest Pan świadom, że swoimi „jedynkami” na listach wyborczych rozwścieczył Pan Ślązaków, i to nie tych, co Pana nie lubią, ale tych, którzy mogliby ewentualnie na Pana głosować. Co powiedzieć? Jedynka, siadaj.

 3. Szanowny Panie;
  Jesteś w miejscu w którym się znajdujesz dzięki sponsorom (dobrym ludziom, którzy Cię wypromowali i rzucili kasę w czasach SGGW), słowem miałeś dużo szczęścia (inni go nie mają znacznie zdolniejsi i mądrzejsi od ciebie, jedź do mniejszych miejscowości). Pańska retoryka polega na atakowaniu innych partii i osób (słusznie i mniej słusznie). Dzisiejsza Polska jako kraj przetrwa może 5-7 lat góra. Pomyślisz sobie: No jakiś idiota, kretyn to wywnioskował. Co do mojej osoby, przeanalizowałem sytuację w jakiej jesteśmy i ciężko było znaleźć kraj (zachodni, cywilizowany) gdzie sytuacja była gorsza niż jest u nas obecnie. ZUS ma ogromny dług, brak pieniędzy, wszystkie pieniądze, które były odłożone na jakieś konkretne cele zostały wydane np. na niż demograficzny (dokładniej – PRZEŻARTE głównie przez PO PSL). Wszystkie prognozy są jednoznaczne. Skończymy najgorzej ze wszystkich dzisiejszych krajów Europejskich. Porzućmy przez chwilę patriotyzm i optymizm i spójrzmy JAK JEST. I tu mi Pan przyzna rację. Polska w zachodnich rękach jest prowadzona jak stado baranów. Na rzeź. Ja podjąłem decyzję o wyjeździe za granicę, gromadzę środki i muszę jak najszybciej zdobyć obce obywatelstwo.
  Pozdrawiam i powodzenia za 10 lat.

 4. Panie Ryszardzie, bardzo proszę udostępnić gdzieś maila do siebie lub formularz kontaktowy, by można było posłać bezpośrednio Panu wiadomości (nie wymagając wcale odpowiedzi). My jako młodzi działacze Nowoczesnej spoza nowo powstałych (niestety!) układów nie mamy jak przekazać Pani choćby jednego zdania o tym, co się dzieje w regionach (fikcja oddolnego budowania ruchu…nowi baronowie nieistniejącej jeszcze partii….. ). Gdyby była szansa, że Pan albo ktoś zaufany przeczyta te wiadomości, byłoby to pewnie z pożytkiem dla Nowoczesnej. Pozdrowienia!

 5. Święte i genialne słowa Panie Ryszardzie! Ludzie jak dobrze, że wreszcie pojawiła się taka osoba jak Pan, która wreszcie trzeźwo myśli, widzi realne problemy, realne rozwiązania tych problemów i wszystko realnie! A nie opowiada bujdy jak to wielu. Dlatego również dzięki Panu patrzę jeszcze pozytywnie w przyszłość.

 6. Myśleć i rozmawiać. Taka anachroniczna partia jest potrzebna. Szkoda, że niemożliwa. Nawet gdyby była „prokapitalistyczna” i „probankowa” to, choć raczej mam poglądy lewicowe (mój Boże, co to znaczy dzisiaj „lewicowe”) to poparłbym grupę ludzi z którymi można rozmawiać (np o możliwościach ludzkiej twarzy w kapitalizmie), a nie tylko się kukisować albo maciarować.

 7. Zmiany są koniczne. Kukiz jest za cienki. U nas trzeba kogoś na miarę Orbana. Tylko wtedy będzie żyło się lepiej. Ale nie ma rewolucji bez wyrzeczeń i cierpienia. Cały system polityczny i finansowy jest do zmiany ale do tego świat dojrzeje jak będzie tak źle, że zniszczymy planetę przez próżność i wygodę.

 8. Bardzo proszę przypominać frankowiczom, że nadal kredyt we frankach jest korzystniejszy niż w PLN- ; a jak ktoś chciał spekulować i handlować mieszkaniami, to powinien przemyśleć strategią walutową.

  • Na moim osiedlu zawierany był w rodzaju pakt – spółdzielnia aby z bankiem negocjować w większej liczbie przyszłych mieszkańców kredyty we frankach. Na 112 mieszkań, tylko 17 ma w PLN, kilka za gotówkę reszta we frankach. od 2008r do stycznia 2015r. kilku „sąsiadów” cały czas robiło mi docinki z tego tytułu że ma kredyt w PLN. Słyszałem nawet że „jak biedny to głupi”. Teraz to się trochę pozmieniało, dwóch z tej grupki sąsiadów drugie auto musieli sprzedać, dzieciaki w tym roku wakacje na placu zabaw a nie w Grecji. Nie będę żałować frankowiczów! To był w większości ich świadomy wybór!

 9. Petru to przyd.pas Platformy,a teraz kiedy okręt tonie chce sam zabłysnąć by go nie kojażono z nimi.

  • nawet jeśli, to przecież w chwili obecnej chyba jedyny człowiek, który mówi z sensem, pośród tego bełkotu. W całym tym chaosie potrzeba managera, który potrafiłby wprowadzić porządek, a nie pogłębiać podziały, obrażać, bez pomysłu na Polskę…wszyscy z nich mieli już swoją szansę, której nie wykorzystali.

  • Myślę, że to ktoś, kto podobnie do mnie wierzył kiedyś w obietnice platformy ale miał jeszcze na tyle odwagi i zaangażowania, by im służyć swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem dla wsparcia realizacji tych obietnic. A że jego wkład został zignorowany / zmarnowany, to inna sprawa i platforma przypłaci teraz za to wynikiem wyborczym.

 10. Osobiście uważam ,że tylko wspóne rozmowy Kukiza i Petru mogą prowadzić do sensownych zmian oraz stworzenia całkiem logicznej alternatywy .Kukiz nie jest politykiem nie jest graczem i może dlatego jest taki emocjonalny .Ja to tłumaczę , że nie ma zaufania do nikogo ,bo co tu się dziwić ma rację >Panowie spokojnie najważniejsze aby PiS nie rządził sam dlatego trzeba stworzyć koalicję .nie ma innego wyjścia . PO jest na aucie więc jest bez szans ! ale jeśli Petru ma inne plany i jest nowocześniejszym wydaniem PO ?Kukiz powie wprost co myśli a inni mówią swoje a robią swoje !Co lepsze ?dla wyborcy ?

 11. Kukiz boi się, bo na niczym się nie zna. Jak Lepper powtarza mantrę czyli te swoje JOWy, nie mając pojęcia o co w nich chodzi,

  • Otóż to. Najlepszy wynik osiągnąłby wówczas, gdyby się w ogóle nie odzywał do samych wyborów. Wtedy wyborcy sami dośpiewywaliby sobie jego szlachetne cechy. Teraz mleko się rozlewa, wyłażą braki programowe i ideologiczne. Rozwalić wszystko oczywiście się da, ale czymś to trzeba będzie zastąpić. Czym? JOWy niestety umocniłyby obecne „partyjniactwo”.

 12. Obecny system gospodarczy zakłada, że jego ”kołem zamachowym ” mają być bogaci . Problem w tym ,że większość z nich to zwykłe szuje , a w najlepszym przypadku rzeżnicy. Upłynie wiele lat zanim ta ”awangarda” się ucywilizuje . Przez durnych sekretarzy padł socjalizm , którzy mogli go ”zmodyfikować ”. Takie próby w latach 70 -tych wprowadził Gierek — akcja magister”. Akcja została wyśmiana ,a socjalizm upadł. Nowy ład wprowadzili styropianowcy ,głupsi od poprzedników i znowu grozi nam upadek a raczej ruina.

 13. Będę mocno ironiczny, więc nerwowych proszę o nieczytanie.

  Uczeń profesora Balcerowicza, człowieka który ma ekonomię w jednym palcu, kogoś kto z pamięci powie stopy procentowe każdego kraju w europie począwszy od II Wojny Światowej, autorytet, erudyta, autor nie jednej publikacji, nie jeden raz cytowany przez polskich i zagranicznych ekonomistów. Człowiek który uczy myśleć, a nie powtarzać formułki… to faktycznie klęska być jego najlepszym uczniem. Trzeba się wstydzić, chować, wypierać. Jak można w ogóle się przyznawać?!!!

  Robił karierę w korporacjach i bankach zagranicznych, jak to stwierdził pan Kurski że pan Petru brał pieniądze z zagranicznych banków (brał pieniądze, po naszemu dostawał wypłatę, w sumie sam się dziwie że nie pracował za darmo!). To faktycznie katastrofa, człowiek zrobił karierę, jest przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich, autorem publikacji ekonomicznych… prawdziwy koszmar. Jak można zrobić w Polsce taką karierę?!!! Prawdziwym ideałem był by Zaratustra, który zszedł z gór i teraz zrobi porządek z Polską. :D Cholera, też nie, przecież Zaratustra był faszystą. Cały plan spalił na panewce. W takim razie idealnego kandydata nie ma, nie istnieje. Jezus na premiera, ale i jego oplują że żyd i sprzeda Polskę.

  Pan Petru doradzał żeby brać kredyty we frankach. Może czepiam się, ale wedle planów PO dawno powinniśmy być w strefie euro. Wtedy jest mniejszy dramat, po pierwsze kurs jest inny euro do franka, poza tym jest bardziej stabilny. To tak na marginesie. Po drugie który ekonomista spodziewał się że właściciele franka zerwą powiązanie z euro i na domiar złego dla nas przeszli na złoto. Premier po referendum powinien stanąć w telewizji i powiedzieć „STOP!!! Referendum nie ważne, nie możemy też uwolnić franka od euro!!! Dlaczego? Bo Kowalski w Polsce wziął kredyt w naszej walucie!!!! Jak on go spłaci?!!! Jeszcze apel do Grecji, nie bankrutuj!!! Pamiętaj Grecjo, Kowalski!!!! Polska!!!!”
  Ręce opadają.
  Zwłaszcza że mimo to, kredyt we frankach jest nadal korzystniejszy, ale kogo to obchodzi, zwłaszcza że niebawem NBP może podnieść stopy procentowe. Wtedy planem PO na przewalutowanie można będzie się podetrzeć.

 14. Petru to uczeń Balcerowicza. Tego samego, który rozłożył naszą gospdarkę wykonując plan Sorosa i Sachsa. Może sobie gadać co chce, ale ja o tym wiem i na gośćia, który działa w interesie bankierów i korporacji, a nie obywateli na pewno nie zagłosuję. Precz z nowoczesnymi złodziejami.

  • Jeśli sądzisz ,ze państwo moze istnieć bez banków to jesteś albo naiwny albo …?Człowiek jest odpowiednio przygotowany wie co mówi nie cofajcie się ludzie !MM OGRANICZONE ZAUFANIE do niego ale go słucham i mówi naprawdę logicznie !Pytanie czy jest uczciwy ?I jak to sprawdzić !?

 15. Wszyscy skaczą na Pertu , że to pachołek Żyda Balcerowicza.. czegoś nie rozumiem.. od wielu dni Polacy prześcigają się nad uwielbieniem żyda ( Jezusa) a dziś Kaczyński z żydówki robi hetmankę i pod jej sztandarami ma zdobyć Polskę.. o co wam chodzi rodacy , bo nie rozumiem… czyli ten Petru to dobrze co nie??? ;)

 16. Chwilowo Polska ma dość ekonomistów z sześcio-cyfrowym PITem. Z jednej strony wmawia się nam, że wszystko robi się dla dobra Polski a z drugiej leci do kasy po milionowe odprawy i ogromne pensje.

 17. Paweł Kukiz jak Jarosław PiS Kaczyński: wszędzie widzi zło, zamachy, bezprawie i niesprawiedliwość. I podobnie jak Jarosław PiS Kaczyński nie ma zielonego pojęcia co z tym fantem zrobić ale do władzy się pcha, cha cha cha!!!

 18. Dlaczego pan Kukiz nie chce rozmawiać? A jak się może skończyć zabawa w kotka i myszkę kiedy kot jest upośledzony? Sami sobie wybierzcie kto jest myszką a kto kotem…

 19. Panie Petru, czy pan sobie zdaje sprawę, iż pan się od Kukiza niczym nie różni ??? Obaj macie znakomite recepty na wszystkie bolączki Polski. Niech pan przestanie się wygłupiać, paputczyku Kaczyńskiego :)))

 20. Zgadzam się z Panem co do Kukiza, ponieważ jest to człowiek co prawda mający dosyć panujących w naszym kraju „układów politycznych” i nic nie robienia ale też chcący tylko namieszać ludziom w głowach bo sam tak naprawdę … był zaskoczony bardzo wysokim poparciem w wyborach prezydenckich. Startował tak naprawdę w wyborach po to, aby mieć większy posłuch …. na swoich koncertach i tak go zaskoczyło wysokie poparcie że zupełnie nie ma pojęcia co ma robić i mówić dalej. Czyli kolejny już po Januszu K.M. ‚oszołom” mieszający ludziom w głowach.
  A co do Pana przyszłej partii to uważam że zabrałeś się do tego „kolego” (chociaż Ciebie cenię bo sam jestem ekonomistą) jakoś tak że raczej trafiał w małe grono ludzi i to bardziej tych kumatych i już „ustawionych” niż biedniejszych i bezrobotnych czy pracujących na śmieciówkach. Więc według mnie ciężko Ci będzie w nadchodzących wyborach przekroczyć nawet próg 5%, a co dopiero rządzić…Ale oczywiście mogę się mylić !!!!!

  • Będzie ciężko, a nawet bardzo ciężko. Co prawda beneficjentami programu Nowoczesnej tak naprawdę byłaby znacznie szersza grupa rodaków, ale niestety nie dociera do nich przekaz nadawany w obecnej formie. Do prostszych ludzi trzeba skierować prostszy przekaz. Skoro w tej chwili rozumieją tylko „ci nam dadzą, a ci nam zabiorą”, to w możliwie prostych słowach trzeba im wytłumaczyć jakie będą skutki tego dawania i zabierania w dłuższej perspektywie. Kto nie zrozumie jak dobre dla niego będą proponowane przez Nowoczesną zmiany, ten na nią nie zagłosuje.

 21. Tymczasem bez rozgłosu w Polskich mediach w zeszły piątek u naszych sąsiadów na Ukrainie parlament przegłosował ustawę nakazującą bankom przewalutowanie kredytów walutowych po kursie z dnia podpisania umowy.Zgodnie z ustawą banki mają obowiązek przewalutowania kredytów walutowych na hrywnę w ciągu miesiąca od czasu otrzymania wniosku, który powinien w tej sprawie złożyć kredytobiorca. Żadne inne dokumenty nie są wymagane.Ustawa bez wyjątków obejmuje wszystkich. Banki nie mogą także pobierać za tę usługę opłat.Można? Można!

 22. Panie Petru jest pan pachołkiem Balcerowicza szarej eminencji pochodzenia żydowskiego niszczącej polski naród, czy jeszcze więcej trzeba napisać? I proszę się nie obrażać bo to prawda !!

  • Czy to ma być normalna dyskusja?
   Jakie znaczenie ma tu pochodzenie (nie wnikam tu w wiarygodność piszącego)?
   Gdyby FX odnióśł się do meritum tekstu, mógłbym się zastanowić nad głosem w dyskusji. A tak- ten wpis wędruje od razu do kosza. Czyim pachołkiem jest tajemnicza postać FX, pozostaje w sferze wyobrazni.

 23. Ilekroć czytam wszelkie komentarze to biorą mnie mdłości bo, jeżeli ktoś pisze o konkretnej sprawie, w tym przypadku bezsensownego ataku Kukiza na Pana Petru to rozpisują się jakieś tempe osobniki o stoczniach w Norwegii, produkcji w Chinach itp. Mam wrażenie, że duża część społeczeństwa a przynajmniej ta obecna w necie to siada do pisania po rozebraniu flaszki albo dopalaczy. Piszą by pisać. Zwracam uwagę, że przedmiotem dyskusji jest bezsensowny atak Kukiza i brak jego zdolności do prowadzenia dyskusji na rzeczowe tematy z Panem Petru. Dlaczego osoby, kompetentne nie mogą odnaleźć się w polityce? A no właśnie dlatego, że społeczeństwo nie słucha tego co oni mówią a jedynie żyją wywoływanymi emocjami. Najprościej wyzwać kogoś od komucha i jest się już wielkim bohaterem. Tak długo jak będziemy zajmować się bredniami i nie będziemy domagać się by politycy prezentowali rzeczowe poglądy zawsze będzie tylko miernota dostawać się do koryta by się nażreć a co z dalej to mają w d… Wystarczy tylko wsłuchać się w wizję jaką próbuje nam zbudować nasz estradowiec. Krótko mówiąc róbta co chceta, przeżryjcie wszystko dzisiaj bo jutro to już nie ty się będziesz martwił tylko twoje dzieci. Popieram zdrowy rozsądek. Popieram Petru!!!!!!!!!

   • Radzę przeczytać jeszcze raz wcześniejszy post i zastanowić się nad jego sensem, bo to niestety sama prawda. Pan Petru i wycinek polskiego społeczeństwa zdaje sobie sprawę z obecnego kierunku prowadzonej polityki będącego prostą drogą do przepaści. Spora część Polaków szydzi z Greków nie zdając sobie sprawy z tego, że podążamy ich śladami. W tej chwili mamy przedostatni dzwonek na sprawny zwrot kraju na tory korzystne dla wszystkich obywateli (prócz tych, którzy nieuczciwie bogacą się kosztem innych). Do Greków ta świadomość dotarła zbyt późno. Życzę wszystkim Polakom, by u nas dotarła możliwie najwcześniej. Poza zwrotem oferowanym przez Nowoczesną mamy wybór między postojem, marszem i pędem ku tej przepaści oferowane przez inne ugrupowania.

 24. Kunmciu z pisobolszewickim wodzem Jarosławem zaprowadził Kukiza na manowce. Wodzu bardzo dobrze zna socjotecnikę pożerania współpracowników i. zastosował ją jeszcze zanim sie z Kukizem dogadał. Dlatego Kukiz to tylko niegrozne polityczne Zombi.

 25. Pan Kukiz póki co ma tak zwaną biegunkę polityczną. Zaczął nieźle, ale im bliżej wyborów energia i pomysły znikają. Już nawet głośno mówi o kolaboracji z Panem Prezesem. Jako wybitni konstytucjonaliści napiszą nową Konstytucję. Będą w niej zapisane pomniki, samolociki, prowokacje oraz oczywiście inwokacja do Najwyższego. Jako wybitni Teolodzy mają na to zezwolenie Rzymu. Tekst Konstytucji jest już przetłumaczony z Carla Schmitta. Wujek Adzik sprawdzał poprawność działania zapisów – przy odpowiedniej liczbie policjantów i wojska naród wykonuje wszystkie polecenia w 10 minut. Będzie Pięknie!! A kasę się wydrukuje, mamy niezłe maszyny. Za 10 lat nastąpi kolejny rozbiór Polski – zostaniemy spacyfikowani tak jak Irak po Hussajnie. Nie widzicie podobieństwa sytuacji?? Wiem, jest gorąco….ale rozumu trzeba używać w każdej sytuacji. To nie boli. Ten naród PiSOwski kocha bat i Wodza! Morituri te salutant!

 26. Panie Petru ! Udajesz Pan światowca. Wyciągnij Pan wnioski z Detroit upadłego miasta w USA. 70 tysięcy domów stoi pustych Cena jednego domu w przeliczeniu na polskie około 30 tysięcy PLN.
  Niejaki Kukiz nazwał Pana Kiszczakiem ??? Nie czepiaj Pan się słów ….To jedynie barwna retoryka piosenkarza. W polskich postkomunistycznych molochach spółdzielczych nie ma gospodarki rynkowej i prawa rynku nie działają. Spółdzielcy płacą za byle jakie usługi typu oklejanie styropianem budynków mieszkalnych. Oklejanie polega na zerwaniu warstwy 5 cm i przyklejeniu warstwy 10 cm. Panie Petru ! Wyjdź Pan zza biurka a nie ględzisz Pan trzy po trzy

  • Potęga neoliberalnego kapitalizmu polega na wielkim gadaniu takich facetów jak Petru i zlecaniu produkcji prawie wszystkich towarów do Chińskiej Republiki Ludowej. Tam Chińczycy za miskę ryżu zapierniczają produkują towary a Pan Petru je kupuje bo potem mają naklejkę wielkich koncernów i kosztują odpowiednio dużo. Pan Petru kupuje towar np telewizor wielki hicior za 15 tysięcy PLN jego kumple mdleją bo mają tańsze odbiorniki. Tylko produkcja tego telewizora w Chinach to grosze a pośrednicy kapitaliści mają zyski kilkaset procent

  • Nie rozumiem tego komentarza. Detroit przeinwestowało i zbankrutowało. obecnie miasto przekształca się i odnawia, tak jak wiele polskich miast, które 1 1989 roku wpadły w tarapaty a teraz kwitną (np. Rzeszów ). Co to ma wspólnego z Petru? Dla mnie to człowiek konkretny i chcący rozmawiać o gospodarce. Możecie mieć inne poglądy na gospodarkę ale proszę posługujcie się jakimiś konkretami a nie hasłami zwłaszcza jak nie znacie sprawy. Pozdrawiam myślących a wstydzę się za bezmyślnych.

 27. Panie Petru ! Zamiast wciskać społeczeństwu dyrdymały zajmij się Pan problemem określonym przez senatora profesora Adama Bielę jako ogólnopolska mafia spółdzielcza. Szczegóły działania mafii na stronie http://www.temidacontrasm.info Mafia spółdzielcza działa na podstawie kołchozowego Prawa Spółdzielczego niezmienianego od roku 1982 W tym temacie hasło Proletariusze wszystkich krajów łączcie się jest wieczne na sztandarach. Kogo Pan chcesz reformować Panie Petru ? Może Pan Balcerowicz zajmie przywróceniem normalności w postkomunistycznych spółdzielniach mieszkaniowych i przestanie wreszcie kozaka w mediach udawać łącznie z Panem

  • Tylko Pan Petru jest ekonomistą i z reguły nie zajrzy do środka wyrobu technicznego a w środku wynika, że tylko obudowa jest światowego koncernu a podzespoły wszystkich możliwych firm. Nie mogę już patrzeć na wybitnych fachowców typu prof. Balcerowicz czy Pan Lewandowski. Dawno nie było w mediach Pana Jana Krzysztofa Bieleckiego. Co on sądzi o braku reform w spółdzielczości mieszkaniowej ? Nie mieszka w mieszkaniu w bloku bo on kozak i ma willę za miastem ze stoma pokojami ???Aleeeeeeeeeeeeeee gość !!!! Czy ten Pan nie bierze pod uwagę, że gdy dożyje głębokiej starości starczy mu kawalerka w bloku

 28. Panie Petru, popieram Pana program i mam zamiar głosować na Pana. Proszę się nie przejmować nieodpowiedzialnymi wypowiedziami wielu polityków, którzy pilnują własnego interesu …… Obawiam się tylko jednego, jeżeli Pańska partia nie osiągnie progu wyborczego to mój głos będzie stracony. A moim zdaniem najgorsze co może spotkać Polskę to wygrana PiS. I to będzie mój problem, który będę musiał rozwiązać. Nie wiem jak Pan to ma zrobic, ale proszę przekonywująco działać na wyobraźnie wyborców (tych niezdecydowanych przynajmniej) do swojego programu. Niech sondaże waszej partii zdecydowanie będą powyżej 5 %. Wtedy Pański głos w sejmie będzie istotną barierą przed złymi uchwałami. I to będzie bardzo istotne dla mnie.

  • Słuchaj koleś PiS PO SLD i PSL są zgodni w temacie postkomunistyczne wielkie molochy spółdzielcze i mimo że Prawo Spółdzielcze jest kołchozowe jest niezmieniane od roku 1982. Szeregowy spółdzielca nie ma nawet wpływu na cenę wymiany skorodowanej i usmarkanej szafki osłaniającej zawór gazowy jego budynku. Cena rynkowa 199 PLN cena usługi maksimum 30 PLN. Tyle placilem za wymianę dysku w laptopie

  • Próg wyborczy? Mam to daleko gdzieś. Koniec z nabieraniem się na hasło straszenia PiSem i Kukizem, nie mam zamiaru brać udziału w tym przedstawieniu. zagłosuję na jedną z konstruktywnych partii – Razem lub NowoczesnąPL. Wiem że to dwa oddzielne światy – ale w tych wyborach nie chodzi o wybór lewicy czy prawicy tylko ciemnogrodu, stagnacji lub konstruktywnego myślenia bez antyeuropejskich fobii. W ogóle nie będę się przejmował progiem, mam to du….pie. Koniec! A jak PiS z Kukizem wygra to oznacza że było to konieczne, naród musi w końcu dostać po tyłku by zrozumieć że głosowanie na populistycznych frustratów źle się skończy , to będzie nauczka na przyszłość. Na pewno nie zagłosuję na PO, chociażby dlatego że popiera JOWy, jako sposób na dożywotnie trzymanie steru władzy.

 29. Wkur..mnie cwaniacy wyznajacy teorie ,gdzie sie dwaj kluca trzeci skorzysta,ja uwazam,ze gdzie sie dwoch kluci jeden broni prawdy,a drugi uprzywilejowany zgrywa prawowitego!

 30. przykro,że większość wypowiedzi ma charakter krytyczny,a nie merytoryczny.. pełen kpin…to pokazuje poziom wykształcenia i inteligencji naszych rodaków,ale proszę się nie zrażać …jest Pan mądrym ekonomistą i proszę „robić swoje”….może przyjdą takie czasy,że do władzy dostaną się tacy ludzie jak Pan…

 31. Program nowoczesnej.pl, to kopia programu PO. Roznice sa kosmetyczne. W partii Petru pojawil sie Balcerowicz, z ktorym wiele osob ma problem, rowniez ja. I to powazny problem. I jezeli Balcerowicz maczal palce w tworzeniu programu, to dzieki, nie moga liczyc na moj glos. W sprawie Kukiza racja, on sie na niczym nie zna, ma jakiegos swira na punkcie JOWow, a mam wrazenie, ze nie rozumie tego systemu wyborczego.

 32. Panie Petru nie ufam ekonomistom uczniom Balcerowicza i uważam, że powinien dać Pan sobie spokój z wyborami do Parlamentu jestem Pana przeciwnikiem wolę Kukiza.

  • Poczytaj sobie Kolego http://www.temidacontrasm.info i otwórz oczy. Co z tego że Pan Petru jest fachowcem i niech sobie taki żyje i będzie ale w molochach mieszkaniowych postkomunistycznych nie obowiązują zasady gospodarki rynkowej. Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej pełni funkcję słupa. Wie o tym Prokurator Generalny i co ???? I leży !!!!!!. Poczytaj sobie Waść stosowne jego wystąpienie na interpelację posła Prawa i Sprawiedliwośći z roku 2009

 33. Panie Petru dziękuje popieram Pana w zasadzie w 100% i życzę powodzenia w wyborach. Jako wieloletni wyborca Platformy będę głosował na Pana tym razem.Wreszcie gdy słucham polityka wiem czego chce i gdzie podąża.Proszę tylko o lekceważenie całej masy nieprzychylnych komentarzy ludzi niedouczonych lub leniwych którzy nie maja pojęcia co znaczy solidna praca ryzyko gospodarcze własna firma którą się kocha i walczy o nią na każdym froncie/a wojny trwają no stop/
  pozdrawiam

   • Bardzo śmieszne.

    Moja opinia jest zbieżna z opinią pana Krzysztofa. To jest raczej kwestia świadomości gospodarczo-ekonomicznej, która przekłada się na prawie wszystkie inne dziedziny życia. Tak, będę głosował za niepopularnymi zmianami, rekonstrukcją całego systemu, zrównaniem stawek podatkowych i innymi decyzjami, których negatywne konsekwencje mogę w nieznacznym stopniu odczuć, ponieważ wiem również, że znacznie więcej mogę na tym zyskać ja, moi rodacy i dzieci. Poza tym kto dziś wie, że prócz prywatnych długów ma osobiście do spłacenia aż 29 600 zł?! Chciałbym, by ta kwota zaczęła się za kilka lat zmniejszać, zamiast drastycznie rosnąć wskutek realizacji populistycznych obietnic wyborczych opieszale działających partii.

 34. Hiszpania: Sąd Najwyższy orzekł: kredyt oparty o kurs waluty obcej (franka szwajcarskiego lub jena) jest złożonym instrumentem pochodnym podlegającym Dyrektywie MIFID i określonym obowiązkom informacyjnym

  Opracowanie i tłumaczenie: Tomasz Sadlik
  Tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego
  Prezes Stowarzyszenia Pro Futuris
  Lider partii PRO Porozumienie Ruchów Obywatelskich

  Id. Cendoj: Sąd Najwyższy. Sekcja Prawa Cywilnego
  Siedziba: Madrid Sección: 991
  Rodzaj orzeczenia: Wyrok
  Data orzeczenia: 30/06/2015 Nº Recurso: 2780/2013
  Sprawozdawca: RAFAEL SARAZA JIMENA
  Postępowanie: CYWILNE
  Przewodniczący składu sędziowskiego: Francisco Marín Castán SENTENCIA
  Orzeczenie numer: 323/2015
  Wydane dnia : 30/06/2015
  Postępowanie kasacyjne

  Opis ogólny z prasy i komunikatu prasowego hiszpańskiego SN:

  Tłumaczenie: Tomasz Sadlik źródło: http://asuapedefin.com/…/el-tribunal-supremo-considera-que…/

  Zezwalam na korzystanie przez prasę, portale, etc, cytowanie tego tłumaczenia i jego omawianie bez ograniczeń i bezpłatnie – autor tłumaczenia; jet to tłumaczenie wstępne; do dopracowania stylistycznego, możliwe drobne nieścisłości terminologiczne, nie zmieniające sensu przekazu 0 Tomasz Sadlik Cytując proszę podać źródło pierwotne oraz nazwisko tłumacza – Tomasz Sadlik – jest to warunek bezpłatnego korzystania z tego źródła.

  • Produkt pt. Kredyt hipoteczny oparty o kurs wybranej waluty obcej jest derywatem finansowym, kompleksowym instrumentem, do którego mają zastosowanie zarówno dyrektywa MIFID, jak i Ustawa o instrumentach finansowych
  • Bank ma obowiązek poinformowania każdego klienta przed podpisaniem umowy o ryzyku związanym z przedmiotową operacją spekulacyjną

  Sąd Najwyższy wydał orzeczenie dotyczące kredytów hipotecznych opartych o kurs walut obcych, które sprawiają tyle problemów tysiącom hiszpańskich rodzin. Mimo iż orzeczenie nie przyznaj w pełni racji pozywającym, uznając, że mają oni „profil klienta eksperta. Są to wysoko kwalifikowani profesjonaliści (ona jest dyrektorką wyższego szczebla, a on adwokatem i przedsiębiorcą), a małżonek który samodzielnie i jako pełnomocnik żony podpisał umowę na ten produkt jest specjalistą prawa bankowego, a konkretnie kredytów hipotecznych opartych o kursy walut, które stanowiły właśnie przedmiot tej umowy wnosił o anulowanie z powodu wprowadzenia w błąd co do jego natury”, to orzeczenie to wprowadza nową doktrynę orzecznictwa co do przepisów, jakie mają mieć zastosowanie przy określeniu jakie obowiązki informacyjne spoczywały na podmiocie, który tej pożyczki udzielił,

  Nasz Sąd Najwyższy nie mógł tego wyrazić bardziej dosadnie:

  „Sąd uznał, że produkt „hipoteca multidivisa” jest jako pożyczka instrumentem finansowym. Ponadto jest to pochodny instrument finansowy, jako że określenie wysokości zobowiązania jednej ze stron umowy (spłata rat kredytu i obliczenie kapitału pozostałego do spłacenia) zależy od wartości, jaki osiągnie inna wartość, zwana instrumentem bazowym, w tym przypadku będącym walutą obcą”. A jako finansowy instrument pochodny związany z walutami obcymi wchodzi w zakres Ustawy o Rynku Instrumentów Finansowych i jest to złożony instrument finansowy zgodnie z definicją art. 79bis8 tej Ustawy, zgodnie z treścią obowiązującą po zmianach wprowadzonych Ustawą numer 47/2007 z dnia 19 grudnia, wdrażjącą do hiszpańskiego porządku Dyrektywę 200/39/WE z dnia 21 kwietnia, MIFID (Markets in Financial Instruments Directive), która zotała wprowadzona Królewskim Rozporządzeniem 217/2008 z dnia 15 lutego (…).

  W konsekwencji powyższego podmiot pożyczkodawcy ma obowiązek spełnienia obowiązków informacyjnych wymaganych przez ww. Ustawę o Rynku Instrumentów Finansowych (….).

  W przedmiotowym przypadku podmiot finansowy nie dopełnił obowiązków narzuconych mu przez art. 79.bis Ustawy o Rynku Instrumentów Finansowych, to jest obowiązku poinformowania klientów w sposób zrozumiały jaka jest natura oraz ryzyko tego skomplikowanego pochodnego instrumentu finansowego, na jaki podpisują oni umowę. Pozwana podnosiła w trakcie całego sporu, że nie miała obowiązku udostępniania takich informacji, ponieważ transakcja ta była wyłączona spoza zakresu zastosowania Ustawy o Rynku Instrumentów Finansowych, z czym jak widać, Sąd się nie zgodził.”
  (…)

  Komunikat prasowy wydany przez Sąd Najwyższy

  Orzeczenie to wskazuje, że przedmiotowe przestępstwo banku [to jest pominięcie] obowiązku informacyjnego samo w sobie nie unieważnia w pełni Umowy, natomiast trzeba uznać zaistnienie błędu, który spowodował, że podpisanie tej umowy było obarczone wadą oświadczenia woli [jednej ze stron].

  (…)
  „To co [w tym konkretnym przypadku] nie obarcza błędem faktu udzielenia zgody, a w związku z tym nie byłoby uzasadnione orzeczenie unieważnienia umowy, to postawa osoby, która znając [naturę] składnika umowy zakładającego wysoki stopień przypadkowości oraz naturę związanego z tym ryzyka uznała, że może uzyskać zysk z tej właśnie cechy przedmiotowej umowy, pomyliła się w swoich kalkulacjach i przeciwnie do swoich oczekiwań poniosła straty, a nie uzyskała zysku”, podano w [uzasadnieniu] orzeczenia.

  Dodano, że w tym konretnym badanym przypadku nie nastąpił błąd, który obarczyłby zgodę, gdyż w przypadku zaistnienia takiego błędu „najmniej prawdopodobne biorąc pod uwagę kwalifikacje zawodowe pozywającego oraz korespondencja wymieniana z pozwaną instytucją finansową, błąd taki nie byłby wybaczalny w przypadku takich kwalifikacji zawodowych”.

 35. Człowieku, myślisz że ktokolwiek da się nabrać po raz kolejny na liberałów ? Na bzdury o zaciskaniu pasa ? O konieczności wspierania polskiego systemu bankowego który jest stabilizatorem gospodarki ? Ludzie mają DOŚĆ takich bredni !

  Mój szwagier wyleciał z pracy w Stoczni Szczecinskiej gdzie podobno – wg liberałów – budowanie statków było nierentowne. Był tam elektrykiem z pensją 2500 netto. Wyjechał do Norwegii gdzie pracując na takim samym stanowisku zbudował sobie dom w Polsce a drugi ma już w Norwegii. Sciagnął już tam żonę zresztą. Dodatki na dzieci – ok 2000zł na dziecko CO MIESIĄC ! I co ? – u nas produkcja była ponoć nieopłacalna – a tam, w Norwegii przy ich pensjach roboty w brut i Polaków tam pełno! Bywało że Norweg osobiście chodził po osiedlu szukając spawaczy chętnych do pracy w Norwegii. Takich przykładów znam dziesiątki, z pierwszej ręki

  W życiu na Pana nie zagłosuję. Nigdy nie głosowałem na liberałów i NIGDY nie oddam na nich głosu. Liberałowie pokroju Balcerowicza ZDEWASTOWALI ten kraj po 89 roku. Taka jest o was prawda i ludzie w końcu zaczęli to głośno artykuować.

  • Balcerowicz jest autorem Polskiej transformacji, która sie najlepiej udała na tle innych postsocjalistycznych krajów. To że teraz zaczynają wychodzić problemy, jak np: spadek zatrudnienia, oferowanie niskopłatnych prac. To jest wina tych polityków którzy uciekli od meritum i zajmowali sie tylko sobą, PRem. Krytykowanie Leszka Balcerowicza pokazuje że za dużo o gospodarce nie wiesz. A tak nawiasem, w Polsce działa Stocznia Remontowa, i małe prywatne stocznie jachtowe, to że państwowa spółka zbankrutowała to nic nowego. Władza polityków w przedsiębiorstwach tak sie kończy. Jestem ze śląska i spółki węglowe to samo czeka jeśli nie zostaną sprywatyzowane. Pozdrów szwagra, i daj mu szanse na powrót do kraju głosując na „liberała” (który sie tak nie określa zreszta) raczej na poważnego kandydata z dużą wiedzą nt gospodarki, który realnie moze zmienić Polskę.

 36. Panie Petru, może pan sobie pisać i mówić, ale proszę zrozumieć jedno:
  MY POLACY PANA i pańskiej „nowoczesnej PL” (balcerowiczowskiej) NIE CHCEMY! jest nam do niczego nie potrzebna i proszę nie mącić, bo NIKT panu nie wierzy. pańskie wysiłki są zbędne. nie chcemy pana i już!

  • Szanowny wujku. Mów w swoim imieniu. Nikt ci nie każe lubić Nowoczesnej Polski. Dzięki krwi kilku pokoleń masz wybór. Nawet, jeśli tym wyborem jest Paweł Kukiz. Żeby też było jasne. Uważam Pawła Kukiza za patriotę. Tylko jego recepta na Polskę mi zupełnie nie odpowiada

 37. Kukiz boi się Unii Wolności bis i nie nie cierpi zapachu czosnku. Panie Petru vel farbowany ptak UW to se ne vrati.

 38. Panie Petru, proszę mi wyjaśnić jakie pieniądze stracą banki, w przypadku kredytów tzw.frankowych, gdy pożyczyłem 100000 zł i już oddałem 100000 zł plus wymagane odsetki a został mi jeszcze dług w wysokości 80000 zł? Jacek Kraśniewski

  • Szanowny Panie,

   czyżby Pan wymaganego rachunku nie wykonał przed wzięciem kredytu ? Skoro tak, to bank go za Pana zrobił uwzględniając Pana wiedzę (de facto niewiedzę) w zakresie finansów. Taki efekt jaka umiejętność.

  • Ja spróbuję wyjaśnić: Bank za te pieniądze, które ci pożyczył, mógł kupić franki, albo przynajmniej pożyczyć je komuś na wyższy procent. Nie twierdzę, że warunki kredytu we frankach, jakie ci zaproponował, były dla ciebie korzystne – wręcz przeciwnie: skoro bank coś takiego zaoferował, to z pewnością jego zdaniem miało to być korzystniejsze dla niego niż dla ciebie. (Chociaż teoretycznie bank mógł na tym stracić gdyby kurs franka spadł.) Pozostawienie spreadu wedle uznania banku (a tym samym de facto kursu waluty) przy jednoczesnym obowiązku spłacania w złotówkach już z daleka śmierdziało przegięciem, ale mimo to, wy rzuciliście się na te kredyty skuszeni niskim oprocentowaniem, nie bacząc na zbójeckie punkty w umowach i radośnie je podpisując. Cieszcie się, że – jak słyszałem – pozwolono wam, wbrew wcześniejszym ustaleniom, spłacać raty we frankach a nie w złotych po kursie banku – ja bym nie pozwolił, bo umowa to umowa. Jeszcze jeden aspekt: bank, mimo perspektywy zarobku, jednak sporo ryzykował udzielając kredytu trudnego do spłacenia, a ryzyko też kosztuje i stąd m.in. wysokie raty.

  • Mogły stracić, mogły zyskać – kwestia ich ryzyka.. Zyskają nieźle, ale z drugiej strony patrząc na wzrost cen nieruchomości przez ostatnie kilka lat – jest ona warta akurat dwukrotnie więcej (podobnie jak Frank) … Ale patrząc z drugiej strony – mamy „trochę” nieodpowiedzialny kraj który w przeciągu 8 lat pozwala na tak znaczne osłabienie złotówki do prawie WSZYSTKICH walut…

 39. daj pan spokoj. pana pomysły sa zawsze antyludzkie. a co tam na salonach? do hameryki – nie zaprosili.? zaprosza? czy w ogóle nie mysla? pan i ekonomia – boki zrywac. takich ekonomistow to i przestepcy maja. no bo w sumie to.., co to za filozofia ciagnac pod siebie. to kazdy i tesc z zieciem umieja. i kazdy cwaniak . a kukiz. ? czeka na role mu rozpisana. tak jak i pan. przez finansistow. ja polityki juz nie ogladam. jedna z was banda. i granda. a pomysły lewiatanow to to sa juz od 89 roku. co pan mozesz tu gadac? jak jest kazdy widzi. a jak kukiz mowi by grac kiszczaka – to pan go graj. bo jeszcze wkurzysz pan -jakich z elyty -kotorzy podsłuchy majom i bedzie klops.

 40. CIASTECZKO…
  Tak. ciasteczko to dobra ksywka dla faceta o nazwisku cookies :)
  Pozdrowienia od pediatry z Gdańska. Oferta pracy dla pani E. aktualna

 41. Popieram Pana poglądy czekam na więcej. Nie wykluczam poparcia dla osób mądrych i z osiągnięciami. Nie koniecznie artystycznymi.
  Powodzenia

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.