Scenariusz na 2015 rok

Rok 2015 zapowiada się ciekawie. Z jednej strony optymizmem może napawać siła polskiej gospodarki – wzrost oparty o mocny popyt wewnętrzny zarówno ze strony polskich konsumentów jak i przedsiębiorstw. Do tego dojdą jeszcze środki unijne, które zwiększą popyt inwestycyjny. Gdyby nie nieprzewidywalne otoczenie zewnętrzne, oczekiwać by można dynamiki wzrostu powyżej zeszłorocznej.

Z drugiej strony zasadnicza zmiana cen na rynku surowców może powodować daleko idące perturbacje w realnej gospodarce, szczególnie w krajach uzależnionych od cen surowców. Dalsze głębokie spadki cen ropy naftowej mogą doprowadzić do poważnego kryzysu w Rosji, wraz z niewypłacalnością wielu przedsiębiorstw a także z dalszym osłabieniem rubla. Taki scenariusz oznaczałby załamanie eksportu w kierunku wschodnim.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest recesja w strefie euro, która będzie osłabiać koniunkturę gospodarczą w Polsce. O ile perturbacje takie jak w 2010 nie powinny nam grozić, to jednak niepokój związany z ryzykiem wyjścia Grecji ze strefy euro czy też brak perspektyw wzrostu w średnim okresie nie będą czynnikami sprzyjającymi polskiej gospodarce.

Trzecim czynnikiem ryzyka są wybory w Polsce. Często niestety w historii bywało tak, że w okresie przedwyborczym składano obietnice, które powodowały, że tworzona po wyborach koalicja stawała się zakładnikiem wcześniej składanych zobowiązań.

Można mieć tylko nadzieję, że żaden z tych czarnych scenariuszy się nie zrealizuje.

171 Komentarze

 1. Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego jesteśmy tutaj, aby pomóc tym, którzy potrzebują pożyczki, z 2% odsetkami, więc wróć do nas. Czekam na twoją aktualizację w tej sprawie. Dziękujemy za poświęcony czas i zrozumienie! Więc wróć do naszego [email] Fredjosephloans@gmail.com

 2. Dziękuję wszystkim, którzy dali mojej firmie dobrą wiarygodność w zakresie finansowania. Naszym celem jest pomoc osobom o niskich stopach procentowych w wysokości 3%. Chcę korzystać z tego medium, aby poinformować wszystkich, którzy potrzebują jakiegokolwiek finansowania kredytowego, prosimy o kontakt z następującymi szczegółami.
  email: annabellawalter25@gmail.com

 3. Witam, potrzebujesz pilnej pomocy, aby odblokowac
  dlugów lub rozpoczac dzialalnosc, jesli tak, wyslij nam a
  e-mail (loanclaims94@gmail.com), aby uzyskac wiecej informacji.
  Dziekuje Ci.

 4. This is a VICO LOAN FIRM formed to help people in need. hello everyone my
  name is Mr Lee Semon am a staff here in VICO LOAN FIRM, We want you to know
  that if you are going through financial difficulty Or yo are in any
  financial mess? And you need a loan to get a new house, or get a new car,
  or pay off your bills? you can as well contact us via email: (
  vicoloanfirm@gmail.com) We give out loans from the range of $2,000.00USD to
  $20,000,000.00 Our loans are well insured and maximum security is our
  priority.Contact us if you are in need of a loan!!!.

 5. Witaj MR / MRS,
  Czy jesteś operacją mężczyzny lub kobiety? Czy jesteś w jakimkolwiek stresie pieniężnym lub potrzebujesz kredytu, aby założyć własną firmę, konta lub wyrównać rachunki lub wykonać projekt? jeśli tak, niech twoje marzenia się spełnią, kontaktując się z wesleydavidloanfirm, dajemy kredyt w wysokości 2% rocznicy uwodzenia, przy minimalnej pojemności
  uzyskano więcej informacji skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej:
  (wesleydavidloanfirm@gmail.com)
  więcej informacji na temat naszej firmy i sposobu prowadzenia działalności gospodarczej. Czekam na wiadomość z Twojej poczty

  pozdrowienia

 6. Miłego dnia.
  Nie potrafię ukryć tego wielkiego świadectwa, które miało miejsce w moim życiu, więc chciałbym
  Kocham wszystkich, aby o tym wiedzieć i być uczestnikiem, dlatego postanowiłem
  Aby wszyscy o tym wiedzieli, jestem imieniem Emily Johnson, mieszkam
  Chattanooga, Tennessee Stany Zjednoczone, dzięki Kredytodawcom
  Fundacja, miałem kredyt hipoteczny w moim domu i właśnie o to stracić przed
  Otrzymałem zgodę na pożyczkę od firmy, a teraz spłaciłem dług i
  Wciąż potrafię utrzymać mój dom. Natychmiast skontaktowałem się z firmą
  Szukając pożyczki od prawdziwej pożyczki, a nie worek z kurczaka. byłam
  W stanie uzyskać pożyczkę w wysokości 500 000 USD i można nawet uzyskać więcej, jeśli jesteś
  Pewnie o spłatach z końcem okresu pożyczki. Więcej informacji pls
  Kontakt: reliancetrustcompanies420@hotmail.com

  WYPEŁNIJ FORMULARZ WNIOSKU DOTYCZĄCEGO DANYCH W TAKICH POWIETRZACH, MIESIĄCE ZWROTU I WARUNKI

  FORMULARZ DANYCH WNIOSKODAWCY

  1: Imię i nazwisko:
  2: Kraj:
  3: Adres:
  4: Państwo:
  5: CENSORED:
  6: Stan cywilny:
  7: Następny krewny:
  8: Zawód:
  9: Numer telefonu komórkowego:
  10: Obecnie miejsce w miejscu pracy:
  11: Miesięczny dochód:
  12: Kwota kredytu potrzebna:
  13: Czas trwania kredytu:
  14: Cel pożyczki:
  15: Czy wcześniej się zastanawiałeś?
  16: Czy rozumiesz język angielski?

  Czekamy na długoterminowe relacje biznesowe z Tobą.

  Z poważaniem

 7. ADVANCE FINANCE LOAN COMPANY

  EMAIL ADDRESS — {advancefinanceloancompany@gmail.com}

  ————————————————

  Welcome to ADVANCE FINANCE LOAN COMPANY ,

  We give out loans from the range of $9,000 to $900,000,000

  at 2% interest rate

  we provide all kind of loans below –

  * Project Loans

  * Personal Loans

  * Debt consolidation loans

  * Car Loans

  * Business Loans

  * Education Loans

  * Mortgage Loans

  * Refinancing Loans

  * Home Loans

  Kindly apply by providing us with the details below-

  NAME ……

  COUNTRY……

  AMOUNT OF LOAN NEEDED …..

  PHONE NUMBER ……

  PURPOSE OF LOAN ….

  Email address –{advancefinanceloancompany@gmail.com}

  REGARDS

  albert

 8. Jestem Michelle Mills po imieniu. Mieszkam w Teksasie USA, chcę korzystać z tego medium, aby ostrzec wszystkich poszukiwaczy pożyczki, aby być bardzo ostrożnym, ponieważ są wszędzie oszustwami. Kilka miesięcy temu byłem napięty finansowo, a dzięki mojej rozpaczy zostałem oszukany przez kilku kredytodawców online. Prawie straciłam nadzieję, aż przyjaciel zwrócił się do bardzo wiarygodnego towarzystwa kredytowego o nazwie Turkiye Finans Bankasi, gdzie wreszcie dostałem niezabezpieczoną pożyczkę w wysokości 300.000 dolarów dolara amerykańskiego w godzinach bez stresu. Używam tego medium, aby ostrzegać wszystkich poszukujących pożyczki z powodu piekła, przez którą przechodziłem przez kilka miesięcy. Jeśli potrzebujesz kredytu, skontaktuj się z nimi za pośrednictwem: {tuerkiyefinansbank@linuxmail.org} lub {tuerkiyefinansbank@gmail.com} Ręce tych oszustwodawców. I nie chcę nawet mojego wroga, aby przechodził przez takie piekło, że przeszedłem przez w ręce tych oszustw online kredytodawców, i również chcesz, abyś pomógł mi przekazać te informacje innym, którzy są również potrzebują pożyczki raz Również otrzymują pożyczkę z Turkiye finans banasi, proszę, aby Bóg im błogosławił i dał im więcej łaski, aby nam pomóc.

  Boże błogosław tą firmę na zawsze.

  Michelle Mills

  Świadectwo w jaki sposób dostałem pożyczkę

 9. Witam,

  Szukasz wolność finansową? jesteś w długach, czy potrzebujesz pożyczki, aby rozpocząć nowy biznes? lub załamanie finansowe, potrzebujesz kredytu na zakup samochodu lub domu? Bank kiedykolwiek finansowej zrezygnować? Chcesz poprawić swoją finansową? one potrzebują kredytu, rachunki płacić? nie oglądając się więcej, zapraszamy na możliwość uzyskania wszystkie rodzaje kredytów państwu w bardzo przystępnej stopy procentowej 3% dla innych informacji, skontaktuj się z nami przez e-mail:(betterwaycompany234@gmail.com)

  Czy potrzebujesz kredytu biznesu?
  Czy potrzebujesz pożyczki osobiste?
  Chcesz kupić samochód?
  Chcesz перекредитоваться?
  Potrzebny jest kredyt hipoteczny?

  Potrzebny jest ogromny kapitał, aby rozpocząć swój biznes lub rozszerzenie? Straciłeś już nadzieję, że i wam się wydaje, nie ma wyjścia, i swoje obciążenia finansowe nadal występuje?

  Proszę, nie wahaj się z nami skontaktować w celu ewentualnej współpracy, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: (betterwaycompany234@gamil.com)

 10. Ubiegaj się o szybką i wygodną pożyczkę, aby spłacić rachunki i założyć nową firmę lub ponownie finansować swoje projekty po niższej stopie procentowej wynoszącej 2%. Skontaktuj się teraz z nami za pośrednictwem: więcej informacji na temat wymaganej kwoty kredytu, ponieważ oferta kredytowa minimalnego wynosi 5000,00 do dowolnego wyboru kwoty kredytu. Jesteśmy legalnym zarejestrowanym i poświadczonym kredytodawcą. Możesz skontaktować się z nami dziś za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby uzyskać szybką odpowiedź, jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem tej pożyczki, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat procesu udzielania pożyczki, sposobu określania warunków udzielania pożyczki oraz sposobu przekazania pożyczki ty. Potrzebuję twojej pilnej odpowiedzi, jeśli jesteś zainteresowany. E-mail: richardpeterson706@gmail.com

 11. Ubiegaj się o szybką i wygodną pożyczkę, aby spłacić rachunki i założyć nową firmę lub ponownie finansować swoje projekty po niższej stopie procentowej wynoszącej 2%. Skontaktuj się teraz z nami za pośrednictwem: więcej informacji na temat wymaganej kwoty kredytu, ponieważ oferta kredytowa minimalnego wynosi 5000,00 do dowolnego wyboru kwoty kredytu. Jesteśmy legalnym zarejestrowanym i poświadczonym kredytodawcą. Możesz skontaktować się z nami dzisiaj za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby uzyskać szybką odpowiedź, jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem tej pożyczki, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat procesu udzielania pożyczki, sposobu określania warunków udzielania pożyczki oraz sposobu przekazania pożyczki ty. Potrzebuję twojej pilnej odpowiedzi, jeśli jesteś zainteresowany. E-mail: richardpeterson706@gmail.com

 12. $$$ URGENT LOAN OFFER WITH LOW INTEREST RATE APPLY NOW $$$
  Do you need Loan to pay off your debt and start a new life? You have come to the right place were you can get FUNDED at a very low interest rate. Interested people/company should please contact us via email for more details.

  Full name:
  Date of birth (yyyy-mm-dd):
  Gender:
  Marital status:
  Amount Needed:
  Duration:
  Address:
  City:
  State/province:
  Zip/postal code:
  Country:
  Phone number:
  Monthly Income:
  Occupation:

  E-mail: shadiraaliuloancompany1@gmail.com

 13. To ciekawe. Jesteśmy w Hiszpanii?
  Byliśmy już Japonią, potem Irlandią, a teraz Hiszpania.
  Bardzo lubię pomarańcze, mandarynki i inne owoce południowe, ale mało ich coś widzę tutaj.

 14. Hiszpania: Sąd Najwyższy orzekł: kredyt oparty o kurs waluty obcej (franka szwajcarskiego lub jena) jest złożonym instrumentem pochodnym podlegającym Dyrektywie MIFID i określonym obowiązkom informacyjnym

  Opracowanie i tłumaczenie: Tomasz Sadlik
  Tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego
  Prezes Stowarzyszenia Pro Futuris
  Lider partii PRO Porozumienie Ruchów Obywatelskich

  Id. Cendoj: Sąd Najwyższy. Sekcja Prawa Cywilnego
  Siedziba: Madrid Sección: 991
  Rodzaj orzeczenia: Wyrok
  Data orzeczenia: 30/06/2015 Nº Recurso: 2780/2013
  Sprawozdawca: RAFAEL SARAZA JIMENA
  Postępowanie: CYWILNE
  Przewodniczący składu sędziowskiego: Francisco Marín Castán SENTENCIA
  Orzeczenie numer: 323/2015
  Wydane dnia : 30/06/2015
  Postępowanie kasacyjne

  Opis ogólny z prasy i komunikatu prasowego hiszpańskiego SN:

  Tłumaczenie: Tomasz Sadlik źródło: http://asuapedefin.com/…/el-tribunal-supremo-considera-que…/

  Zezwalam na korzystanie przez prasę, portale, etc, cytowanie tego tłumaczenia i jego omawianie bez ograniczeń i bezpłatnie – autor tłumaczenia; jet to tłumaczenie wstępne; do dopracowania stylistycznego, możliwe drobne nieścisłości terminologiczne, nie zmieniające sensu przekazu 0 Tomasz Sadlik Cytując proszę podać źródło pierwotne oraz nazwisko tłumacza – Tomasz Sadlik – jest to warunek bezpłatnego korzystania z tego źródła.

  • Produkt pt. Kredyt hipoteczny oparty o kurs wybranej waluty obcej jest derywatem finansowym, kompleksowym instrumentem, do którego mają zastosowanie zarówno dyrektywa MIFID, jak i Ustawa o instrumentach finansowych
  • Bank ma obowiązek poinformowania każdego klienta przed podpisaniem umowy o ryzyku związanym z przedmiotową operacją spekulacyjną

  Sąd Najwyższy wydał orzeczenie dotyczące kredytów hipotecznych opartych o kurs walut obcych, które sprawiają tyle problemów tysiącom hiszpańskich rodzin. Mimo iż orzeczenie nie przyznaj w pełni racji pozywającym, uznając, że mają oni „profil klienta eksperta. Są to wysoko kwalifikowani profesjonaliści (ona jest dyrektorką wyższego szczebla, a on adwokatem i przedsiębiorcą), a małżonek który samodzielnie i jako pełnomocnik żony podpisał umowę na ten produkt jest specjalistą prawa bankowego, a konkretnie kredytów hipotecznych opartych o kursy walut, które stanowiły właśnie przedmiot tej umowy wnosił o anulowanie z powodu wprowadzenia w błąd co do jego natury”, to orzeczenie to wprowadza nową doktrynę orzecznictwa co do przepisów, jakie mają mieć zastosowanie przy określeniu jakie obowiązki informacyjne spoczywały na podmiocie, który tej pożyczki udzielił,

  Nasz Sąd Najwyższy nie mógł tego wyrazić bardziej dosadnie:

  „Sąd uznał, że produkt „hipoteca multidivisa” jest jako pożyczka instrumentem finansowym. Ponadto jest to pochodny instrument finansowy, jako że określenie wysokości zobowiązania jednej ze stron umowy (spłata rat kredytu i obliczenie kapitału pozostałego do spłacenia) zależy od wartości, jaki osiągnie inna wartość, zwana instrumentem bazowym, w tym przypadku będącym walutą obcą”. A jako finansowy instrument pochodny związany z walutami obcymi wchodzi w zakres Ustawy o Rynku Instrumentów Finansowych i jest to złożony instrument finansowy zgodnie z definicją art. 79bis8 tej Ustawy, zgodnie z treścią obowiązującą po zmianach wprowadzonych Ustawą numer 47/2007 z dnia 19 grudnia, wdrażjącą do hiszpańskiego porządku Dyrektywę 200/39/WE z dnia 21 kwietnia, MIFID (Markets in Financial Instruments Directive), która zotała wprowadzona Królewskim Rozporządzeniem 217/2008 z dnia 15 lutego (…).

  W konsekwencji powyższego podmiot pożyczkodawcy ma obowiązek spełnienia obowiązków informacyjnych wymaganych przez ww. Ustawę o Rynku Instrumentów Finansowych (….).

  W przedmiotowym przypadku podmiot finansowy nie dopełnił obowiązków narzuconych mu przez art. 79.bis Ustawy o Rynku Instrumentów Finansowych, to jest obowiązku poinformowania klientów w sposób zrozumiały jaka jest natura oraz ryzyko tego skomplikowanego pochodnego instrumentu finansowego, na jaki podpisują oni umowę. Pozwana podnosiła w trakcie całego sporu, że nie miała obowiązku udostępniania takich informacji, ponieważ transakcja ta była wyłączona spoza zakresu zastosowania Ustawy o Rynku Instrumentów Finansowych, z czym jak widać, Sąd się nie zgodził.”
  (…)

  Komunikat prasowy wydany przez Sąd Najwyższy

  Orzeczenie to wskazuje, że przedmiotowe przestępstwo banku [to jest pominięcie] obowiązku informacyjnego samo w sobie nie unieważnia w pełni Umowy, natomiast trzeba uznać zaistnienie błędu, który spowodował, że podpisanie tej umowy było obarczone wadą oświadczenia woli [jednej ze stron].

  (…)
  „To co [w tym konkretnym przypadku] nie obarcza błędem faktu udzielenia zgody, a w związku z tym nie byłoby uzasadnione orzeczenie unieważnienia umowy, to postawa osoby, która znając [naturę] składnika umowy zakładającego wysoki stopień przypadkowości oraz naturę związanego z tym ryzyka uznała, że może uzyskać zysk z tej właśnie cechy przedmiotowej umowy, pomyliła się w swoich kalkulacjach i przeciwnie do swoich oczekiwań poniosła straty, a nie uzyskała zysku”, podano w [uzasadnieniu] orzeczenia.

  Dodano, że w tym konretnym badanym przypadku nie nastąpił błąd, który obarczyłby zgodę, gdyż w przypadku zaistnienia takiego błędu „najmniej prawdopodobne biorąc pod uwagę kwalifikacje zawodowe pozywającego oraz korespondencja wymieniana z pozwaną instytucją finansową, błąd taki nie byłby wybaczalny w przypadku takich kwalifikacji zawodowych”.

 15. Jestem Pan Jose uzasadnionych i Renomowane pożyczki pożyczkodawcy. jesteśmy
  > Dynamiczna firma z pomocy finansowej. Dajemy fundusze pożyczkowe out
  > Do osób potrzebujących pomocy finansowej, które mają złych kredytów
  > Lub potrzebują pieniędzy, aby zapłacić rachunki, do inwestowania w interesach. Chcę używać
  > Tego medium poinformować, że świadczymy niezawodne i beneficjentem
  > Pomoc, jak chętnie oferują pożyczki.
  >
  > Skontaktuj się z nami poprzez adres e-mail: josefinance001@hotmail.com.com
  >
  > Pełna nazwa ….
  > SEX ……….
  > KRAJ ……….
  > Kwota kredytu …….
  > CZAS TRWANIA ……
  > Numer telefonu: ……
  > E-MAIL

 16. Jestem Pan Jose biały uzasadnionych i Renomowane pożyczki pożyczkodawcy. jesteśmy
  > Dynamiczna firma z pomocy finansowej. Dajemy fundusze pożyczkowe out
  > Do osób potrzebujących pomocy finansowej, które mają złych kredytów
  > Lub potrzebują pieniędzy, aby zapłacić rachunki, do inwestowania w interesach. Chcę używać
  > Tego medium poinformować, że świadczymy niezawodne i beneficjentem
  > Pomoc, jak chętnie oferują pożyczki.
  >
  > Skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty josewhiteandersonloanfirm@gmail.com
  >
  > Pełna nazwa ….
  > SEX ……….
  > KRAJ ……….
  > Kwota kredytu …….
  > CZAS TRWANIA ……
  > Numer telefonu: ……
  > EMAIL …………….
  >
  >
  >
  > znak
  > Panie, Jose

 17. Hi silly Yankie!

  Do You really think that all the Poles are being out of of their minds?
  Get out!

 18. My name is Courtney Bieneman, a citizen of USA; am 41 years of age.. I want to use this medium to inform you all about the goodness of the lord for finally leading me to a really and genuine loan lender named Dr Purva Sharegistry, the managing director of Purva Sharegistry Loan Company after been scammed by other fake lenders, i was hopeless and didn’t know who to trust while he came and put a great smile on my face at my greatest surprise. Anyone of you that have also been a victim of scam, you should bother no more cos, i have bring you good news and the only lender you can trust, just contact them now via email: reply to email (urgentloan22@gmail.com) for more info on how to get your loan. And once again thanks be to Dr Purva Sharegistry for giving me a loan of 154,000.00 USD…

 19. Hello Everybody, My name is.Mrs.Juliet Quin. I live in Canada and i am a happy woman today? and i told my self that any lender that rescue my family from our poor situation, i will refer any person that is looking for loan to him, he gave me happiness to me and my family, i was in need of a loan of $ 30,000.00 to start my life all over as i am a single mother with 3 kids I met this honest and GOD fearing man loan lender that help me with a loan of $ 30,000.00 Canada Dollar, he is a GOD fearing man, if you are in need of loan and you will pay back the loan please contact him tell him that is Mrs.Juliet Quin that refer you to him. Contact DR PURVA SHAREGISTRY via email: reply to email (urgentloan22@gmail.com)

 20. Do you need a loan to consolidate your debt? Are you in need of a loan
  to finance or expand your business? or for car purchase, buying a
  house and other personal loans ETC we give long term loan for five to
  fifty years maximum with 3% interest. You are 100% Guaranteed.
  contact us via email reply to email (urgentloan22@gmail.com)
  BORROWERS APPLICATION DETAILS:
  Full Name:________________________
  Country:_________________________
  State:__________________________
  Sex:____________________________
  Date of Birth:______________________
  Home Address:______________________
  Amount Needed:______________________
  Loan Duration:_______________________
  Cell Phone:_________________________
  Monthly income:____________________
  Purpose for Loan:___________________
  Occupation:_________________________

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.