Poprawka do projektu ustawy o zmianach w OFE

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował o planowanej poprawce do projektu ustawy o zmianach w OFE. Zgodnie z nową zapowiedzią, zapis, że OFE będą musiały inwestować w akcje nie mniej niż 75 proc. swoich aktywów, ma być rozwiązaniem tymczasowym – limit ten ma zostać zniesiony po dwóch latach. To dobra wiadomość – trudno byłoby znaleźć inne niż ideologiczne uzasadnienie dla wprowadzenia takiego rozwiązania na stałe. W szczególności, że OFE nie mogłyby inwestować w obligacje skarbowe zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Zauważmy, że wymóg ten dotyczyłby zarówno tych, którzy zdecydują się nadal część składki wpłacać do OFE, jak i tych, którzy znajdą się z całą swą składką w ZUS-ie. Ci drudzy bowiem wciąż mają część swych oszczędności emerytalnych (wcześniej zgromadzonych) nadal w OFE. Tyle że teraz OFE nie będą mogły reagować na zmiany koniunktury na rynku, zmniejszając udziały w akcjach w okresie bessy i kupując bezpieczniejsze obligacje rządowe. Tak się dzieje na całym świecie i nikomu jeszcze nie przyszło do głowy, aby z funduszy emerytalnych robić agresywne hedge fundy i to jeszcze ustawowo! Zakaz inwestycji w obligacje skarbowe jest kuriozalny. Albo chodziło o zupełne skompromitowanie funduszy w przyszłości, albo też trzymanie się na siłę ideologii, że inwestowanie w obligacje rządowe jest złe. Dopóki tego typu retoryka była używana na potrzeby dyskusji, można było do tego jeszcze podejść z przymrużeniem oka. Tyle że wprowadzanie takich zapisów do ustawy jest niebezpieczne dla przyszłych emerytów i wręcz nieodpowiedzialne. Ktoś może powiedzieć, że należy rozpatrywać cały system, czyli ZUS i OFE, razem, a nie osobno, ale w takim przypadku nie powinno się dawać możliwości wyboru. Jeśli daje się wybór, to należałoby zadbać o bezpieczeństwo każdego z filarów z osobna.

12 Komentarze

 1. Te nasze ofe to jeden wielki zamęt i tak naprawdę wielu wątpi, że coś jeszcze z tego będzie. Zasadniczo jednak coś trzeba wybrać, a jeśli wybieramy ofe, to jak najbardziej można w tym miejscu polecić http://ptenn.pl gdyż to jedno z lepszych ofe.

 2. Mam 60 lat zycia i 40 lat pracy . Od 1999 roku jestem w OFE i mam zgromadzony kapital ok.110000 tys. zł .Za 6 lat odchodze na emeryture . Prosze o pomoc w decyzji czy pozostać przy OFE czy przejśc do ZUS

 3. Mam pytanie dlaczego nikt nie prowadzi kampanii na rzecz uczestników OFE na temat odzyskania pobranych przez OFE kolosalnych prowizji od składek i zgromadzonego kapitału? Przecież wprowadzona reforma daje jedyną możliwość odzyskania miliardów złotych dla przyszłych emerytów. Wystarczy że kilkadziesiąt % uczestników danego OFE złoży propozycję – Pozostaniemy w OFE ale oddajecie nam np. 50 % pobranych prowizji jeśli nie to przechodzimy do ZUS a Wy tracicie wszystkie przyszłe zyski i ciepłe posadki. Dlaczego nikt ze znanych ekonomistów, portali i mediów ekonomicznych nie stanie po stronie oszukanych ludzi?

 4. Co tu dużo pisać. Politycy muszą wykończyć OFE, a w ten czy w inny sposób to już nie ma znaczenia… Pytanie w jakim kierunku zmierza nasz kraj, bo moim zdaniem przepaść jest coraz bliżej.

 5. Problematyczna reforma emerytalna OFE: Jest jednak nowe rozwiązanie!

  Przyjęta została ustawa dotycząca reformy emerytalnej, jednak w opinii wielu ekspertów nie chroni ona Polski od widma głębokiego kryzysu emerytalnego. Istnieje nowe, dotąd nieznane rozwiązanie stanowiące koło ratunkowe dla obecnych propozycji emerytalnych – emerytura rodzinna!

  Dla wielu grup społecznych problemem jest zrozumienie skutków wyboru ZUS czy OFE. Panuje przekonanie, że na państwową emeryturę w przyszłości nie ma co liczyć, że jednak trzeba stawiać tylko na siebie i na swoją rodzinę. Jest społeczne zapotrzebowanie na nowe – korzystne dla obecnych przyszłych pokoleń – konkretne rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest projekt emerytury rodzinnej.

  Trudna sprawa dla Prezydenta Polski

  Prezydent postawiony został pod ścianą. Nie może nie podpisać ustawy z uwagi na zagrożenia dla stanu skarbu państwa. Rozumie on jednak, że ustawa ta nie rozwiązuje problemów emerytalnych w Polsce, że jest krokiem wstecz w rozwiązywaniu problemów emerytalnych.

  Wbrew wielu wcześniejszym opiniom, zdaniem autora nowego projektu emerytalnego, likwidacja OFE byłaby niewybaczalnym błędem, bowiem istniejący system, nawet po umorzeniu części obligacyjnej, może posłużyć jako koło napędowe dla całego systemu emerytalnego.

  System OFE jest zbawienną i niepowtarzalną szansą dla całego systemu emerytalnego.

  Emerytura Rodzinna

  Stworzony został projekt, który zakłada rozdział składek emerytalnych oraz ZUS-u na dwie równe części. Zgodnie z podziałem składek, emerytura składać się będzie w połowie z emerytury ZUS oraz w drugiej części z Emerytury Rodzinnej.

  Emerytura ZUS w systemie realizowana będzie na dotychczasowych zasadach, bez zmian. Emerytura rodzinna składać się będzie z dwóch systemów: repartycyjnego i kapitałowego. System repartycyjny analogiczny jak system ZUS, ale realizowany w obrębie rodziny. System kapitałowy polega na gromadzeniu i kapitalizacji składek rodzinnych w czasie, gdy w rodzinie nie ma emerytów.

  Powstanie nowy model solidarności pokoleniowej, w ramach której składki emerytalne wypracowane w rodzinie przeznaczane będą na wypłatę emerytury rodzinnej.

  Korzyści z nowego rozwiązania

  Według autora projektu, podstawową korzyścią nowego systemu będą wyższe, stabilne i bezpieczne emerytury, które będą miały solidne oparcie na wartościach rodzinnych. Osiągnięty zostanie znaczny wzrost emerytury w przyszłości.
  Rozwiązane zostaną problemy emerytalne i demograficzne w Polsce. Proponowane rozwiązania zapewnią osiągnięcie niezwykle pozytywnych efektów społecznych i gospodarczych w Polsce.
  W przeciwnym razie, jeśli nie pojawią się inne skuteczne rozwiązania, Polskę czeka katastrofa demograficzna i emerytalna.

  Kontakt:
  Tadeusz Ziobro
  Tel. kom. 605 67 00 87
  E-mail: tz@lider.pl

 6. i tak po ludzku tu nie chodzi o ustawę tylko o wiarygodność społeczną
  w sztandarowych ustawach/i sztandarowych reformach/ tak jak w prawie spadkowym nie robi się bałaganu
  bo tu musi funkcjonować solidarność międzypokoleniowa

 7. a ja chcę się zapytać po co komu była ta reforma
  jak to można tak nazwać w której z resztą Pan uczestniczył
  /jak wiadomo OFE ma zyski jak inwestuje w realną gospodarkę/
  Pan chyba był idealistą jak Pan się pod tym też podpisał
  z poważaniem

 8. Tak się zastanawiam pod natłokiem informacji. Czy to wszystko w ogóle ma jeszcze sens? Jestem młoda kobietą, a jak pomyslę o starości to już chyba lepiej godnie odebrać sobie życie samemu niż skazywac się na powolną śmierć emeryta.

  http://www.nordeapolska.pl/ofe – na tej stronie (bo ich oferta wydała mi się być jeszcze najbardziej sensowna, nie wygląda to źle. Ale jak jest naprawdę?

 9. Wraca stare przysłowie z PRL – umiesz liczyć licz na siebie.

  Dziś rząd zajmuje się m.in. odwróconą hipoteką, czyli problemem jak żyć godnie na starość…

  Najpierw kupujemy mieszkanie na kredyt i spłacamy je przez 20-30 lat by na starość dostać marne grosze od banku (ciekawa będzie relacja spłacanych rat do późniejszych wypłat z banku…), na koniec bank przejmie nieruchomość po naszej śmierci.

  Czy wielcy ekonomiści i prezesi nie zastanawiają się czasem dlaczego Ford tak dużo płacił swoim robotnikom?!

  http://www.blogerzyzeswiata.pl/?p=1487

 10. Słyszałam dzisaj w radio, że OFE będą mogły powołać sie na ograniczoną możliwość wypłaty środków ze względu na te zmiany. Czyli będzie można pod to podciągnąć wszystko. Nie wiem czy ten zapis jest te częścią misternego planu aby udowodnić, że OFE nie są bezpieczne czy tylko tak się „chlapnęło” w tej przyszłej -ustawie.
  Heathrow and BA rule!!! :D xox

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.